Bariery podczerwieni zewnętrze
Ochrona zewnętrzna obiektów stacjonarnych wymaga zastosowania specjalnych środków technicznych, które muszą poprawnie działać w odmiennych warunkach środowiskowych niż występujące wewnątrz pomieszczeń dozorowanych.
Jednym z ciekawszych rozwiązań są aktywne bariery podczerwieni (czujniki podczerwieni) wykrywające intruza na zasadzie zjawiska tłumienia energii ukierunkowanej wiązki promieniowania elektromagnetycznego z zakresu częstotliwości promieniowania optycznego. Aktywne czujki podczerwieni składają się z nadajnika i odbiornika.
Nadajnik tego typu czujki emituje promieniowanie podczerwone, które w normalnych warunkach jest bezpośrednio dociera do odbiornika. Sygnał alarmowy na wyjściu aktywnej czujki podczerwieni jest generowany w momencie odpowiedniego osłabienia mocy sygnału docierającego do odbiornika np. w wyniku przejścia intruza przez wiązkę promieni emitowanych z nadajnika do odbiornika. Pojedynczy nadajnik i odbiornik stanowią tzw. tor podczerwieni. W przypadku kilku tego typu urządzeń ustawionych w jednej linii tworzymy tzw. barierę, np. zewnętrzna bariera podczerwieni optex. Zasięg działanie barier zewnętrznych wynosi zazwyczaj od około 100 metrów do ponad kilometra, w przypadku urządzeń wysokiej jakości. Aktywne czujki podczerwieni należą do grupy czujek alarmowych najbardziej odpornych na zakłócenia. Podczas montażu należy pamiętać o tym, żeby były solidnie zamocowane.