+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! SPRAWDŹ PRODUKTY HIKMICRO DO -15%
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2023-01-04

Recenzja celownika AlpeX A50 - czy to najlepszy celownik noktowizyjny w 2023 roku?

celownik-noktowizyjny-noktowizor-alpex-a50t-850nm-hikmicro

Recenzja celownika AlpeX A50 - czy to najlepszy celownik noktowizyjny w 2023 roku?

O marce Hikmicro

Hikmicro od Hikvision to bez wątpienia marka, która stała się na przestrzeni kilku lat jednym z wiodących producentów w dziedzinie outdooru. Produkty tego producenta trafiają do coraz większej rzeszy myśliwych, służb czy miłośników przyrody. My, Elektromaniacy.pl jako dystrybutorzy marki Hikmicro możemy stwierdzić, iż jest to jedna z najgorętszych pozycji jeśli chodzi o wybór termowizora na łowisko. Wszystko za sprawą świetnej jakości w relatywnie niskich pieniądzach względem tego co oferuje rynek. Swoje portfolio poszerzyli o produkty noktowizyjne. Wiele lat zdobywania doświadczenia w telewizji przemysłowej marka postanowiła przełożyć na noktowizory cyfrowe. Trzeba przyznać, że świetnie im to wyszło.

Celowniki noktowizyjne Hikmicro

Stworzone zostały celowniki noktowizyjne o wyglądzie 1 do 1 jak klasyczna luneta celownicza. Mowa oczywiście o serii AlpeX.
W ostatnim kwartale roku 2022 premierę także miały produkty z serii Cheetah. Są to celowniki noktowizyjne bardzo kompaktowe, które w zestawie posiadają montaż na szynę weaver, co czyni je produktem kompletnym i idealnym jako urządzenie 2 w 1. Noktowizor celowniczy i monokular noktowizyjny Cheetah. W tym artykule pragniemy jednak przybliżyć Państwu noktowizory celownicze z serii AlpeX.

Noktowizor AlpeX - noc staje się dniem

Dostępne są one standardowo w 3 wariantach. Modele z iluminatorem 940 nm oraz 850 nm w cenie detalicznej 4 999 złotych oraz wersja surowa w bez doświetlacza podczerwieni w cenie 4 399 zł brutto. To świetne rozwiązanie, gdy chcemy dołączyć mocniejszy iluminator aniżeli fabryczny. Produkty Hikmicro oferują iluminatory w bardzo dobrej jakości. Jednakże trzeba pamiętać, iż fabryczne iluminatory muszą łączyć kompromis jakim jest cena i jakość. Mianowicie mocniejszy iluminator spowodowałby zawyżenie ceny całego zestawu. Dlatego iluminatory dostępne na rynku będą jakościowo wydajniejsze niż fabryczne doświetlacze w noktowizji danego producenta.
W związku z tym w naszej ofercie znajdziecie także wariant Alpexa z najmocniejszym w naszej ocenie iluminatorem na rynku marki X-hog 01 w cenie standardowego Alpexa z iluminatorem czyli 4 999 zł. Dostępny jest on również w dwóch wariantach. Jest to odpowiedź na to, czego od dawna poszukiwali miłośnicy outdooru, ponieważ niezbędnikiem optymalnego działania noktowizora jest iluminator podczerwieni, który pozwala wyciągnąć maksimum możliwości z danego urządzenia.

AlpeX - z jakim iluminatorem? Wiązka 850 czy 940 nm?

Urządzenie AlpeX od Hikmicro posiada bardzo czuły przetwornik noktowizyjny, który przy szczątkowej ilości światła oferuje wysoką jakość obserwowanych obiektów. Dzięki temu urządzenie świetnie radzi sobie z fabrycznym iluminatorem o wiązce 940 nm, a także innymi promiennikami podczerwieni o tej samej wiązce np. z wyżej wymienionym X-Hogiem. Jednakże, gdy priorytetem dla użytkownika jest daleki zasięg zalecamy sięgnąć po doświetlacz podczerwieni o wiązce 850 nm. Noktowizor AlpeX A50T wyposażony jest w wiązkę 850 nm.

Noktowizor AlpeX - najważniejsze parametry

  • Superczuły przetwornik noktowizyjny, zapewniający obraz bardzo dobrej jakości z dużą przejrzystością przy szczątkowym świetle.
  • Wyświetlacz OLED 1024x768 px zapewnia największą głębię czerni, dzięki czemu otrzymujemy duży komfort obserwacji w pełnej ciemności, a także mniejsze naświetlenie oczu.
  • Odświeżanie 50Hz zapewnia bardzo płynny obraz, bez opóźnień.
  • Ogniskowa obiektywu o średnicy 50 mm zapewnia noktowizorowi powiększenie optyczne o wartości 3,5x. Jest to optymalne powiększenie, które łączy kompromis szerokiego pola widzenia oraz odpowiedniej jakości obrazu do zidentyfikowania celu i oddania celnego strzału.
  • Powiększenie cyfrowe - AlpeX został wyposażony w powiększenie o krotności 4x i funkcję PiP tj. obraz w obrazie, dzięki czemu możemy powiększyć 2x środek obrazu, co pomaga w oddaniu celnego strzału.
  • Możliwość dostosowania iluminatora do własnych potrzeb - 940 lub 850 nm.

Unboxing Noktowizora Alpex

unboksing-noktowizora-alpex

Opakowanie:

Bardzo praktyczny, świetnie wykonany neseser pozwala na bezpieczne transportowanie lunety. To duży plus, ponieważ nawet w przypadku topowych marek z branży opto, nie mamy takich ciekawych rozwiązań opakowania.

Zawartość zestawu

Producent Hikmicro oferuje co prawda dosyć bogaty zestaw wyposażenia, ale brakuje w nim montażu na lunetę. Większość producentów oferuje montaż na szynę weaver. W przypadku celowników Alpex wymagany jest standardowy montaż na tubus o wielkości 30mm. W tym miejscu trzeba podkreślić, że nie pasuje to do każdego rodzaju broni. Jeśli naszym zamysłem jest podarowanie celownika jako prezentu dla bliskiej nam osoby musimy mieć na uwadze, że nie otrzymamy w pudełku adaptera. Znaczna liczba lunet noktowizyjnych o wadze zbliżonej do Alpexa do większych kalibrów takich jak 30-06 wymaga najwyższej jakości montaży. Producenci raczej oferują montaże z tworzyw aluminiowych, które się jednak kompletnie nie sprawdzają.
Stąd zachodzi pytanie, czy Hikmicro wykonał jednak przemyślany, dobry ruch nie oferując montażu w komplecie?
Temat jest szeroki i z pewnością warty dalszej dyskusji, do której serdecznie zachęcamy.

Wrażenie dotyczące samej lunety noktowizyjnej AlpeX

Urządzenie jest ciasno spasowane. Żadnych luzów. Tubus wykonany z jednego kawałka (na odcinku, gdzie przypada montaż co jest istotne dla sztywności, a w konsekwencji powtarzalności lunety). Żadnych śrub na wierzchu, wystających elementów, co wpływa na wysoka estetykę wizualną tego noktowizora. Przyciski są gumowane i pracują cicho, ale z wyraźnym akcentem ułatwiającym identyfikacje ich w nocy. Luneta jest dość ciężka, a wymiarami przypomina klasyczną lunetę 3-12x56.
Doświetlacz jest montowany na szybkozłączce, która faktycznie działa tak jak powinna, co nie zawsze jest takie oczywiste, ponieważ doświetlacze montowane na szynach picatinny zwykle wymagają dodatkowych regulacji przy zakładaniu i zdejmowaniu - rekomendujemy montaże z regulacja osi xy.
Podsumowując, jest to praktyczne i intuicyjne rozwiązanie pozwalające na łatwy montaż nawet po zmierzchu.
Doświetlacz nie posiada typowego włącznika 0/1 tylko bezstopniowy włącznik z regulacją mocy diody. Dodatkowo posiada regulację soczewki pod kątem skupiania wiązki. Doświetlacz nie jest topowy, lecz jak na fabryczny iluminator wypada bardzo przyzwoicie. Widoczność w nocy z iluminatorem 940 nm to ponad 250 metrów. W idealnych warunkach nawet 350 metrów. Natomiast 850 nm posiada maksymalny zasięg widzenia aż 600 metrów.

celownik-noktowizyjny-noktowizor-alpex-a50t-850nm-hikmicro

Luneta

Interface samej lunety jest bardzo intuicyjny, a jej obsługa bardzo prosta nawet dla początkującego użytkownika. Poruszanie się po menu jest oczywiste i klarowne. Także osoby starsze pasjonujące się myślistwem bardzo szybko poradzą sobie z podstawową obsługą tej lunety, co jest niewątpliwie bardzo dużym atutem.
Co ważne, luneta po wyjęciu z opakowania jest już ustawiona tak, że zapewnia pełną funkcjonalność. Obraz, jaki otrzymujemy nie wymaga wprowadzania zmian w ustawieniach co jest niewątpliwie zaletą, gdyż są użytkownicy, którzy kupując urządzenie martwią się przyszłą konfiguracją i zależy im na tym by mieć produkt gotowy od razu do działania.
Z ciekawych funkcji należy wspomnieć o możliwości ustawienia profili balistycznych pod różne odległości, czyli nie tylko profile pod różne jednostki broni (w przypadku gdyby luneta pracowała na kilku jednostkach), ale w ramach tej samej jednostki. Gadżet, ale bardzo praktyczny dla myśliwych, którzy polują na różnych łowiskach, bądź oddają strzały z rożnej odległości do celu.
Zdjęcie i filmy są robione w wysokiej rozdzielczości bez utraty jakości względem tego co widzimy w lunecie.

Obraz

Przybliżenie podstawowe to 3,5 mnożone cyfrowo. Jest to praktyczne rozwiązanie zwłaszcza w małych odległościach. W granicach 50-60 metrów przybliżenie np 6,5 jest już zbyt duże i utrudnia odnalezienie celu. Obraz przy takim powiększeniu zwykle jest nieostry i wymaga wyostrzania manualnego. W Alpexie nie ma tego problemu. Bardzo dobrze działa przybliżenie, które nie jest skokowe tylko płynne. Samo pokrętło bardzo płynnie się porusza co również jest dużym atutem.

Widok za dnia

Obraz dzienny jest bardzo dobry. Kolory są nasycone, kontury ostre. Przy powiększeniu x2 do 100- 120 m możemy dokonywać np. oceny kozła czy po prostu dostrzegać szczegóły.

Widok w nocy

Luneta była testowana przez nas w terenie, w różnych warunkach. Przy jasnym księżycu luneta daje sobie radę bez doświetlacza. To pomocne przy okazji obserwacji w warunkach nachodzącej mgły. Mgła jest zjawiskiem, które powoduje rozszczepienie wiązki świtała iluminatora, co daje efekt zbliżony do użycia świateł drogowych we mgle przez samochód. W Alpexie przy księżycu i mgle nadal miałem możliwość obserwacji do 80 może 100 m. Trzeba być świadomym, że mgła ma różne poziomy nasycenia i nie zawsze każde testy są jednakowe.
Gdy księżyc wychodził znacznie później, mieliśmy możliwość dokonywania obserwacji w warunkach typowo nocnych. W warunkach polowania na polach, gdzie obserwujemy puste przestrzenie obraz był ostry, wyraźny co stanowi przewagę nad innymi producentami. Różnica jest widoczna. Obraz jest lepszy, ostrzejszy, przyjemniejszy dla oka. Oko nie zmaga się z masą drgających pikseli. Jest wrażenie, że obserwujemy obraz, któremu bliżej do HD niż do obrazu z kineskopowego telewizora. Jest naprawdę dobrze! Strzał do 150 czy nawet granicznych 200m, nie jest problemem. Wynik maksymalny jaki uzyskaliśmy zachowując dobrą jakość obrazu to około 500 m. To bardzo dobry rezultat na fabrycznym iluminatorze o wiązce 850 nm. Natomiast duża przewaga celownika Hikmicro i jego startowego powiększenia 3,5 zaczyna pojawiać się, gdy używamy jej w lesie. Możemy spokojnie dokonać obserwacji pomiędzy drzewami, a odnalezienie celu nie stanowi żadnego problemu.

Intuicyjna Aplikacja Hikmicro

Producent oferuje nam dedykowany soft do każdej z serii produktów Hikmicro.
Aplikacja bardzo intuicyjna. Prowadząca krok po kroku. Wszystko działa tak jak powinno. Urządzenia dają możliwość podglądu na żywo, rejestracji oraz wprowadzania różnych ustawień z pozycji smartphona. Dodatkowo w jednym miejscu mamy bibliotekę nagrań ze wszystkich urządzeń od tego producenta. Aplikacja służy także do aktualizacji systemu.

Czas pracy urządzenia

Urządzenie posiada baterię wbudowaną oraz slot na baterie cr123/akumulatory 16340. Wbudowana bateria jest bardzo wydajna. Z pewnością wystarczy to na kilka wyjść w łowisko na jednym ładowaniu.

Czy AlpeX to najlepszy noktowizor celowniczy na rynku?

Niewątpliwie jest to najciekawsze urządzenie na rynku celowników noktowizyjnych. Urządzenie okazało się totalnym hitem w roku 2022. W 2023 także będzie to produkt topowy, który będzie kształtował trendy. Luneta wizualnie sprawia wrażenie produktu premium, dzięki dbałości o detale. Jakość wykonania i obrazu nie pozostawia wiele do życzenia, a pod względem łowieckim jest kompletna. Jest lunetą uniwersalną przeznaczoną dla początkującego pasjonata strzelectwa jak i dla myśliwego z wieloletnim doświadczeniem.

Polecane

pixel