+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! SPRAWDŹ PRODUKTY HIKMICRO DO -15%
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bezprzewodowe systemy alarmowe

(112 produktów)

Inteligentny dom – co to jest

Inteligentny dom to nazwa zbiorcza dla domu, który posiada zintegrowany system urządzeń i automatyki domowej, który umożliwia zdalne zarządzanie i sterowanie wieloma urządzeniami. Systemy inteligentnego domu znacząco zwiększają wygodę, bezpieczeństwo i komfort. Mimo czasem wysokiej ceny jest to w pewien sposób inwestycja, która dzięki automatyzacji oświetlenia oraz ogrzewania, zwraca się poprzez oszczędzanie energii, co wpływa na niższe comiesięczne rachunki oraz podnosi ogólną jakość życia. Urządzenia smart domu można dodawać stopniowo w różnym okresie czasowym, nie trzeba dodawać wszystkiego na raz. Budując dom inteligentny mamy możliwość sterowania systemem smart home nie będąc nawet w domu, co jest dużym ułatwieniem na przykład, gdy podczas naszej nieobecności odwiedzi nas kurier, czy ktoś znajomy coś u nas zostawi. Inteligentne domy z roku na rok są coraz bardziej popularne.

 Istnieje wiele zalet związanych z posiadaniem inteligentnego domu, które mogą wpłynąć na wygodę, bezpieczeństwo, oszczędności energii oraz ogólną jakość życia mieszkańców. Oto kilka głównych zalet:

  • Wygoda i komfort: Inteligentne domy umożliwiają automatyzację wielu codziennych zadań, takich jak regulacja oświetlenia, temperatury czy rolet. Możesz zdalnie kontrolować różne urządzenia za pomocą smartfonów, tabletów lub asystentów głosowych.
  • Oszczędność energii: Dzięki możliwościom monitorowania i kontroli zużycia energii, inteligentny dom może pomóc w zidentyfikowaniu źródeł marnotrawstwa i optymalizacji zużycia energii, co prowadzi do niższych rachunków za prąd i gaz.
  • Bezpieczeństwo: Inteligentne systemy monitorujące mogą ostrzegać mieszkańców w przypadku wykrycia potencjalnych zagrożeń, takich jak włamania, pożary czy wycieki gazów. Kamery monitorujące oraz czujniki ruchu mogą zwiększyć poziom ochrony domu.
  • Zarządzanie zdalne: Bez względu na to, gdzie się znajdujesz, możesz zdalnie kontrolować różne aspekty swojego domu. To może obejmować zarówno kontrolę nad urządzeniami, jak i monitorowanie jego stanu.
  • Rozrywka: Systemy inteligentnego domu mogą integrować się z urządzeniami multimedialnymi, umożliwiając łatwe sterowanie dźwiękiem, obrazem czy nawet systemami kina domowego.
  • Dostosowanie do preferencji: Systemy inteligentnego domu mogą uczyć się preferencji użytkowników i dostosowywać się do nich. Na przykład system oświetlenia może zapamiętać preferowane ustawienia oświetlenia w różnych momentach dnia.
  • Monitorowanie zdrowia: W inteligentnym domu można zintegrować urządzenia monitorujące zdrowie, takie jak wagi, ciśnieniomierze czy czujniki snu, co może być szczególnie przydatne dla osób starszych lub wymagających opieki.
  • Wartość nieruchomości: Inteligentne systemy mogą zwiększyć wartość nieruchomości, ponieważ coraz więcej osób docenia potencjał komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa oferowanego przez inteligentne domy.
  • Łatwa integracja: Większość urządzeń i systemów inteligentnych domów działa na standardowych protokołach komunikacyjnych, co ułatwia integrację różnych urządzeń od różnych producentów.

Inteligentny dom – systemy

Systemy inteligentnego domu można podzielić na otwarte i zamknięte. System otwarty działa za pomocą WiFi lub Bluetooth, zapewnia dużo większą elastyczność i umożliwia dobór urządzeń od różnych producentów. Ten system sprawdzi się również w mieszkaniach lub wybudowanych już domach, ponieważ nie ma potrzeby robienia dodatkowego remontu. System zamknięty działa poprzez kable internetowe, przełączniki switch i stacje NAS, zmuszeni wtedy jesteśmy do zakupu inteligentnych urządzeń od jednego producenta i projektu do podłączenia tych urządzeń.

Inteligentny dom – urządzenia

System inteligentnego domu może posiadać różne funkcje, w zależności od potrzeb oraz wymagań klienta, wybór jest duży i jeśli nie chcemy kupować całych gotowych zestawów możemy zdecydować się na samodzielne dobranie pojedynczych urządzeń, które sami zintegrujemy w jeden system smart. Inteligentne domy najczęściej posiadają systemy sterowania oświetleniem, klimatyzacją i ogrzewaniem, które są wygodnym rozwiązaniem na zaoszczędzenie energii, a ich cena jest często stosunkowo niska. Systemy alarmowe i monitoringowe, które zwiększają bezpieczeństwo i minimalizują włamania czy kradzieże, system sterowania wodą, który kontroluje jakość i ilość wody pozytywnie wpływając na środowisko, a także umożliwia nam automatyczne podlewanie roślin w ogrodzie, inteligentne zamki do drzwi, otwieranie okien i sterowanie roletami,

co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ możemy bez problemu otwierać i zamykać drzwi oraz okna z każdego możliwego miejsca, co również zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo i możliwość monitorowania, a dodatkowy system pogodowy może kontrolować zamykanie okien i robić to automatycznie na wypadek deszczu lub burzy, system przeciwpożarowy, zapewniający nam maksymalne poczucie bezpieczeństwa dzięki czujnikom dymu i temperatury, sieci przeciwpożarowej i systemowi zapobiegania rozprzestrzeniania się ognia oraz inteligentne urządzenia AGD, które automatyzują podstawowe czynności, oszczędzają czas, energie oraz wodę i poprawiają komfort i pozwalają uniknąć takich sytuacji jak psucie się jedzenia. Zestawy inteligentnego domu można komponować samodzielnie, tak żeby jak najbardziej przystosować smart dom do codziennych potrzeb i indywidualnych preferencji.

Inteligentny dom – cena

Inteligentny budynek nie musi kosztować niewyobrażalnie dużo, cena jest bardzo zróżnicowana. Zależy ona od wielu czynników, koszt takiej inwestycji uzależniony jest od kwestii technicznych, jakości danych urządzeń oraz indywidualnych wymagań. Ceny zaczynają się już od kilku tysięcy złotych i zwracają się w przeciągu kilku lat. Średni koszt to około 20 tysięcy złotych dla domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Ostateczna wyceną inteligentnego domu powinna zająć się osoba lub firma znająca się na tym temacie, profesjonalne urządzenia i podłączenie instalacji jest kluczowe do prawidłowego działania całego zestawu smart home. Górnej granicy cenowej praktycznie nie ma, na rynku jest bardzo dużo różnych urządzeń o różnych własnościach, wszystko zależy od wymagań i upodobań klienta.

pixel