Ranking Optyki Myśliwskiej - noktowizory, termowizory, lornetki, nasadki termowizyjne oraz celowniki

Bazując na naszym doświadczeniu oraz odbiorze klientów przedstawiam ranking najlepszych sprzętów noktowizyjnych i termowizyjnych wraz z podziałem na przeznaczenie i zastosowanie.

Spis treści:

 1. Noktowizory
 2. Binokulary / Lornetki noktowizyjne
 3. Nasadki noktowizyjne
 4. Celowniki myśliwskie
 5. Termowizory

Noktowizory myśliwskie

Monokulary to urządzenia optyczne przeznaczone do obserwacji na jedno oko. Urządzenia są bardzo kompaktowe i poręczne, dzięki czemu wielu użytkowników wybiera właśnie tego typu rozwiązanie do obserwacji.

 1. Najpopularniejszy sprzęt wśród myśliwych, który jednocześnie posiada świetną relacje jakości w stosunku do ceny jest Monokular Cyfrowy Bestguarder WG-50. Posiada on sześciokrotne powiększenie optyczne oraz pięciokrotny zoom optyczny. Jego cena oscyluje w granicach 1000 złotych. Zasilany 4x akumulatorami AA, które są wymienne i zawsze możemy mieć pod ręką kilka kompletów, dzięki czemu możemy korzystać z niego przez całą noc, gdy wyruszymy na polowanie. Mimo swojej niskiej ceny jest to produkt rzetelnie wykonany i przede wszystkim bezawaryjny. Intuicyjne i odseparowane przyciski pozwalają na łatwą lokalizacje ich w zupełnym mroku będąc w terenie. W naszej opinii może równać się z produktami będącymi na rynku w kilkukrotnie wyższych cenach. Zasięg obserwacji przy zastosowaniu wbudowanego iluminatora o wiązce 850nm jaki jesteśmy w stanie uzyskać przy całkowitej ciemności to około 350 metrów. Ponadto posiada on Polskie menu, więc jego użytkowanie będzie łatwe dla osób początkujących.

  Bardzo często występuje w zastosowaniu z dodatkowym iluminatorem marki Bestguarder o wiązce 940nm w technologii laserowej lub diodowej.

 2. Drugim noktowizorem wartym uwagi o tych samych parametrach i funkcjonalności jest noktowizor NH-1. Urządzenia te jeśli chodzi o parametry to są bliźniacze. Różni je design. Mianowicie noktowizor NH-1 wyróżnia się swoją barwą, która odznacza go od noktowizora WG-50.
 3. Kolejnym z monokularów w tej półce cenowej jest noktowizor NV-500. Posiada on powiększenie optyczne rzędu 3,5 raza oraz 3-krotny zoom cyfrowy. Zasięg jaki pozwala osiągnąć w terenie to około 350m. Innowacją od producenta Bestguarder jest to,że urządzenie ma wbudowany moduł WIFI i dedykowaną aplikację do obsługi urządzenia. Idealne dla osób,które wybiera się na łowisko z partnerem.
 4. Każde z wymienionych powyżej monokularów to urządzenia cyfrowe, a co za tym idzie umożliwiają obserwacje zarówno w dzień jak i w nocy, bez obaw przed uszkodzeniem!

 5. Jeśli chodzi o monokulary to nie sposób nie wspomnieć o urządzeniu analogowym znanej marki Yukon model NVMT Spartan 4x50. Urządzenie ze względu na powiększenie i aperturę obiektywu jest odpowiedni do detekcji na bliskich i średnich odległościach. Zasięg obserwacji w całkowitej ciemności wynosi około 70 metrów, przy oświetleniu księżyca jesteśmy w stanie osiągnąć około dwukrotnie większy zasięg 150m. Przy zastosowaniu ilumatora nawet do 600 metrów.

Binokulary / Lornetki noktowizyjne myśliwskie

Popularny także wśród myśliwych jest wybór Binokularu noktowizyjnego. Wiele osób woli mieć jednak obserwacje na parę oczu. Poniżej ranking najpopularniejszych modeli.

 1. Zdecydowanie najpopularniejszym modelem Binokularu jest u nas WG-80. Noktowizor oparty o technologie cyfrową. Posiada 4-krotne płynne powiększenie optyczne i 5-krotny zoom cyfrowy. Zastosowany w nim iluminator 850nm pozwala na obserwacje z odległości 300 metrów. Działa również jako rejestrator, pozwala nagrywać/robić zdjęcia i odtwarzać je z poziomu noktowizora. Świetnie nadaje się zarówno do obserwacji po zmroku jak i w dzień. Łatwy w obsłudze, posiadający menu w języku Polskim, a do tego w atrakcyjnej cenie. Gdyż wraz z akcesoriami jego cena wynosi poniżej 2000 złotych.
 2. Kolejnym modelem wartym uwagi od marki Bestguarder jest binokular cyfrowy NV-800. W urządzeniu został zastosowany specjalny wyświetlacz z soczewką, dzięki czemu światło jest bardziej rozproszone, przez co nie naświetla oczu obserwatora. Staję się on wygodniejszy do obserwacji nocnej. Idealny dla osób z wadą wzroku, gdyż dzięki zastosowanego wyświetlacza możemy obserwować obiekty z zachowaniem większej odległości twarzy od ekranu. Przy zastosowaniu zasilania zewnętrznego (powerbanka) urządzenie posiada 5 stopni podczerwieni, przez mamy możliwość obserwacji w nocy z odległości nawet 400 metrów. Podobnie jak WG-80 posiada funkcje nagrywania i robienia zdjęć z możliwością odtwarzania. Binokular posiada 7-krotne powiększenie optyczne i 2-krotny zoom cyfrowy. Łatwe w obsłudze i intuicyjne menu. Przyciski są odseparowane, dlatego bardzo łatwo zlokalizować je w zupełnej ciemności.
 3. Noktowizor Pulsar Edge GS 3,5x50 L to urządzenie generacji 1+, które również cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wyposażona w iluminator laserowy 780nm o dalekim zasięgu. Posiada soczewki minimalizujące zniekształcenia na brzegu ekranu, dzięki czemu poprawia się ostrość oraz kontrast obrazu. Przy włączonym iluminatorze zasięg obserwacji to około 600 metrów. Model ten cechuje się ogromną oszczędnością z racji tego, iż może pracować do 50 godzin przy zasileniu 2xAAA. Noktowizor zbiera wiele pozytywnych opinii w kręgu myśliwych. Jego cena wraz z wymiennymi akumulatorami wynosi około 3000 złotych. Urządzenie objęte zostało 36 miesięczną gwarancją.

Nasadki noktowizyjne myśliwskie – sprzęt optyczny przeznaczony do montażu na lunecie.

 1. Najpopularniejszym i dostępnym od „ręki” modelem na rynku jest nasadka noktowizyjna w technologii cyfrowej NV-850 Patronus. Urządzenie to może być użytkowane jako nasadka noktowizyjna,ale także jako monokular obserwacyjny. Model ten jest topowy na rynku ze względu na zastosowaną w nim optykę. Posiada matrycę SONY, z której uzyskujemy obraz w najwyższej jakości. Nasadka ta jest urządzeniem montowanym od strony oczu. Jej atutem są kompaktowe wymiary- 10,6 cm oraz brak konieczności przestrzelania, przez co montaż i demontaż zajmuje kilkanaście sekund, bez konieczności ponownej kalibracji z lunetą. Producenci zastosowali w urządzeniu iluminator 850nm, który pozwala na daleki zasięg obserwacji (około 400 metrów). Ponadto posiada możliwość regulowania wiązki. Menu noktowizora jest w języku Polskim. Maksymalne powiększenie 7x (optyczne oraz cyfrowe). Obecnie nie ma na rynku drugiego takiego modelu w tak atrakcyjnej cenie jak NV-850. Innowacją od producenta jest wbudowany moduł WiFi i aplikacja mobilna, dzięki której możemy mieć podgląd z urządzeń mobilnych. Świetne zastosowanie, gdy jesteśmy w terenie z partnerem. W naszej ocenie jest to sprzęt kompletny, który przez swoją uniwersalność posiada wiele zastosowań. Dodatkowo koszt tego sprzętu to niecałe 3000 zł.
 2. Kolejnym bestsellerowym produktem na rynku jeśli chodzi o nasadki jest nasadka Pulsar Forward F155. Jest to nasadka odprzodowa w technologii cyfrowej. Posiada dyskretny iluminator podczerwieni, który jest niewidoczny dla ludzi i zwierząt. Możliwość obserwacji z odległości około 400 metrów. Posiada wbudowaną pamięć 16GB oraz moduł Wifi. Ponadto objęte jest 3 letnią gwarancją, co jest kolejnym argumentem, aby właśnie sięgnąć po ten model. Posiada również możliwość podłączenia zewnętrznego źródła zasilania. Jest to nowość w produktach od Pulsara, który pojawia się w nasadce F135 oraz F155. W modelu FN155 mamy możliwość korzystania z tego urządzenia również jako z monokularu. Cena tego typu nasadki kształtuje się w granicach 6000 złotych.

Celowniki myśliwskie

 1. Najpopularniejszym i zdecydowanie najkorzystniejszym cenowo dla klientów modelem jest Noktowizor Yukon Photon RT 4,5x42S. Jest to celownik cyfrowy. Wyposażony w elektronicznie wyświetlane siatki celownicze. Posiada maksymalne powiększenie 9-krotne. Urządzenie to posiada iluminator podczerwieni 850nm. Jeśli zależy komuś na większej dyskrecji,ale tracąc na zasięgu to polecamy model Yukon Photon RT 6x50, który ma wbudowany iluminator 940nm. Wracając do modelu RT 4,5x42S posiada ono WIFI oraz dedykowaną aplikację. Z jej poziomu możemy sterować funkcjami noktowizora, a także prowadzić obserwacje na żywo. W tym modelu mamy opcje nagrywania i robienia zdjęć, a także wbudowaną pamięć 8GB. Bardzo kompaktowy, poręczny i funkcjonalny sprzęt, a co najważniejsze w atrakcyjnej cenie 2800 złotych. Z czystym sumieniem możemy polecić ten model początkującym jak i zaawansowanym myśliwym.
 2. Celownik noktowizyjny w technologii cyfrowej Pulsar DIGISIGHT ULTRA N355 cieszy się równą popularnością, co nasadka F155 z którą posiada zbliżone parametry i cenę. Wbudowany czuły przetwornik o rozdzielczości 752x582 o kompaktowym rozmiarze, który w koneksji z obiektywem f/1.2 umożliwia obserwacje na odległość około 500m. Możliwa opcja powiększenia całego obrazu lub jego środkowej części (funkcja Picture in Picture). Sprzęt ten jest w podobnej cenie jak nasadka F155.
 3. Noktowizor Dedal 450-C to jeden z najpopularniejszych celowników w technologii analogowej generacji 2+. Wyposażony w przetwornik wysokiej klasy, który pozwala na obserwacje i celowanie z odległości nawet pół kilometra. Posiada 4-krotne powiększenie. Dedal 450-C ma wbudowany iluminator diodowy o długości 805 nm. Wodoszczelny i w pełni odporny na wstrząsy. Przystosowany do pracy w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo jest to najtańszy i najlepszy model dostępny na rynku w tej technologii.

Termowizory myśliwskie

Termowizory to urządzenia, którym do obserwacji w odróżnieniu od noktowizorów nie jest potrzebne doświetlenie. Z urządzeń termowizyjnych widoczny mamy obraz zaprezentowany w paśmie dalekiej podczerwieni. Posiadają one obiektywy, które są czułe na temperaturę, więc każde organizmy żywe jak i obiekty,które wydzielają ciepło będą widoczne nawet z odległości kilku kilometrów.

 1. Najpopularniejszym modelem w naszej ocenie jest termowizor Dedal T2.380 Hunter. Jest to produkt produkowany w Rosji. Sprzęt ten posiada na tyle czuły przetwornik,że jesteśmy w stanie dostrzec średniej wielkości przedmioty nawet z odległości powyżej kilometra w całkowitej ciemności. Atutem tego modelu jest bardzo szybkie uruchomienie – 3 sekundy, przez co nic nam nie umknie. Posiada najwyższą częstotliwość odświeżania 50 Hz i 4-krotny zoom cyfrowy. Wyposażony w menu w języku polskim. Wiele opcji ustawiania siatki celowniczej oraz 8 palet kolorystycznych. Zasilany wymiennymi akumulatorami/bateriami CR123, które są ogólnodostępne. Z tego urządzenia można korzystać jako z celownika,a także jako termowizora obserwacyjnego. Jest to topowy produkt na Polskim rynku dostępny w atrakcyjnej cenie.
 2. Nowością na rynku od Pulsara jest Termowizor Quantum Lite XQ23V. Obecnie jest to najbardziej kompaktowy sprzęt, który wyszedł na rynek od tego producenta. Za pomocą tego termowizora jesteśmy w stanie wykryć większe zwierze lub człowieka z odległości około 800 metrów. XQ23V wyposażone jest w mikrobolometr o rozdzielczości 384x 288 pikseli i obiektyw o ogniskowej 30mm F/1.6 i wyświetlacz,który jest mrozoodporny w rozdzielczości 640x380. Posiada 4x powiększenie cyfrowe. Ciekawą funkcją termowizora jest to,że posiada wbudowany dalmierz. Zasilany bateriami AA przy użyciu,których czas pracy to około 5-6 godzin. Sprzęt ten ze względu na swoją atrakcyjną cenę 5798,99 zł jest jednym ze sprzętów najbardziej rozchwytywanych na rynku. Urządzenie to ma najlepszą relacje jakości w stosunku do ceny.
 3. Kultowym produktem od wiodącego producenta w dziedzinie termowizji Pulsara jest termowizor Helion XP50. Według nas jest to jeden z najlepszych termowizorów serii Helion. Urządzenie posiada wysokiej rozdzielczości mikrobolometr, a także światłosilny obiektyw 50mm, który pozwala na obserwacje obiektów z odległości około 2km. Rozdzielczość obrazu 640x480 px z 20x powiększeniem cyfrowym. Wbudowane Wifi oraz pamięć 8 GB pozwala na rejestracje widzianego obrazu, a także oglądanie go na żywo z urządzeń mobilnych. Każdy termowizor z serii Helion posiada szerokie możliwości w regulacji obrazu kontrastu czy zoomu cyfrowego. Czas pracy na akumulatorze to około 8 godzin. Kolejną zaletą sprzętów od Pulsara jest to, że są objęte 36 miesięczną gwarancją, a także posiadają wsparcie poserwisowe.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel