+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! SPRAWDŹ PRODUKTY HIKMICRO DO -15%
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2023-02-21

Jak wykorzystać termowizor myśliwski na polowaniu? Porady i triki.

Jak-wykorzysta-termowizor-myliwski-na-polowaniu-Porady-i-triki.

Jak wykorzystać termowizor myśliwski na polowaniu? Porady i triki.

Polowanie z termowizorem myśliwskim uznawane jest za praktycznie najskuteczniejsze, dlatego wielu nowicjuszy i starych wyjadaczy zadaje sobie pytanie - jak prawidłowo i skutecznie wykorzystać taki termowizor myśliwski? Dobrej jakości termowizor może bardzo często zadecydować o sukcesie wyprawy, dlatego to bardzo ważne, aby dobrać to urządzenie ściśle pod swoje potrzeby. Przychodzimy do Ciebie z kilkoma poradami, które w znacznym stopniu ułatwią Ci korzystanie z takiego sprzętu. Chcesz sobie co nieco przypomnieć? Ten artykuł jest również dla Ciebie!

Jakie są zalety wykorzystania termowizora myśliwskiego na polowaniu?

Termowizory rok w rok zyskują coraz większą rzeszę fanów, głównie przez ogrom zalet i ułatwień, które niesie ze sobą ta technologia. Jednym z największych zalet termowizji jest to, że nadaje się ona do użycia zarówno w nocy, jak i za dnia. Nie da się ukryć, że bez tego rodzaju sprzętu polowanie może nie być już tak efektywne. Ponadto, brak światła dziennego nie ma na nią żadnego wpływu i o każdej porze jest dokładnie tak samo skuteczna. Sprzęt doskonale dostosowuje obraz pod warunki panujące na zewnątrz, ukazując gorące punkty. Wiele z modeli termowizorów posiada kilka opcji obrazu w postaci palety kolorów, dzięki czemu możesz dostosowywać je do swoich aktualnych potrzeb. W naszym sklepie są to modele chociażby Pulsar Axion 2 XQ35 oraz GUIDE TrackIR 50mm.

Termowizor-Obserwacyjny-Pulsar-Axion-2-XQ35
Termowizor-obserwacyjny-GUIDE-TrackIR-50mm

Chcesz zachować stuprocentową dyskrecję podczas polowania? Latarka i inne źródła światła nie będą Ci już potrzebne! Polowanie z termowizorem myśliwskim nie wymaga naświetlania, ponieważ oferują one doskonałą widoczność nawet wtedy, kiedy mamy do czynienia z mgłą, śniegiem lub deszczem. Nowoczesne modele posiadają funkcję robienia zdjęć i nagrywania, czemu często towarzyszy również dedykowana aplikacja.

Jakie są wady wykorzystania termowizora myśliwskiego na polowaniu?

Patrząc na powyższą część artykułu ciężko doszukiwać się w termowizorach jakichkolwiek wad, jednak na świecie nie ma rzeczy idealnych. Oczywiście nie musisz się zrażać. Z wadami tymi jak najbardziej można żyć i nie są na tyle istotne, aby odpuścić sobie inwestycję w tak ułatwiające wyprawy urządzenie.

Największą i najbardziej uciążliwą wadą termowizorów myśliwskich jest stosunkowo krótka praca, określana w zależności od modelu często w pułapie od 3 do 6 godzin. Jeśli zależy Ci na urządzeniu termowizyjnym, którego czas pracy jest znacznie dłuższy, warto zaopatrzyć się w lornetki termowizyjne, takie jak ATN BINOX 4T 384 4.5-18x, której jedno ładowanie starcza na aż 16 godzin. Jeśli wolisz pozostać jednak przy nasadkach i celownikach, warto zaopatrzyć się w akumulator lub zapasowy egzemplarz.

Lornetka_-Termowizyjna-ATN-BINOX-4

ATN BINOX 4T 384 4.5-18x

Termowizory nie radzą sobie z powierzchniami szklanymi, takimi jak szyby, ponieważ odbijają one energię cieplną. Wówczas szkło wygląda w termowizorze jak lustro. Zazwyczaj minus ten dla myśliwych jest raczej niezauważalny.

Jak wykorzystać termowizor myśliwski do tropienia zwierzyny?

Prawidłowe tropienie zwierzyny to proces na który odpowiednio należy się przygotować. Termowizor to wręcz wymarzone ułatwienie dla myśliwego w trakcie polowania. Jego używanie wcale nie jest trudne. Wystarczy użyć go z poziomu ambony myśliwskiej lub innej kryjówki, bądź też podczas przeczesywania lasu. Termowizor oszczędza nam sporo wysiłku, ponieważ pokazuje nam cele, które są od nas w znacznym stopniu oddalone. Pokazuje on również kierunek, w jakim zwierzyna się przemiesza, dzięki czemu lepiej opracujesz swoją taktykę.

Mimo, że wiele osób na chociażby nocne polowania często wybiera noktowizor, to jednak termowizor zupełnie bije go na głowę. Mimo, że urządzenia termowizyjne okazują się być nieco droższe, to jednak gwarantuje o wiele wyższą skuteczność detekcji, przez co polowania okazują się być dużo prostsze. Jak już wyżej wspomnieliśmy, niektóre modele oferują kilka palet kolorów, dzięki czemu dopasujesz obraz do otoczenia i zwierzyna stanie się jeszcze bardziej widoczna.

jakie są najważniejsze funkcje termowizora myśliwskiego na polowaniu?

Termowizory myśliwskie posiadają funkcję, które na polowaniu okazują się być niejednokrotnie nieocenione. Do najważniejszych funkcji należy m.in. dobrej jakości, czytelny wyświetlacz. Warto stawiać na modele o większych ekranach i wysokiej rozdzielczości. Większa liczba pikseli równa się lepszemu śledzeniu, nawet jeśli przebywasz w gorszych warunkach pogodowych.

Warto zwrócić uwagę również na dokładność i czułość termowizora. Lepsze modele charakteryzują się zazwyczaj większą liczbą detektorów podczerwieni w terenie. Większa liczba detektorów równa się z wyższą dokładnością, ponieważ na ekranie telewizora wyświetla się dużo więcej informacji. Termowizory wyższej jakości są w stanie pracować również w większym zakresie temperatur. Najwyższe zakresy można spotkać od -20 stopni Celsjusza do 350. Nie można oczywiście zapominać o wzięciu pod uwagę aspektu takiego jak czas pracy urządzenia oraz pojemność do pamięci do przechowywania plików.

Polecane

pixel