+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! SPRAWDŹ PRODUKTY 4LOP STOŁY MAGAZYNOWE DO PAKOWANIA DO -10%
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasadki Termowizyjne

(14 produktów)

Co to jest nasadka termowizyjna na lunetę i do czego służy:

            Nasadka termowizyjna to urządzenie optyczno-cyfrowe, które montuje się na obiektyw lunety celowniczej, obserwacyjnej lub lornetki w celu umożliwienia obserwacji za pomocą promieniowania podczerwonego potocznie nazywanego termowizją. Umożliwia ona celowanie i strzelanie nawet w nocy lub przy bardzo słabym oświetleniu co jest szczególnie przydatne dla wojskowych, myśliwych czy osób uprawiających sporty strzeleckie. Nasadki termowizyjne umożliwiają również szybkie i precyzyjne wykrycie obiektu, na przykład podczas polowań, działań wojskowych i ratowniczych. Oprócz tego, mogą być stosowane także do celów obserwacyjnych co stanowczo zwiększa ich wszechstronne zastosowanie. W zależności od modelu nasadki termowizyjne oferują różne zasięgi detekcji obiektu, jasność i jakość obrazu, co wpływa na ich cenę i możliwości taktyczne. Odprzodowe nakładki termowizyjne mają wiele zalet, które czynią je przydatnymi dla różnych celów.

Zalety odprzodowych nasadek termowizyjnych obejmują min.

  • możliwość obserwacji energii cieplnej emitowanej przez dany obiekt,
  • umożliwia to identyfikację potencjalnych zagrożeń na wczesnym etapie, zwiększenia precyzję i skuteczność strzałów, a także
  • ułatwia pracę w trudnych warunkach atmosferycznych.

Przy zastosowaniu nasadki termowizyjnej z uwzględnieniem nowoczesnych technologii i wysokich parametrach pracy, takich jak sensor promieniowania cieplnego, urządzenie termowizyjne jest w stanie dostarczać jasny, wyraźny obraz nawet w całkowitej ciemności przy bardzo niekorzystnych warunkach atmosferycznych i zewnętrznych, co może mieć decydujące znaczenie w wielu sytuacjach. Do grona wiodących producentów nasadek termowizyjnych zaliczamy min: HIKMICRO, Pulsar, Infiray i GUIDE.

Podstawowa budowa odprzodowych nasadek termowizyjnych:

            Budowa nasadki termowizyjnej może różnić się w zależności od modelu, jednak najczęściej składa się z sensora termicznego, obiektywu o właściwej średnicy i krotności powiększenia, systemu elektronicznego przetwarzania sygnału, baterii oraz ekranu wyświetlającego obraz. Sensor termiczny w odprzodowej nasadce termowizyjnej rejestruje promieniowanie podczerwone emitowane z obiektu, a następnie przekazuje dane do systemu elektronicznego, który przetwarza sygnał i generuje obraz widoczny na ekranie który jest widoczny za pośrednictwem układu optycznego lunety. Obiektyw nasadki termowizyjnej jest odpowiedzialny za zbieranie promieniowania podczerwonego i kierowanie go bezpośrednio na detektor termiczny. Bateria służy do zasilania urządzenia, a ekran wyświetlający obraz umożliwia obserwację termiczną. Nieodzownym elementem nasadki termowizyjnej jest adapter montażowy za pomocą, którego osadzamy nasadkę na okularze lunety w sposób pewny i stabilny.

Podstawowe parametry nasadek termowizyjnych mające wpływ na zasięg i jakość obserwacji:

- Obiektyw wykonany z soczewki germanowej o charakterystyce spektralnej dla zapewnienia lepszej przenikalności promieniowania cieplnego. Przy nasadkach termowizyjnych odprzodowych rozróżniamy następujące średnice wykorzystywanych obiektywów: 50mm, 35mm, 25mm i 19mm. Należy zwrócić uwagę im wyższa wartość średnicy obiektywu tym dalsza i dokładniejsza detekcja obiektu ciepłego przy zawężeniu liniowego pola widzenia.

- Sensor termiczny zwany detektorem promieniowania cieplnego, odpowiada on za przechwycenie promieniowania z soczewki, obróbkę termalną i przekazanie tzn. mapy na zespół elektroniki nasadki termowizyjnej. Najczęściej stosowane sensory termiczne występują w rozdzielczościach: 640x512; 640x480; 400x300; 384x288. Im wyższa wartość rozdzielczości sensora tym wyższa jego skuteczność do wychwycenia promieniowania cieplnego.

Nasadka termowizyjna opinie:

            Opinie na temat nasadek termowizyjnych są zróżnicowane i zależą od indywidualnych preferencji użytkowników oraz jakości wybranej nasadki. Według niektórych myśliwych, nasadki termowizyjne są bardzo przydatne podczas polowania, pozwalając na szybkie i precyzyjne wykrycie zwierzyny w nocy lub przy słabym świetle. Jednakże, należy pamiętać, że niektóre modele są dość drogie, co może stanowić dla niektórych osób przeszkodę w zakupie. Ponadto, istnieje kilka czynników, takich jak temperatura czy warunki atmosferyczne, które mogą wpłynąć na jakość obrazu otrzymanego ze zdalnego sensora termicznego lub konkretnego modelu odprzodowej nasadki termowizyjnej. Głównym odbiorcą nasadek termowizyjnych są użytkownicy, którzy nie chcą rezygnować z optyki dziennej a łatwość montażu nasadki zapewnia im komfort i wszechstronność.

pixel