+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! SPRAWDŹ PRODUKTY HIKMICRO DO -15%
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-02-11

NV-008P i NV-008S - porównanie celowników noktowizyjnych marki PARD

NV-008P VS. NAJNOWSZY CELOWNIK NV-008S – NIERÓWNA WALKA DWÓCH NOKTOWIZORÓW MARKI PARD

Słyszałeś już o najnowszej premierze marki PARD? Nie znamy jeszcze jej konkretnej daty, bowiem producent nadal trzyma nas w niepewności. Mimo to jedno jest gwarantowane – pod koniec lutego nowe urządzenie noktowizyjne, znanego użytkownikom producenta, ujrzy światło dzienne. Urządzenie, o którym mowa, to najnowsza odsłona kultowego już celownika noktowizyjnego NV-008P, który zyskał sympatię wielu myśliwych. Tym razem, serii NV-008 nadano nomenklaturę „S”, co sugeruje zarówno nam, jak i pozostałym użytkownikom, że najnowszy celownik to jakość sama w sobie. Na tle poprzednika zastosowane w nim komponenty wypadają naprawdę korzystnie, dlatego pokusiliśmy się o zestawienie ze sobą tych dwóch urządzeń oraz ich porównanie, by móc obiektywnie ocenić zmiany i zaobserwować wykorzystane innowacje. Zanim jednak do niego przejdziemy, musimy się dowiedzieć – jesteś równie ciekawy, co my? 

PARD NV-008S to sprzęt, na który zdecydowanie warto zwrócić swoją uwagę. Producent zastosował w nim całkowicie nowe rozwiązania oraz zoptymalizował dotychczasowe, jednak wiele bazowych elementów nadal pozostaje bez zmian. Użytkownicy nie muszą się ich spodziewać w takich parametrach, jak powiększenie czy zasięg obserwacji, ponieważ obydwie te kwestie wypadają tak samo, ja w przypadku poprzedniego modelu serii. W tej samej konfiguracji pozostaje także możliwość dostosowania krzyża oraz wykonania dokładnych pomiarów balistycznych. Zarejestrowane zdjęcia czy filmy zarówno za pomocą NV-008P, jak i NV-008S posiadają tę samą rozdzielczość, dzięki czemu użytkownik może być pewien doskonałej – sprawdzonej – jakości plików, których nie powstydzi się przed rodziną lub znajomymi. Niezależnie od tego, którym urządzeniem zdecydowałby się posługiwać myśliwy, nie szybko wróci do domu, by pochwalić się swoimi wynikami, a to za sprawą wydajnego ładowania. Za pomocą akumulatora urządzenie będzie pracowało około 2 godzin, jednak po podłączeniu go do przenośnego power-banka użytkownik będzie mógł zostać w terenie praktycznie przez całą noc.

Mimo tak wielu podobieństw – nie unikniemy także zmian, które są cechą charakterystyczną dla tego producenta. Stosowane są rzecz jasna po to, by zaproponowane urządzenia jeszcze skuteczniej odpowiadały na aktualne trendy oraz potrzeby łowieckie użytkowników marki PARD. 

LICZBA WARIANTÓW

Pierwszą z nich jest przede wszystkim ilość zaproponowanych wariantów celownika. Zamiast dwóch modeli, tym razem możemy przebierać między czterema różnymi wariacjami. Skąd ich podwojona liczba?

ILUMINATOR

PARD NV-008S proponuje użytkownikowi możliwość wyboru odpowiedniego dla siebie iluminatora, co stwarza zdecydowanie większy potencjał taktyczny. Urządzenie tym samym jest bardziej uniwersalne, ponieważ ze względu na różnice w zastosowanie można je indywidualnie dostosować.
W zależności od tego czy polujesz w gęstym lesie czy na otwartym polu Twój priorytet będzie inny. Gdy ważniejsza będzie dla Ciebie odległość – skorzystaj z wiązki 850 nm. W przypadku, gdy dyskrecja wypiera dystans lepiej zdecydować się na falę o wiązce 940 nm.

DALMIERZ

Jednakże mówiąc o iluminatorze, nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednym akcesorium dodatkowym, jakie zostało opcjonalnie zaimplementowane tuż obok doświetlacza - mowa o dalmierzu. Teraz drapiesz się w głowę i stwierdzasz, że przecież w poprzedniej odsłonie tego modelu był już dalmierz!? Szczerze odpowiadamy - owszem był, ale nie w takim wydaniu. W tym przypadku zaimplementowane opcjonalnie urządzenie proponuje zdecydowanie większy zasięg. Zapomnij o wcześniejszych 600-set metrach - tym razem dalmierz proponuje 1200 metrów realnego zasięgu czyli jeszcze raz tyle, co poprzednio. Dzięki temu wzrosną Twoje możliwości taktyczne, obserwacje będą bogatsze o dodatkowe informacje, a ekwipunek lżejszy o zbędny balast w postaci ciężkiego, osobnego urządzenia.

Jednak użytkownik razem z NV-008S zyskuje nie tylko większą świadomość taktyczną, a także niezbędne szczegóły, dotyczącego samego obrazu – podrasowane ze względu na doskonałe rozwiązania optyczne. Czego możemy spodziewać się po obrazie uzyskanym za pomocą nowego celownika marki PARD? 

POPRAWA JAKOŚCI OBRAZU

W urządzeniu zastosowane zostały innowacyjne rozwiązania, które w widoczny gołym okiem sposób, oddziałują na jakość uzyskanego obrazu. Jest to między innymi zasługa nowego przetwornika PARD LVEA, który zapewnia zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące obserwacje, chociażby ze względu na ich zasięg. W przypadku NV-008P dystans, na jakim użytkownik pracował w zupełnej ciemności wynosił około 200 metrów. NV-008S ma do zaproponowania z kolei dwie opcje. Pierwszą, dyskretną, opartą na wiązce 940 nm, której zasięg obserwacji wynosi 150 metrów. Drugą, trochę mniej incognito w postaci wiązki 850 nm, która zapewni myśliwemu pracę na dystansie 450 metrów. Według producenta poprawę jakości obrazu można określić w procentach i w przypadku najnowszego celownika jest to nawet 20% na tle poprzednika. Co składa się na ten wynik? Dzięki wspomnianemu przetwornikowi, który jest zdecydowanie bardziej czuły, uzyskany obraz jest także widocznie jaśniejszy oraz zapewnia lepszy kontrast podczas nocnego polowania.
Następną, równie ważną kwestią, która ma duże znaczenie w kontekście jakości obrazu w celowniku noktowizyjnym NV-008S, a znacząco zmieniła się na tle jego poprzednika, to rozdzielczość wyświetlacza. Za pomocą specjalnie opracowanego sensora PARD 2K właściwości uzyskanego podglądu mogą Cię zaskoczyć! Zmiana rozdzielczości jest na tyle istotna, że bezpośrednio wpływa na obraz, który w najnowszym noktowizorze opracowany jest w jakości FULL HD. Zamiast sensora o rozdzielczości 1024 x 768 px producent zdecydował się zaimplementować czujnik o wydajności 1920 x 1080 px – czyż to nie potężna różnica?

Mimo że zmiany w środku urządzenia są mocno spektakularne, to nie samymi „bebechami” myśliwy żyje - poprawiona została także kwestia wizualna, więc PARD NV-008S przeszedł modyfikację nie tylko wewnątrz, lecz także na zewnątrz. Czego możemy się po niej spodziewać?

ZDECYDOWANIE LEPSZA KONSTRUKCJA

Wspomniane akcesorium w postaci iluminatora zmieniło swoje położenie i tym razem nie znajduje się na górze urządzenia, a z boku. Taki zabieg pozwolił producentom na umieszczenie w jego poprzednim miejscu klawiszy funkcyjnych, do których użytkownik posiada zdecydowanie bardziej komfortowy dostęp. Przyciski same w sobie natomiast są bardziej ciche i odporne na ścieranie się, co ma duże znaczenie w kontekście użytkowości urządzenia w szerszej perspektywie czasu. Dalmierz z kolei wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku NV-008P, mianowicie zmienił swoje umiejscowienie i w celowniku NV-008S znajduje się nie po prawej, a lewej stronie urządzenia. Co więcej, stwierdzamy, że wygląda zdecydowanie bardziej estetycznie. Poprzednia była kanciasta i wyglądała nieco topornie – teraz jego krawędzie są zaokrąglone i eleganckie, a finalnego efektu nadaje umieszczone na nim logo producenta.
Ponadto, jest jeszcze jedna kwestia, o której do tej pory nie wspomnieliśmy, a korzyści dla użytkownika wnosi zarówno w kontekście wizualnym, jak i praktycznym. Mowa o zintegrowanej z obudową urządzenia osłonie obiektywu, dzięki której skutecznie ochronisz okular przed ewentualnymi zarysowaniami podczas transportu czy w sytuacjach grożących uszkodzeniem tego nader istotnego elementu.

Chcąc podsumować powyższe porównanie wnioski nasuwają się same. Najnowszy celownik noktowizyjny PARD NV-008S to podwójne możliwości w kontekście nierównej walki między nim, a poprzednim modelem tej samej serii. Podwójna ilość wariantów ze względu na zastosowaną możliwość wyboru iluminatora oraz podwójna moc dalmierza, który pozwoli poznać imponującą odległość bez potrzeby jej przebywania. Naszym zdaniem to sprzęt na miarę 2022 roku i tym samym urządzenie to wśród ElektroManiaków zyskuje miano noktowizora do kwadratu! Teraz nic, tylko czekać na premierę! Bądźcie czujni! 

pixel