+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! SPRAWDŹ PRODUKTY HIKMICRO DO -15%
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-02-25

Termowizja obserwacyjna Guide

NIEŁATWA DECYZJA - JAKI TERMOWIZOR WYBRAĆ?

Urządzenie, które uczyni Twoje polowanie bardziej efektywnym zarówno w dzień, jak i w nocy? Dla myśliwych każdy gadżet, który umożliwi im lepszą pracę czy większe możliwości jest czymś na wagę złota... W takich przypadkach myśliwi sięgają po termowizję, która zwiększa bezpieczeństwo zarówno użytkownika, jak i zwierzyny oraz polepsza jakość polowań. Tak zwane „elektryczne trzecie oko” pozwala użytkownikowi ujrzeć więcej, dlatego o jego niezaprzeczalnych zaletach przekonało się już wielu użytkowników.

Mnogość dostępnych na rynku gadżetów termowizyjnych może przyprawiać o zawrót głowy. Jak w takim razie wybrać odpowiedni termowizor? Na samym początku warto zastanowić się, jakie potrzeby i oczekiwania masz względem nowego sprzętu, a następnie – jeśli byłeś już użytkownikiem innego modelu – wyciągnąć wnioski ze współpracy z poprzednim. Jakie posiadał plusy, a jakie minusy? Co warto byłoby zmienić lub udoskonalić, decydując się na następne urządzenie?

PORĘCZNE I ERGONOMICZNE GUIDY – KTÓRY MODEL TERMOWIZORAWYBRAĆ?

Jeśli tym razem szukasz czegoś, co zapewni doskonałą jakość obrazu oraz świetne podzespoły, a tym samym zamknięte będzie w niewielkie, kompaktowe body, to z pewnością do gustu przypadnie Ci marka Guide. A może już ją kojarzysz? Guide Sensmart to popularna marka wśród osób interesujących się tematyką łowiecką ze względu na wysoką jakość wykonania oraz nieduże, poręczne gabaryty.

Obydwie te cechy to nieodzowne elementy produktów marki Guide. Pierwsza z nich skupiona jest na tym, co zostało zaimplementowane wewnątrz urządzenia, druga z kolei sugeruje, czym produkty te wyróżniają się na zewnątrz. Poza świetnym wyposażeniem, to właśnie lekka i ergonomiczna konstrukcja jest dla wszystkich urządzeń marki Guide System wspólnym mianownikiem. Cecha – wydawałoby się – podstawowa, a jednak nader często pomijana w przypadku innych producentów, których sprzęt jest ciężki i nieporęczny. Konstrukcja urządzeń marki Guide, wyróżnia się niewielką wagą oraz rozmiarem, tym samym pozostając niezwykle kompaktowa. Termowizory Guide posiadają wygodne przyciski funkcyjne, za pomocą których swobodnie, a przede wszystkim dyskretnie zmienisz ustawienia menu, jednocześnie nie odwracając uwagi od celu. Ich obłe kształty sprawiają natomiast, że urządzenia te idealnie leżą w dłoni, nawet podczas najbardziej wymagającego łowiska.

NIBY SZCZEGÓŁY, A JAKŻE ISTOTNE

W ofercie marki Guide Sensmart znajdziesz różnego rodzaju termowizory, jednak kilka z nich zasługuje na to, aby zwrócić na nie szczególną uwagę. Przedstawione w poniższym tekście monokulary termowizyjne mogą wydawać się bliźniaczo do siebie podobne, jednak to tylko złudzenie, ponieważ posiadają inną specyfikację techniczną – ten sam producent, dwie różne serie, cztery alternatywne produkty. Mimo iż różnic jest zdecydowanie mniej niż podobieństw, to docelowo mają one spore znaczenie. Jak faktycznie przekładają się na zastosowanie czy działanie danego sprzętu?

SERIA TEMOWIZORÓW GUIDE IR510 – CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJE?

TERMOWIZOR-GUIDE-IR510

Pierwsza propozycja to zestaw, w którym znajdziesz dwa termowizory z serii IR510 w postaci modelu N1 oraz N2. Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie zostało wyposażone w świetnej jakości podzespoły, co daje solidny fundament pod ciekawe cechy swoiste obydwóch urządzeń. Jednym z nich jest wyświetlacz o rozdzielczości 720 x 540 px, który zapewnia satysfakcjonujący obraz, charakteryzujący się wysokim poziomem kontrastu. Skąd to przekonanie? Termowizory te oferują pięć palet kolorystycznych do wyboru, dzięki czemu użytkownik z łatwością dostosuje je do konkretnej sytuacji i aktualnych potrzeb. Nie będzie musiał zastanawiać się, którą z palet wybrać, ponieważ są one nad wyraz uniwersalne. Dzięki temu, śmiało stwierdzamy, że urządzenia te są także niezawodne. Między innymi ze względu na zastosowany w nich wysoki poziom szczelności IP66, który sprawdzi się w sytuacjach kryzysowych, czyli w przypadku zabrudzenia czy zalania, co oznacza ochronę przed pyłem, ale także przed deszczem, a przede wszystkim upadkiem z wysokości 1 metra. W sytuacjach nieprzewidzianych, jak w tych, przed chwilą wymienionych oraz podczas trwania obserwacji najbardziej praktyczna jednak może okazać się właściwa płynność obrazu – wynosząca 50 Hz w obydwóch przypadkach. Dzięki niej, nie będziesz musiał obawiać się ewentualnych szumów czy zakłóceń oraz słabej jakości obserwacji. Nawet jeśli obiekt będzie poruszał się ze znaczną prędkością lub jeśli na moment odsuniesz oko od okularu... Będąc w posiadaniu N1 lub N2 żadne zwierze nie wykorzysta Twojej nieuwagi, stwarzając zagrożenie.

Jakość obrazu, uzyskanego za pomocą serii IR510 jest niekwestionowana, jednakże to niejedyna zaleta tego sprzętu. Czterokrotny zoom cyfrowy pozwoli Ci swobodnie dostosować wielkość powiększenia do tego, które już posiadasz w lunecie, tym samym nie powielając obrazu niepotrzebnie wiele razy, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na Twoją satysfakcję z obserwacji. Również regulacja dioptrii odbywa się na poziomie od – 4 do + 4 i umożliwia spersonalizowanie monokularu do Twoich potrzeb, więc jeśli posiadasz wadę wzroku i korzystasz z okularów, to w momencie zbliżenia oka do okularu możesz śmiało odłożyć je na bok. Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści, płynące z posiadania w Twoim asortymencie jednego z dwóch modeli – N1 lub N2, warto uwzględnić również czas pracy danego urządzenia. W przypadku obydwóch modeli będzie on wynosił tyle samo. Urządzenia te zagwarantują użytkownikowi ciągłą pracę przez 5 godzin, ale ileż można pisać o podobieństwach, gdzie najważniejsze jest to, co je dzieli, a właściwie – odróżnia od siebie.

Podstawową i jakże fundamentalną cechą dla urządzeń termowizyjnych jest średnica ich obiektywu i jego możliwości. Tak jest i w tym przypadku. N1 to model charakteryzujący się mniejszą średnicą obiektywu od swojego następcy, ponieważ wynosi 19 mm. N2 z kolei posiada obiektyw o średnicy 25 mm, a co za tym idzie jest nieco większy. Tak naprawdę, te kilka milimetrów nie powinno być istotne, a jednak. Ta niewielka różnica znacząco przekłada się na dystans, jakim dysponują urządzenia względem iluminatora.

Zazwyczaj zasięg obserwacji uwarunkowany jest między innymi przez obiektyw oraz sensor. Ten drugi w przypadku obydwóch modeli posiada rozdzielczość 400 x 300 px, dlatego możemy być pewni, że o konkretnej odległości decyduje wielkość oraz średnica obiektywu. N1 zapewnia użytkownikowi widoczność, której zasięg wynosi 1300 m. Natomiast odległość uzyskana za pomocą N2 to 1700 m. Mimo niewielkiej różnicy średnicy obiektywów, rozbrat przekłada się na faktyczną odległość od celu i w przypadku N2 wypada korzystniej.

SERIA GUIDE TrackIR – NIEZOOMOWITE MOŻLIWOŚCI

Alternatywą dla wyżej opisanych urządzeń, a zapewniającą taką samą lub podobną jakość będzie ciekawa seria TrackIR, która proponuje kilka rozwiązań. Seria w swoim asortymencie posiada trzy różne modele monokularów termowizyjnych, jednak na potrzeby tekstu wyselekcjonowaliśmy dwa o skrajnie innych wielkościach średnicy obiektywu – TrackIR 25 mm oraz TrackIR 50 mm.

Jak widzisz – cechą różniącą dwa następne termowizory również jest obiektyw oraz jego możliwości względem namierzania i rozpoznania celu, ponieważ to właśnie one są determinantą do podjęcia tej czy innej decyzji w związku z postanowieniem o zakupie konkretnego sprzętu. Chcąc znaleźć wspomnianą różnicę wystarczy przeanalizować cyfry zastosowane wobec nich w skrótach. Sugerują one potencjalnemu użytkownikowi, jaką średnicą obiektywu charakteryzują się wyszczególnione modele termowizorów. W przypadku pierwszego z nich średnica wynosi 25 mm, z kolei drugi posiada obiektyw o 50 mm średnicy – z czym, jak wiesz już, wiążą się pozostałe cechy opisywanych termowizorów. Zatem czas o nich wspomnieć.

Ze względu na różnicę względem średnicy obiektywu, w obydwóch urządzeniach zastosowano także inne powiększenie cyfrowe. TrackIR 25 mm oferuje użytkownikowi możliwość powiększenia cyfrowego obrazu od 1.7x do 6.8x. Jest to całkiem spory zoom, jednak jeszcze większym może pochwalić się TrackIR 50 mm, który posiada powiększenie wynoszące od 3.3x do 13.2x, co pozwala na uzyskanie jeszcze większej liczby szczegółów. Zaawansowana optyka, zastosowana w obydwóch urządzeniach serii TrackIR oraz wykorzystane sensory, wykonane w najnowszej technologii matrycy 17μm przekładają się na realną odległość detekcji i weryfikacji obiektu. Mimo iż w jednym i drugim urządzeniu zostały zaimplementowane te same sensory o rozdzielczości 400 x 300 px, to przekładają się na inny zasięg, podawany w metrach. Pierwsze urządzenie - o mniejszej średnicy obiektywu - zapewnia zasięg, sięgający 1700 m. Drugie natomiast o prawie połowę dłuższy, wynoszący 3000 m.

Podsumowując, wybrane urządzenia serii TrackIR różnią się między sobą przede wszystkim finalnym formatem obrazu, jaki dzięki nim możesz uzyskać. Termowizor GUIDE TrackIR 25 mm posiada krótszy, choć szerszy obraz (15.4 x 11.6). Wszak obserwacje, jakie uzyskasz za pomocą TrackIR 50 mm są o 1300 m dłuższe, jednak mniej szerokie (7.8 x 5.8).

TERMOWIZORY Z NAJLEPSZYM STOSUNKIEM JAKOŚCI DO CENY

Urządzenia marki Guide to jakość sama w sobie, która charakteryzuje się zastosowaniem doskonałych podzespołów i przemyślaną konstrukcją. W niewielu realizacjach na rynku całość jest tak dobrze przemyślna, jak w przypadku termowizorów, które wyselekcjonowaliśmy w tekście. Producent dba o komponenty, które wchodzą w skład konkretnego urządzenia oraz o to, jak prezentuje się ono finalnie pod względem czynników praktycznych. Ponadto sprzęt marki Guide jest elegancki i minimalistyczny, co cieszy oko nie tylko w trakcie polowania oraz stwarza możliwość ciekawego tuningu nie tylko broni, a także dodatkowego akcesorium w postaci termowizora. Argumentem, który będzie kropką nad „i” lub tak zwaną „wisienką na torcie” jest rzecz jasna cena wybranych produktów, która ze względu na satysfakcjonują jakość wykonania i rozwiązania jest zupełnie adekwatna. Można zatem stwierdzić, że termowizory Guide, to pewniaki, na które jeśli się zdecydujesz, to na pewno nie będziesz żałował. 

Polecane

pixel