+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! SPRAWDŹ PRODUKTY HIKMICRO DO -15%
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-11-03

Kamera do inspekcji - co to jest?

Kamera do inspekcji - co to jest?

Zastanawiasz się czym jest kamera inspekcyjna? Może służy do inspekcji sanitarnej, a może do inspekcji weterynaryjnej? Nie, nie, nic bardziej mylnego. Dziś omówimy sobie takie niewielkie i sprytne urządzenie, jakim jest kamera do inspekcji rur. Kamera inspekcyjna to tak naprawdę endoskop, którego nazwa może z czymś się nam kojarzyć. Pojęcie ‘’endoskop’’ znamy głównie z medycyny. Teraz skupimy swoją uwagę na endoskopach stricte związanych z branżą budowlaną.

Kamer do inspekcji rur używamy wtedy, kiedy problem znajduje się nieco głębiej, niż nasze ludzkie oko jest w stanie dojrzeć. Sieć kanalizacyjna potrafi płatać różne figle, a w szczególności te już wysłużone, znajdujące się w starym budownictwie. Wiele osób bardzo często lekceważy symptomy niedrożności rur, np. nieprzyjemny zapach z odpływu, powolne spływanie ruchu, czy też niewiadomego pochodzenia dźwięki. Jeśli zignorujemy takie znaki, wówczas domowe środki mogą już nie być skuteczne. Jedynym wyjściem jest wezwanie fachowców, którzy będą w stanie precyzyjnie zlokalizować problem właśnie za pomocą endoskopowej kamery inspekcyjnej.

Kiedy używane są kamery inspekcyjne?

Tego typu urządzenia używane są w większości przypadków przy rurach kanalizacyjnych, kominach i przewodach wentylacyjnych. Geneza ich powstania to oczywiście potrzeba dostania się do bardzo trudno dostępnych miejsc. Wraz z rozwojem rynku, rozwijają się również kamery endoskopowe. Poza tradycyjnymi kamerami, które można uznać za wszechstronne, powstały również takie, które zostały zaprojektowane tak, aby mieć swoje konkretne przeznaczenie.

Mowa tutaj oczywiście o ingerencję w budowę urządzenia, np. im mniejsza główka sprzętu, tym łatwiej będzie dostać się do różnych zakamarków. Zaś kamery, przystosowane do pracy w rurach kanalizacyjnych, będą wodoodporne. Producenci coraz bardziej zauważają i odpowiadają na potrzeby swoich klientów, tworząc jak najlepsze produktu do indywidualnych celów.

Nie warto oszczędzać na pomocy wyspecjalizowanej ekipy. Jeśli wykryjemy problem zawczasu, możemy liczyć na bardzo szybką interwencję, która może natychmiast zażegnać problem. Jeśli zaś będziemy zwlekać z taką sprawą, wówczas możemy wyhodować problem, który może wygenerować niespodziewanie duże koszta.

Zaleca się również wykonywanie inspekcji w trakcie przeprowadzania remontów generalnych.

Jakie rzeczy można sprawdzić za pomocą endoskopowej kamery inspekcyjnej?

Wymienione już przez nas zastosowania tego urządzenia to jednak nie wszystko. Jeśli znamy mniej więcej działanie sprzętu, możemy z powodzeniem zakupić je na użytek domowy. Kamera inspekcyjna sprawdzi się doskonale do kontroli instalacji gazowych, sanitarnych, cieplnych, wentylacyjnych, kominowych i kanalizacyjnych.

Kamery do inspekcji docenią również mechanicy, którzy nawet i powinny posiadać takie urządzenie w swoim arsenale. Do czego właściwie kamera przyda się mechanikom? Między innymi do sprawdzania stanu hamulców, kontroli katalizatora, odczytu numerów seryjnych części, diagnozy stanu skrzyni biegów, ustalenia położenia wycieków, lokalizacji uszkodzeń nagrzewnicy i wiele innych. Jeśli dojrzymy potencjał tego sprzętu, stanie się on nieoceniony z najróżniejszych sytuacjach.

Jaka powinna być dobra kamera do inspekcji?

Tutaj, jak już wyżej wspomnieliśmy, należy zwrócić uwagę na potrzeby indywidualne. Warto na początku przysiąść i zastanowić się w jakim celu sprzęt będzie używany i jakie parametry będą najbardziej istotne. Jeśli będziemy mieć już listę swoich potrzeb, wówczas można zabrać się za szukanie konkretnego modelu.

  • Pierwsze co trzeba wziąć na widelec to akumulator urządzenia. Jest to bardzo istotny element, na którym nie powinno się oszczędzać, a wręcz do niego dołożyć. Tutaj mamy prostą zasadę, im lepszy i wydajniejszy akumulator, tym lepsza praca urządzenia i mniejsze ryzyko awarii.

  • Druga sprawa to rozmiar, oczywiście tutaj również kierujemy się przeznaczeniem kamery. Wiadomo, że dany rozmiar sprawdzi się idealnie w rurach kanalizacyjnych, a jeszcze inny w kominach. Kluczowym element w tym przypadku będzie rozmiar główki urządzenia.

  • Oczywiście patrzymy też na oświetlenie kamery. Kluczowe jest tutaj to, aby kamera posiadała jasne, wysokiej jakości oświetlenie LEDowe. Mile widziana jest również regulacja stopnia natężenia światła.

  • Kolejny element to przede wszystkim wyświetlacz. Kamera powinna być wyposażona w bardzo dobry przetwornik obrazu. Najlepsze kamery będą dla nas nie tylko podglądem w trakcie pracy, ale również będą robić zdjęcia i nagrywać filmy wideo. Na nowoczesnym wyświetlaczu nie będzie mowy o jakichkolwiek opóźnieniach obrazu.

Jeśli szukasz kamery bardzo dobrej jakości, w konkurencyjnej cenie, warto zajrzeć do naszego sklepu, gdzie znajdziesz produkty marki Inskam. Kamera inspekcyjna tej marki jest w pełni profesjonalna i może śmiało zostać uznana za wiodącą w swojej branży. Spełnia wszystkie powyższe cechy dobrego sprzętu, a dodatkowo jest to kamera inspekcyjna, której długość sięga nawet 15 m oraz posiada symbol IP67, świadczący o jej doskonałej wodoszczelności.

pixel