+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! TYLKO DO KOŃCA MAJA! GUIDE - 5% Kup teraz
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kamery termowizyjne

(1 produktów)

Rejestrowanie obrazu dzięki kamerom termowizyjnym IP 

Kamery termowizyjne IP są to urządzenia służące do rejestracji obrazu, poprzez temperaturowe promieniowanie podczerwieni. Nie potrzebują doświetlenia podczerwienią. Rejestrują wszystkie obiekty emitujące ciepło. Atutem urządzeń termowizyjnych jest to, że nie potrzebują światła z otoczenia, dzięki czemu znajdą zastosowanie wszędzie gdzie jest niezbędne monitorowanie obiektów nocą. Urządzenia te mają szerokie zastosowanie. Najpopularniejsze jest stosowanie ich w zakładach przemysłowych. Przy zastosowaniu monitoringu opartego na bazie kamer termowizyjnych możemy z dalekich odległości znaleźć ukrywających się ludzi lub zwierzęta schowane np. w krzakach.

Kamera termowizyjna to urządzenie, które służy do pomiarów i kontrolowania obszaru objętego detekcją. Warto zaznaczyć, iż sprzęt tego typu ma szereg zastosowań. Termowizor sprawdza się w systemach bezpieczeństwa, monitoringu terenów rozległych oraz obszarów o słabej widoczności. W jaki sposób działają urządzenia tego typu? Czy warto w nie zainwestować? Ile kosztują? Jak sprawdza się reczna kamera termowizyjna? O tym nieco więcej poniżej.

Kamera termowizyjna – jak działa?

Wbrew pozorom zasada działania kamery termowizyjnej jest prosta. Urządzenie działa na zasadzie promieniowania podczerwonego, dzięki czemu każde ciało, którego temperatura jest wyższa od zera, staje się jego źródłem. Co to oznacza w praktyce? Badania termowizyjne pozwalają na wykrycie promieniowania podczerwonego ze zlokalizowanego obiektu. Co ciekawe, promieniowanie przechodzące przez soczewkę jest wyświetlane na ekranie urządzenia w odpowiadającym mu kolorze. Kamery termowizyjne wyposażone są w matrycę detektorów oraz układ elektroniczny przeszukujący obraz. Kiedy na powierzchni matrycy zostanie zarejestrowana nieprawidłowość, sygnał przekazany jest bezpośrednio do wyświetlacza. Podsumowując, kamera termowizyjna składa się z takich elementów, jak:

  • obiektyw, czyli układ optyczny;
  • detektor promieniowania;
  • matrycę lub linijkę detektorów;
  • elektroniczny układ przetwarzania danych.

Gdzie sprawdzają się kamery termowizyjne?

Nowoczesne kamery termowizyjne mają wiele zastosowań. Można je wykorzystać np. podczas pomiaru rozkładu temperatur podczas oceny strat ciepła w domach. Oprócz tego kamera termowizyjna umożliwia bezpieczną ocenę jakości izolacji cieplnej, rozkład temperatur w grzejnikach, ale to nie wszystko. Termowizja często wykorzystywana jest także w monitoringu. Dzięki temu nawet na rozległych i słabo oświetlonych terenach można wykryć z powodzeniem poruszający się obiekt.

Funkcje kamer termowizyjnych – najważniejsze informacje

Do podstawowych funkcji, jakimi wyróżniają się kamery termowizyjne, zaliczamy:

  • obsługę przez Bluetooth;
  • nowoczesny interfejs USB C;
  • możliwość nakładania obrazu z kamery na klasyczny obraz;
  • opcja pomiary temperatury;
  • adaptacja regulacji wzmocnienia obrazu;
  • uwydatnienie szczegółowości obrazu.

To podstawowe funkcje, jakimi cechuje się termowizor wysokiej jakości. Obudowa urządzeń tego typu najczęściej wykonana jest z trwałego plastiku. Co ciekawe, podstawowe temperatury pracy sprzętu mieszczą się najczęściej w przedziale od 15 do 35 stopni Celsjusza. Warto także zaznaczyć, iż sprzęt termowizyjny działa raczej w niskich rozdzielczościach, gdyż wyświetla na ekranie tylko informacje o temperaturach i promieniowaniu.

Kamera termowizyjna a wyświetlane kolory – co oznaczają?

Działanie termowizji jest proste. Wystarczy wiedzieć, że urządzenie uwzględnia paletę barw zwaną tęczą. Najchłodniejsze obiekty na ekranie są przedstawione kolorem ciemnoniebieskim, natomiast najcieplejsze kolorem białym. Warto wiedzieć, że poszczególne kolory nie mają z góry określonych temperatur. Kamery termowizyjne analizują przestrzeń i średnią temperaturę. Dopiero na tej podstawie wyświetlane są dane w kolorach na ekranie urządzenia. Należy pamiętać, że interpretacja kolorów podczas badania termowizyjnego wymaga znajomości warunków odniesienia. Co to znaczy? Podczas analizy terenu trzeba uwzględnić: powierzchnię obiektu, temperaturę odbitą, temperaturę odniesienia oraz warunki zewnętrzne. Dopiero wtedy można skutecznie odczytać różnice temperatur podczas badania.

Sekcja FAQ / Elektromaniacy Termowizja 

1. Kiedy przydaje się kamera termowizyjna?

Kamera termowizyjna sprawdza się w wielu sytuacjach. Można ją wykorzystać do tradycyjnego monitoringu, ale także: sprawdzenia ciepłoty ścian w budownictwie, analizy poprawności wykonania instalacji hydraulicznej w nieruchomościach i wiele więcej. Termowizor wykrywa także ewentualne przedmuchy przy oknach.

2. Ile kosztuje termowizor?

Koszt zakupu termowizora to wydatek od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych w zależności od wybranego modelu.

3. Jaka gwarancja obejmuje kamery termowizyjne?

Na sprzedawane w naszym sklepie kamery termowizyjne każdy otrzymuje aż 3-letnią gwarancję producenta.

4. Jaki jest zakres pomiarów kamer termowizyjnych?

Termowizor pozwala na analizę temperatur ze średnim poziomem od -10 do 50 stopni Celsjusza w przypadku podstawowych modeli.

pixel