+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! SPRAWDŹ PRODUKTY 4LOP STOŁY MAGAZYNOWE DO PAKOWANIA DO -10%
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki alkomat kupić w 2021 roku? Ranking najlepszych i najpopularniejszych alkomatów

„Gdy zaczyna się palić to się kopie studnie” - mówi stare polskie przysłowie. Ma ono doskonałe odzwierciedlenie w przypadku, gdy jedziemy na tzw. „podwójnym gazie”. Mimo, iż kary w Polsce za jazdę pod wpływem alkoholu stają się coraz bardziej dotkliwe to cały czas rośnie liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców. Najczęstsze ich tłumaczenia to: „miałem blisko do domu”, „wypiłem tylko jedno piwo”, „dzisiaj nic nie piłem”. Częstym przypadkiem jest także złapanie kierowcy, który pił alkohol dzień lub wieczór wcześniej. Jest to bardzo zdradliwe zjawisko, bowiem na drugi dzień po jakiejś imprezie wydaje nam się, że tenże alkohol już zdążył wyparować, a my czujemy się na siłach, aby prowadzić pojazd.

Nic bardziej mylnego. Utrata prawa jazdy, wysoka grzywna oraz sprawa karna w sądzie to konsekwencje nieodpowiedzialnego zachowania. Wielu z tych sytuacji można by z powodzeniem uniknąć, gdyby pod ręką był akurat alkomat. Jest to tester trzeźwości służący do pomiaru stężenia ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. 

 

 

 

Jak działa alkomat?

Najważniejszym elementem budowy alkomatu – jego sercem jest sensor. To właśnie dzięki niemu uzyskujemy dokładny wynik pomiaru jaki wskazuje nam tester. Naszą uwagę skupimy na alkomatach z sensorem elektrochemicznym, które  w odróżnieniu od półprzewodnikowych są bardziej dokładne oraz mniej podatne na działanie czynników eksploatacyjnych. 

Co to oznacza sensor elektrochemiczny?

Mówiąc wprost naszego pomiaru nie zakłócą inne substancje przez nas spożywane jak: nikotyna, cukierki czy batony z małą domieszką alkoholu, płyn do jamy ustnej czy najzwyklejszy spryskiwacz do szyb, który kierowcy często wdychają czyszcząc sobie szyby. Sensor elektrochemiczny zapewnia nam dokładny i powtarzalny pomiar, większą żywotność, mniejszą wrażliwość na rozładowanie baterii czy rzadszą kalibrację.

Co to jest kalibracja?

Szczegółowemu serwisowi poddawany jest sensor, który co jakiś czas ulega deregulacji. Wówczas alkomat wskazuje wynik, który odbiega od wartości rzeczywistej. Kalibracja to weryfikacja poprawności działania sensora tak, aby wskazywał bardzo dokładną wartość zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. 

Na co zwrócić uwagę podejmując decyzję o zakupie alkomatu?

  • Jaki typ sensora ma dany alkomatach

  • Czy alkomat można kalibrować i używać przez długi czas?

  • Dokładność pomiaru

  • Prostota obsługi i czas pomiaru

  • Kompaktowe wymiary i poręczność 

  • Cena i jej stosunek do jakości

Na rynku mamy dostępnych wiele alkomatów, które takie są tylko z nazwy, a ich precyzja pomiaru pozostawia wiele do życzenia. Specjalnie dla Państwa sklep elektromaniacy.pl przygotował ranking najlepszych alkomatów wybieranych przez klientów w oparciu o ich cenę i jakość. 

Zestawienie otwiera alkomat AlcoForce EVO. Dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych: białym, srebrnym i niebieskim. W zestawie z urządzeniem otrzymujemy instrukcję użytkowania, bardzo eleganckie etui i dwa ustniki. Ponadto producent dorzuca darmową kalibrację na 12 miesięcy.