+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! SPRAWDŹ PRODUKTY 4LOP STOŁY MAGAZYNOWE DO PAKOWANIA DO -10%
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2023-08-14

Jaką lunetę myśliwską wybrać na dzień i na noc?

Jeśli szukasz lunety noktowizyjnej, która będzie odpowiednia zarówno na dzień, jak i na noc, to sklep elektromananiacy.pl jest do tego odpowiednim miejscem. Jesteśmy czołowym dystrybutorem marek Hikmicro oraz Infiray. W swoim asortymencie posiadamy także lunety noktowizyjne ATN, Pulsar, SytongPard i wiele innych. Celowniki noktowizyjne tych firm zapewniają dobrą jakość obrazu zarówno w warunkach dziennych, jak i nocnych, co czyni je idealnymi do zastosowań wielofunkcyjnych.

W takich lunetach można włączyć tryb dzień, aby korzystać z nich w normalnych warunkach oświetleniowych, bez potrzeby podczerwieni. To pozwala na większą wszechstronność i wykorzystanie lunety w różnych sytuacjach.

Przy wyborze konkretnej lunety noktowizyjnej warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Rozdzielczość obrazu: Im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu. Luneta dzień noc z wyższą rozdzielczością dostarczy bardziej szczegółowy, bogatszy w detale obraz zarówno w dzień, jak i w nocy.

  • Zakres pola widzenia: Zwróć uwagę na zakres widzenia, który określa pole, które można zobaczyć przez lunetę. Warto jednak zauważyć, że większe pole widzenia może często wiązać się z mniejszą szczegółowością obrazu. Mniejsze pole widzenia, to większa szczegółowość, ale na dłuższym dystansie. Jest to kompromis, który należy wziąć pod uwagę, aby dostosować się do konkretnych potrzeb i zastosowań noktowizji.

  • Światłoczułość: Ważnym czynnikiem jest czułość światłoczuła, która określa zdolność lunety do wykrywania obiektów w warunkach słabego oświetlenia. Im wyższa czułość, tym lepsza wydajność w nocy. Warto w tym miejscu podkreślić, że noktowizja do lepszego działania w warunkach szczątkowego oświetlenia potrzebuje wsparcia w postaci iluminatora podczerwieni.

  • Ogniskowa i zoom: Zwróć uwagę na ogniskową obiektywu i możliwość regulacji zoomu. To parametry, które wpływają na zdolność do obserwacji szczegółów na różnych odległościach. Ogniskowa określa zdolność lunety noktowizyjnej do skupiania światła i tworzenia obrazu. Im większa ogniskowa, tym większe powiększenie i większa zdolność do szczegółowego obserwowania odległych obiektów. W przypadku noktowizji, większość lunet ma stałą ogniskową, co oznacza, że nie można jej regulować. Ogniskowa jest dobrana tak, aby zapewnić optymalne warunki obserwacji w konkretnych zastosowaniach i odległościach. Na przykład, lunety noktowizyjne o mniejszej ogniskowej (np. 1x lub 2x) są idealne do obserwacji na krótki dystans, takich jak przemieszczanie się w ciemności lub prowadzenie działań taktycznych w bliskim zasięgu.

  • Trwałość i odporność na warunki atmosferyczne: Jeśli zamierzasz używać lunety noktowizyjnej w różnych warunkach atmosferycznych lub trudnych warunkach terenowych, upewnij się, że jest ona trwała i odporna na wilgoć, pył lub wstrząsy.

Czy do lunety dzień noc potrzebny jest iluminator podczerwieni?

Nie, nie zawsze jest wymagany iluminator podczerwieni do działania lunety noktowizyjnej. Lunety noktowizyjne mają zdolność do wzmacniania dostępnego światła, w tym promieniowania podczerwonego, które jest emitowane przez obiekty w otoczeniu. Jeśli w otoczeniu jest wystarczająca ilość naturalnego lub sztucznego światła podczerwonego, luneta noktowizyjna może pracować bez dodatkowego iluminatora podczerwieni. 

Jednak w warunkach, w których nie ma wystarczającego światła podczerwonego, iluminator podczerwieni może być użyteczny. Iluminator podczerwieni to urządzenie emitujące promieniowanie podczerwone, które jest widoczne dla lunety noktowizyjnej, ale nie dla ludzkiego oka. Może on być używany do oświetlania obszaru obserwowanego przez lunetę noktowizyjną, co zwiększa jasność i wyraźność obrazu. Dzięki temu można rozpoznawać obiekty na większe odległości lub w warunkach niewielkiego oświetlenia.

Jakie lunety noktowizyjne warto wziąć pod uwagę?

Luneta dzień noc charakteryzująca się bardzo dobrym sensorem optycznym to Alpex A50 Hikmicro, która występuje w wersjach z iluminatorami 850nm / 940nm oraz bez nich. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniu naszych klientów specjalnie stworzyliśmy dodatkowe zestawy noktowizyjne zawierające lunetę z najlepszym obecnie zewnętrznym iluminatorem podczerwieni X-Hog 01. Według naszych testów fabryczne promienniki podczerwieni są dobre, ale jeszcze lepsze to te zewnętrze.

 

Noktowizor luneta dzień noc cechująca się doskonałym wyświetlaczem i idealnym obrazem to celownik noktowizyjny TD50l firmy Infiray. Wysokowydajny sensor optyczny w połączeniu z pojemnym akumulatorem, wysokiej jakości matrycą dostarczają użytkownikom wiele wrażeń i pomagają w efektywności polowań. Ta wersja występuje u nas także z fabrycznym IR 940nm, osobno oraz z doświetlaczami X-hog.

 

W tym miejscu nie mogło zabraknąć miejsca dla równie popularnego modelu Digex C50. Ta luneta noktowizyjna dzień noc Pulsar ma duży obiektyw 50mm, wyświetlacz AMOLED i potężny sensor CMOS 1920x1080. Tak jak w przypadku wyżej opisanych modeli, tutaj także istnieje możliwość zakupu lunety noktowizyjnej Pulsar z dowolnym IR. 

 

Monokular dzień noc to także amerykańska marka ATN, konstruująca sprzęt dla wojsk specjalnych. Testowane w najtrudniejszych, bojowych warunkach urządzenia optyczne szturmem wtargnęły na polski rynek. ATN X-Sight, bo o nim między innymi mowa to naszpikowany techniką celownik noktowizyjny, który nie zawiedzie w ogromnym mrozie jak i upale. Cyfrowo wzmocniony obraz pozwala strzelcowi skutecznie zidentyfikować zwierzę. Wyjątkowo szczegółowy obraz Ultra HD, to zasługa sensora ATN 4K+ o rozdzielczości 4056(H) x 3040(V). W świetle dziennym optyka może przełączyć się na widok w pełnym kolorze z doskonałą przejrzystością. W efektywnym zasięgu optyki z iluminatorem IR można łatwo dostrzec i zidentyfikować zwierzęta. Wysokiej jakości optyka sprawia, że luneta daje niezwykle wyraźne obrazy z każdej odległości.

 

Ostateczny wybór lunety noktowizyjnej zależy od różnych czynników i zastosowań. Najważniejszy to do jakiego konkretnego celu zamierzasz używać lunety noktowizyjnej oraz jakim dysponuje się budżetem.

Czy będzie to obserwacja terenu, polowanie, strzelectwo precyzyjne czy działania taktyczne? Różne zastosowania mogą wymagać różnych funkcji i cech lunety. Sprawdź aktualną ofertę elektromaniacy.pl i wybierz odpowiedni sprzęt dla siebie.

 

Polecane

pixel