+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! SPRAWDŹ PRODUKTY 4LOP STOŁY MAGAZYNOWE DO PAKOWANIA DO -10%
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2023-04-20

Jaką lornetkę wybrać? Lornetki Vortex - najlepszy kompan Twojej pasji.

Lornetki-Vortex

Vortex - lornetki godne polecenia.

Marka Vortex oraz jej lornetki już na stałe zakorzeniły się na rynku z mianem jednych z najlepszych. Sam sprzęt taki jak lornetka posiada ogrom zastosowań, które niejednokrotnie pomogą nam w spełnianiu swoich pasji. Ogrom wariantów do wyboru, które znajdziesz w naszej ofercie, pozwala na dopasowanie lornetki stricte do swoim indywidualnych potrzeb i upodobań. W tym artykule przyjrzymy się bliżej produktom marki Vortex i dzięki temu, wybór "tej jedynej" dla Ciebie będzie teraz o wiele prostszy.

Jak działa lornetka?

Mimo, że każdy zna teorię działania urządzenia takiego jak lornetka, to warto jednak przyjrzeć się jej dokładnemu działaniu, które oferuje nam możliwość sprawnej i precyzyjnej obserwacji obiektów, które znajdują się od nas w odległości, która nie pozwala nam na obserwację gołym okiem. Mechanizm lornetki skupia się na zasadzie zbierania i skupiania światła z obiektów, czego następstwem jest powiększenie ich obrazu przy pomocy specjalistycznego układu soczewek. Wnętrze lornetki wyposażone jest w dwa tubusy, w których znajdują się wspomniane wyżej soczewki, wyróżniające się różnymi ogniskowymi. Światło, które wpada do do obu tych tubusów przechodzi przez owe soczewki i skupia je na tle obiektywu. Następną drogą światła jest przejście przez pryzmaty, które obracają dla nas obraz i oferują nam możliwość oglądania go w prawidłowej orientacji. Na samym końcu finalny obraz powiększany jest przez okular.

Gdzie najlepiej sprawdzą się lornetki Vortex?

Tak jak już zdążyliśmy wspomnieć, lornetki marki Vortex będą doskonałym pomocnikiem i kompanem w wielu pasjach, w których to tego rodzaju sprzęt jest elementem obowiązkowym. W naszej ofercie znajdziesz wiele modeli lornetek Vortex, dzięki czemu doskonale dopasujesz swoją pod Twoje indywidualne potrzeby i zainteresowania.

• Dla ornitologów

Obserwacje ptaków wymagają prawdziwie sokolego oka, dlatego też lornetka jest wręcz wymagana w ekwipunku, który kompletujesz przed wyjściem. Lornetka dla ornitologa powinna mieć przede wszystkim duże powiększenie i duży obiektyw, dzięki czemu możliwe będzie dokładne przyglądanie się ptakom oraz dojrzenie szczegółów takich jak charakterystyka piór lub skrzydeł. Modelem doskonałym dla fanów ornitologii będzie chociażby model Vortex Crossfire, który zadba o to, aby nie umknął Ci żaden szczegół.

Lornetka-Vortex-Crossfire-HD-12x50

• Dla wojskowych

Nie da się ukryć, że lornetki w sferze militarnej to element bardzo głęboko zakorzeniony i niezbędny. Modelem, który ze względu na jego charakterystykę można nawet uznać za dedykowany, to Vortex Diamondback. Swoją popularnością wśród wojskowych Diamondback zasłynął ze względu na jego daleki zasięg, żywe i wyraziste kolory, obudową oporną na wstrząsy i uszkodzenia, czy też imponującą rozdzielczością. Model ten możemy zaobserwować nie tylko w wojsku, ale i w straży granicznej.

Lornetka-Vortex-Diamondback-HD-12x50

• Dla myśliwych

Dobra lornetka to atrybut doświadczonego myśliwego, który polega na sprzęcie najwyższej jakości. Nie da się ukryć, że myślistwo opiera się na obserwacji, sprycie i bardzo bystremu oku, które raczej nie pogardzi pomocą odpowiedniej lornetki. Obserwacja zwierzyny bez tego rodzaju sprzętu byłaby raczej żmudna i mało efektywna, przez co ilość potencjalnych okazji byłaby wielokrotnie mniejsza niż w przypadku użycia lornetki.

• Dla fanów astronomii

Wydawało Ci się, że to tylko teleskopy wybierane są przez amatorów oglądania gwieździstego nieba nocą? Otóż niekoniecznie. Tego rodzaju hobby wymaga użycia naprawdę dobrego sprzętu… i w jego listę wpisuje się również lornetka! Szczególnie dobrze sprawdzi się tutaj model Vulture, który będzie doskonały do gwiezdnych eskapad. Voltex Vulture posiada nawet możliwość podpięcia do statywu, dzięki czemu obserwacje staną się jeszcze przyjemniejsze i bardziej komfortowe.

Lornetka-Vortex-Vulture-HD-10x56

• Dla dzieci

Lornetka to doskonałe narzędzie do zaspokojenia potrzeb ciekawości najmłodszych. Dzieci są niezwykle ciekawe świata oraz obserwowania jego funkcjonowania, dlatego też sprezentowanie im lornetki będzie wyborem doskonałym i gwarantujemy, że wymaluje on nieocenioną radość na buzi.

Czym kierować się przy wyborze lornetki?

Naturalnie, każda lornetka jest inna, dlatego też należy wybrać model o takich parametrach, które będą odpowiadać na nasze wymagania oraz indywidualne potrzeby.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lornetki?

• Powiększenie

Powiększenie to jedna z najważniejszych cech lornetki. Im większe powiększenie, tym większa możliwość zobaczenia szczegółów, ale stabilność utrzymania obrazu będzie wówczas utrudniona. Z kolei lornetki o mniejszym powiększeniu są lżejsze i łatwiejsze w obsłudze.

• Średnica obiektywu

Średnica obiektywu to druga najważniejsza cecha, na którą należy zwrócić uwagę. Średnica wpływa na to, ile światła wpada do lornetki, co ma późniejszy wpływ na końcową jasność i ostrość obrazu. Im większa średnica obiektywu, tym jaśniejszy i bardziej szczegółowy obraz.

• Waga

Waga jest ważna, jeśli planujesz długie obserwacje lub zabierasz lornetkę w góry, na polowanie lub na długie wędrówki. Lżejsze lornetki są bardziej poręczne, ale mogą mieć mniejszą średnicę obiektywu lub mniejsze powiększenie, dlatego aspekt ten należy bardzo wnikliwie przestudiować przed zakupem.

Podsumowując,

lornetki to niezbędne wyposażenie myśliwych, ornitologów, żołnierzy, pasjonatów astronomii ale nie tylko. Dobra lornetka przyda się również do obserwacji wydarzeń sportowych, koncertów, wypadów wędkarskich i warto mieć ją w domowym zasobniku.

Polecane

Lornetka Vortex Vulture HD 10x56

Lornetka Vortex Vulture HD 10x56

1 999,00 zł1 439,10 zł
Lornetka Vortex Diamondback HD 12x50

Lornetka Vortex Diamondback HD 12x50

1 359,00 zł1 223,10 zł
pixel