+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! SPRAWDŹ PRODUKTY 4LOP STOŁY MAGAZYNOWE DO PAKOWANIA DO -10%
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zamki szyfrowe

(36 produktów)

Czym są zamki szyfrowe i po co się ich używa?

Zamki szyfrowe to nowoczesna alternatywa dla standardowych zamków otwieranych na klucz. Umożliwiają one dostęp do danych przestrzeni, pomieszczeń oraz skrytek poprzez daną metodę uwierzytelnienia, przeważnie jest to zbliżenie karty lub wpisanie kodu, co możemy często spotkać na przykład w apartamentach hotelowych. Zamki szyfrowe to coraz bardziej popularna forma mechanizmu do zamykania drzwi nie tylko z powodu na swoją wygodę i prostocie w użytkowaniu, ale także ze względu na bezpieczeństwo. Zamek szyfrowy nie potrzebuje kluczy, które z łatwością niestety można zgubić lub gdzieś zostawić, najczęściej wystarczy nam zaledwie zapamiętać ciąg jakiejś ilości cyfr, dzięki czemu nie musimy się martwić faktem zagubionych  kluczy, co często skutkuje całkowitą wymianą zamków na nowe.

Czym różnią się zamki szyfrowe mechaniczne od zamków szyfrowych elektronicznych?

Mechaniczne zamki szyfrowe nie są nowością na rynku, z mechanicznymi zamkami można bardzo często spotkać się w różnego rodzaju miejscach, nie tylko takich jak drzwi, ale również dla przykładu skrzynkach pocztowych, sejfach, szafkach czy walizkach. Takie zamki nie potrzebują zasilania elektrycznego ani baterii do działania, po wykręceniu pokrętłem poprawnej kombinacji cyfr, zapadki zostają wprowadzone w ruch i umożliwiają nam dostęp do danej sfery. Umiejętne posługiwanie się szyfrowym zamkiem mechanicznym wymaga wysokich zdolności manualnych i dużej precyzji.

Zamki szyfrowe elektroniczne są proste w obsłudze, wystarczy wpisać na klawiaturze numerycznej lub dotykowej kombinacje cyfr lub znaków, do działania potrzebują zasilania, a ich programowanie nie powinno sprawiać problemu. Zazwyczaj kodowanie odbywa się na dwa sposoby, powtarzalny i niepowtarzalny. Funkcja powtarzalna pozwala nam otwierać i zamykać zamek za pomocą jakiegoś ustalonego kodu, który będzie działał wielokrotnie, natomiast funkcja niepowtarzalna narzuca używanie danego kodu jednorazowo lub z ograniczeniem czasowym, w takim przypadku ponowne otwarcie wiąże się z potrzebą wygenerowania kolejnego kodu. Dodatkowo zależnie od potrzeb takowy zamek może być dużo bardziej zaawansowany technicznie i może posiadać wiele innych funkcji. Zamek szyfrowy do drzwi dzięki połączeniu z odpowiednią aplikacją lub całym systemem smart home/inteligenty dom może być otwierany oraz całkowicie blokowany za pośrednictwem telefonu lub tabletu z dowolnego miejsca, sprawdzić ile razy ktoś próbował go otworzyć lub wygenerować unikalny jednorazowy kod dostępu, który przydaje się gdy udostępniasz komuś lokum lub zapomnisz kodu, ponadto niektóre modele mogą łączyć się z całymi systemami alarmowymi. Zamki do drzwi szyfrowe do autoryzacji dostępu mogą również posiadać system RFID (Radio Frequency Identification), który opiera swoje działanie przeważnie poprzez kartę lub brelok oraz wykorzystując częstotliwości radiowe. Taką kartę wystarczy jedynie zbliżyć, a samo urządzenie jest trudno zduplikować. System RFID nie musi ograniczać się jedynie do kart i breloków, zamek może być otwierany biometrycznie wykorzystując unikalne cechy człowieka, na przykład odciski palców czy nawet rysy twarzy, takie uwierzytelnianie jest jeszcze wygodniejsze, szybsze i dokładniejsze. Bardzo dobrze sprawdzają się jako zamki szyfrowe do drzwi zewnętrznych oraz są równie popularne jako zamki w drzwiach hotelowych.

Jak działają zamki szyfrowe bezprzewodowe?

Zamki szyfrowe bezprzewodowe nie wymagają przewodowego połączenia z zasilaniem oraz dodatkowego okablowania, co jest dużym ułatwieniem przy montażu. Wykorzystują technologię bezprzewodową, taką jak Bluetooth oraz Wi-Fi oraz daje nam możliwość zdalnego sterowania, monitorowania dostępu oraz generowania kodów. Dzięki systemowi smart dom mogą łączyć się z innymi bezprzewodowymi urządzeniami takimi jak wideodomofony czy systemy alarmowe. Są one stosunkowo łatwe w instalacji, ponieważ zamiast prowadzenia dodatkowych kabli, wystarczy przymocować zamek i sparować go z odpowiednim urządzeniem mobilnym. Takie zamki szyfrowe stosuje się gdzie wymagane jest zarządzanie dostępem, na przykład domy, firmy, hotele, apartamenty czy szkoły.

Czy zamki szyfrowe są bezpieczne?

Zamki szyfrowe na drzwi zapewniają wysokie poczucie bezpieczeństwa, sam fakt nowoczesności takiego urządzenia odstrasza intruzów, odgadnięcie losowego ciągu liczb jest niemal niemożliwe, nie ma potrzeby martwieniem się kradzieżą lub klucza, który jest niepotrzebny, a w dodatkowych funkcjach przy błędnym wpisaniu kodu uruchamiany może być alarm lub zamek może być blokowany, a użytkownik zostanie poinformowany o próbie włamania. W firmach przydaje się natomiast automatyczne zamykanie drzwi. Bezpieczeństwo przydaje się na wielu płaszczyznach, dlatego oprócz zamków szyfrowych do drzwi zewnętrznych lub wewnętrznych, warto zadbać o inne sfery i przestrzenie z ważnymi przedmiotami lub dokumentami takie jak sejfy, skrzynki czy szafki.

Jak wygląda montaż zamków szyfrowych?

Zamek szyfrowy do prawidłowego działania potrzebuje odpowiedniego montażu. W niektórych przypadkach nie będzie potrzeby dodatkowego zamawiania profesjonalisty. Zamki szyfrowe zazwyczaj są proste i intuicyjne zarówno w montażu jak i w obsłudze. Zawsze jednak należy zapoznać się z instrukcją obsługi takowego urządzenia lub w przypadku braku pewności czy umiejętności co do zamontowania i zaprogramowania zamka, sięgnąć po fachowca.

Przed samym montażem należy wybrać odpowiedni zamek. Wybór na rynku jest zróżnicowany, zamki szyfrowe mogą różnić się od siebie funkcjami oraz udogodnieniami, ceną, kompatybilnością z drzwiami, designem  i sposobem zasilania. Zamki szyfrowe zewnętrzne muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne, takie jak wahania temperatury, wilgotność czy opady atmosferyczne. Warto zapoznać się z różnymi modelami oraz sprawdzić specyfikacje techniczne, aby wybrać odpowiedni model, który spełni potrzeby i oczekiwania klienta.

pixel