+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! SPRAWDŹ PRODUKTY 4LOP STOŁY MAGAZYNOWE DO PAKOWANIA DO -10%
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2023-09-14

Jaką lunetę myśliwską wybrać do sztucera?

Podczas poszukiwania odpowiedniej lunety myśliwskiej do sztucera, współcześni myśliwi coraz częściej wybierają urządzenia optoelektroniczne, takie jak termowizory i noktowizory, zamiast tradycyjnych lunet celowniczych stricte optycznych. Rozwój technologii optoelektronicznych pozwala na uzyskanie znacznie większej przewagi nad standardową optyką w różnych warunkach polowania. W artykule tym przyjrzymy się, dlaczego coraz więcej myśliwych wybiera urządzenia optoelektroniczne i jakie są najpopularniejsze modele dostępne na rynku.

W dzisiejszych czasach, zarówno termowizory, jak i noktowizory zdobywają coraz większą popularność wśród myśliwych. Ich zaawansowana technologia pozwala na prowadzenie polowania w trudnych warunkach oświetleniowych, jak zmierzch czy słaba widoczność. Często są wybierane jako alternatywa dla tradycyjnych lunet celowniczych, zwłaszcza w przypadku myśliwych, którzy preferują aktywność nocną.

Przewaga urządzeń optoelektronicznych nad lunetami celowniczymi dziennymi jest ogromna. W szczątkowym świetle, urządzenia noktowizyjne posiadają dużą przewagę, pozwalając na obserwację i identyfikację obiektów nawet w ciemności. Natomiast termowizory niemalże idealnie identyfikują obiekty ciepłe, co sprawia, że zwierzęta na dalszych odległościach są łatwiejsze do zlokalizowania i rozpoznania.

Myśliwi często wybierają urządzenia optoelektroniczne ze względu na ich wszechstronność i funkcjonalność. Zarówno termowizory, jak i noktowizory pozwalają na wykorzystanie podczas polowania w różnych warunkach i porach dnia. Przy odpowiedniej konfiguracji i dodatkowym wyposażeniu, mogą również działać jako celownik noktowizyjny do sztucera, co znacznie zwiększa precyzję i celność podczas strzelania.

Wśród najpopularniejszych celowników termowizyjnych znajdują się Infiray TH50 V2 i Hikmicro Stellar SH35. Oba modele cieszą się dużym zainteresowaniem wśród myśliwych i oferują zaawansowane funkcje.

Infiray TH50 V2 to zaawansowany termowizor z ogniskową obiektywu 50 mm. Posiada powiększenie optyczne 4.1x, które pozwala na dokładne przybliżenie obiektów. Zintegrowany wyświetlacz LCOS o rozdzielczości 1280x960 px zapewnia wyraźny i kontrastowy obraz. Urządzenie jest wyposażone w zaawansowany sensor, co pozwala na doskonałą jakość obrazu w każdych warunkach. Długi czas pracy na jednym naładowaniu (ponad 10 godzin) i odporność na trudne warunki atmosferyczne czynią go idealnym wyborem dla myśliwych.

Hikmicro Stellar SH35 to produkt dostępny w niższym segmencie cenowym, ale oferujący niezawodne funkcje. Posiada ogniskową obiektywu 35 mm i powiększenie optyczne 3,5x. Wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1024x768 px zapewnia wyraźny i jasny obraz. Podobnie jak TH50 V2, jest wyposażony w zaawansowany sensor, co pozwala na doskonałą jakość obrazu. Czas pracy to około 7-8 godzin, a wbudowana pamięć wewnętrzna umożliwia zapisywanie zdjęć i filmów z polowania.

W przypadku celowników noktowizyjnych, bestsellerami są Alpex A50 i Infiray TD50L.

Alpex A50 to zaawansowany celownik noktowizyjny z ogniskową obiektywu 50 mm i powiększeniem optycznym 3,5x. Oferuje także powiększenie cyfrowe 4x, co pozwala na jeszcze lepsze zbliżenie obiektów. Wyświetlacz o rozdzielczości 1024x768 px gwarantuje wyraźny i jasny obraz. Posiada wbudowany akumulator oraz dodatkową wymienną baterię, co pozwala na długi czas pracy. Możliwość wyboru między wersją 850 nm a 940 nm daje użytkownikowi większą elastyczność w różnych warunkach polowania.

Infiray TD50L to inny popularny model, który zdobył uznanie wśród myśliwych. Posiada ogniskową obiektywu 50 mm i powiększenie optyczne 4x, które zapewnia dokładne przybliżenie obiektów. Wyświetlacz o rozdzielczości 1280x960 px gwarantuje wyraźny i kontrastowy obraz. Model ten oferuje także tryb zmierzchowy, który pozwala na korzystanie z noktowizora przy 1/4 księżyca bez dodatkowego doświetlacza.

Wybór odpowiedniej lunety myśliwskiej do sztucera zależy od indywidualnych preferencji, stylu polowania oraz budżetu. Obecnie, coraz częściej myśliwi wybierają urządzenia optoelektroniczne, takie jak termowizory i noktowizory, ze względu na ich zalety i przewagę nad tradycyjnymi lunetami celowniczymi. Najpopularniejsze modele, takie jak Infiray TH50 V2, Hikmicro Stellar SH35, Alpex A50 i Infiray TD50L, oferują zaawansowane funkcje, doskonałą jakość obrazu i są często wybierane przez myśliwych. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb, ale niezależnie od tego, urządzenia optoelektroniczne są topowymi wyborami dla współczesnych myśliwych.

Polecane

pixel