+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! SPRAWDŹ PRODUKTY 4LOP STOŁY MAGAZYNOWE DO PAKOWANIA DO -10%
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki termowizor wybrać w 2021 roku?

Jaki termowizor wybrać w 2021 roku?

Ranking termowizorów i noktowizorów

Jeśli czytasz ten tekst to istnieje spore prawdopodobieństwo, że jesteś zainteresowany tematem urządzeń dających możliwości, których nie posiadają  ludzie. Mianowicie chodzi o widzenie w pełnej ciemności. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że jesteś ściśle związany z termowizją dla myśliwego, krajoznawstwem lub służbami mundurowymi. Chciałbyś sprawić, że Twoja praca lub pasja będzie bezpieczniejsza oraz efektywniejsza. Wszystko to prowadzi do jednego pytania. Jakie urządzenie wybrać by mieć możliwość widzenia bez źródła światła zauważalnego dla gołego oka?

Co nowego pojawiło się na rynku na przełomie 2020/21 roku? Kamera termowizyjna ranking / kamera noktowizyjna

Termowizja a noktowizja

Aktualnie dostępne dla każdego są dwa rodzaje urządzeń pozwalających na obserwację w ciemnościach. Są to noktowizory oraz termowizory. Cel jest ten sam lecz zasada działania inna. Noktowizory mogą być analogowe lub cyfrowe. Te drugie na tę chwilę są popularniejsze przez wzgląd na ich cenę oraz możliwość pracy zarówno w dzień jak i w nocy. Noktowizor cyfrowy to urządzenie elektroniczne oparte na przetwornikach CCD/CMOS. Posiada wbudowany iluminator podczerwieni, który wydziela wiązkę światła niewidoczną dla ludzkiego oka. Urządzenie noktowizyjne przetwarza rozproszone światło doświetlacza podczerwieni dając efekt widzenia w ciemności. Ograniczeniem mogą być zmienne warunki pogodowe w terenie, które oddziałują na wiązkę światła na różne sposoby. Termowizor zaś również działa za pomocą promieniowania podczerwonego tylko na innej zasadzie. Rejestruje promienie w postaci ciepła pochodzącego z obserwowanego obiektu następnie skupia je w detektorze. Zastosowań ma wiele od pracy w komunikacji, diagnostyce przemysłowej, robotyce po ratownictwo czy też myślistwo. W tym tekście skupimy się na termowizji.

Jaki monokular termowizyjny? Jakie urządzenia są aktualnie najkorzystniejsze?

Na wstępie należy zadać sobie bardzo istotne pytanie. W jaki sposób chcę stosować termowizor? W myślistwie są trzy rozwiązania. Pierwsze to celownik/luneta termowizyjna. Są to urządzenia zastępujące klasyczną optykę montowaną na broni. Można za ich pomocą obserwować oraz wykonać strzał. Drugą możliwością jest nasadka termowizyjna, którą umieszczamy na standardowej lunecie. Trzecią możliwością jest urządzenie do ręki. Istnieją monokulary oraz binokulary. Różnica jest taka, że monokularu używa się za pomocą jednego oka a binokulary przypominają bardziej lornetki i niezbędne jest użycie obu oczu. Za ich pomocą można wypatrzeć cel z dużej odległości. Po wyborze formy monokular termowizyjny forum należy skupić się na parametrach. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie parametry są najistotniejsze? 

- Rozdzielczość sensora. To on określa jakość i gęstość zarejestrowanych promieni podczerwonych. Im wyższa rozdzielczość tym dokładniejszą postać ujrzymy. 

- Średnica obiektywu. Im większa tym więcej światła się do niej dostaje. Ma ona również znaczenie w kontekście kątowego pola widzenia. 

- Powiększenie. Zarówno optyczne jak i zoom cyfrowy.

- Rozdzielczość oraz technologia wyświetlacza/ekranu. 

- Rodzaj zasilania.

Następnie należy zweryfikować wymiary, wagę urządzenia. Wszelkie dodatkowe funkcje takie jak wbudowana pamięć, tryby pracy. Warto również zwrócić uwagę na informację gdzie mieści się serwis danej marki oraz na to by urządzenie pochodziło z polskiej dystrybucji. Daje nam to pewność, że termowizor jest przystosowany do pracy w tutejszych warunkach zgodnie z obowiązującym prawem.   

Jaki celownik termowizyjny? Kamera termowizyjna forum

Jakie urządzenia cieszyły się popularnością w 2020 roku? Co pojawiło się w sprzedaży w ostatnim czasie?  

Termowizja Pulsar – Dobra optyka Termowizor

Do niedawna w Polsce prym wśród termowizorów wiodła marka Pulsar. Dzięki rozwojowi branży pojawiły się na rynku alternatywy. Jedną z nich jest seria kamer cyfrowych wyprodukowanych przez firmę Hikvision. Na polski rynek trafiły one w postaci serii Hikmicro. Są to termowizory dające duży przekrój możliwości oraz są w stanie trafić w każdą kieszeń ponieważ ich ceny w zależności od parametrów oscylują w granicach 2 299 zł -12 999 zł. Na przełomie 2020/21 roku pojawiła się kolejna seria kamer Hikvision oznaczana jako Pro.

Dla porównania popularny monokular termowizyjny Pulsar termowizja Pulsar Axion Key XM30 (Pulsar Axion Keyxm30 forum) katalogowo kosztuje 6 990 zł. Kamera cyfrowa w podobnym przedziale cenowym z serii Hikmicro to model LYNX PRO LH25 lub Hikvision lynx h15 forum, której cena katalogowa to 6 799zł. Porównując specyfikację techniczną tych dwóch kamer i kierują się wcześniej wyznaczonymi najważniejszymi parametrami możemy zauważyć, że LH25 posiada lepszy sensor oraz wyświetlacz o wyższej rozdzielczości. Ponadto posiada wbudowaną pamięć pozwalającą na zapis zdjęć oraz rejestrację wideo w trakcie obserwacji.

Jaki termowizor do obserwacji? Termowizja myśliwska opinie

Dużą popularnością cieszy się monokular termowizyjny Hikvision Lynx Pro LH25. W kamerze Lynx Pro LH25 użyto sensor o zmniejszonym rozmiarze piksela z 17 do 12μm co znacząco poprawiło odległość detekcji. Kolejnym atutem Termowizora Lynx Pro LH25 jest duża pamięć wewnętrzna, bowiem kamera Lynx Pro LH25 posiada 8GB wbudowanej pamięci! Można przechowywać zarejestrowane zdjęcia lub materiał wideo. Koszt LH25 to 6799 zł. 

Termowizja myśliwska opinie – jaki termowizor na polowanie?

Ciekawym rozwiązaniem jest kamera, która pojawiła się w drugiej połowie 2020 roku. Kamera termowizyjna XEYE E3 MAX V2 (xeye e3 max v2 forum). Koszt takiego urządzenia oscyluje w granicach 9 498,99 zł. Charakteryzuje się bardzo wysoką rozdzielczością wyświetlacza. Posiada również wbudowany dalmierz stadiametryczny o wiązce laserowej 650nm.

Jeżeli jednak istotna jest dla nas wielkość urządzenia, chcemy aby było jak najbardziej kieszonkowe to warto zwrócić uwagę na monokular termowizyjny FINDER FH25R, który również posiada wbudowany dalmierz laserowy. Jego wymiary to zaledwie 70x52x130 mm, a cena katalogowa wynosi 11 990 zł.

Dużym zaskoczeniem okazało się pojawienie na rynku takiego urządzenia jak Termowizor HIKVISION DS-2TS16-35VI/W Fusion. Jest to lornetka z dodatkiem aspektów termicznych. Technologia Fusion łącząca w sobie termowizję i noktowizję sprawia, że obraz jest bardziej szczegółowy. Technologia Fusion eliminuje w polu widzenia przeszkody takie jak krzaki, zarośla. Cena tego sprzętu to 27 998,99 zł. 

Nasadki termowizyjne

Aktualnie jedyna nasadka termowizyjna na jaką możemy się natknąć na polskim rynku to Pulsar Krypton FXG50 w cenie 20 990. Jest to siostra bliźniaczka popularnej nakładki noktowizyjnej tej samej marki Pulsar Forward F455. Jest to urządzenie nakładane na lunetę od strony obiektywu. Zastosowanie wysokiej jakości optyki germanowej zapewnia deklarowany zasięg detekcji do 2300m.

Wiele możliwości mamy gdy celem jest zakup celownika/lunety termowizyjnej. Na podjęcie decyzji składa się wiele czynników. Wstępnie należy kierować się wcześniej ustalonymi parametrami. Ważną sprawą jest również montaż pozwalający na umieszczenie lunety na posiadanej broni. Z reguły nie jest on częścią zestawu przy zakupie termowizora. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultować się ze specjalistą rusznikarzem w celu doboru montażu oraz przystrzelenia urządzenia na broni.

Termowizja ceny

Najsłynniejsza luneta termowizyjna w Polsce to Pulsar Thermion XP50, którego cena katalogowa to 23 990 zł. Jest to bardzo solidny sprzęt chwalony w branży przez użytkowników. Na polskim rynku pojawił się bardzo silny konkurent aspirujący do miana najlepszego.

Jest to luneta celownicza termowizyjna ATN MARS 4 (THOR) 640X480 2.5-25X, a jej aktualna cena to 26 999 zł. Poza szeregiem możliwości, jakie dają użytkownikowi te dwa termowizory to ATN posiada frekwencję odświeżania na poziomie 60Hz co może znacząco wpłynąć na decyzję przy wyborze między tymi lunetami. Częściej jednak klienci decydują się na wybór tańszych rozwiązań. Bardzo popularne aktualnie są celowniki termowizyjne marki PARD. Cena, proponowana optyka oraz filigranowość tych urządzeń wzbudza spore zainteresowanie. Dostępne modele występują każdy w dwóch wersjach. Bez dalmierza oraz z dalmierzem.

Ceny oscylują między modelem SA-19 kosztującym 10 499 zł do modelu SA-45 LRF kosztującego 15 499 zł. PARD to aktualnie uznana marka, która podbija polski oraz zagraniczny rynek. Kolejnym urządzeniem godnym uwagi jest monokular termowizyjny GUIDE TrackIR 50mm. To bardzo lekki, zapewniający duży komfort obserwacji termowizor. Został zaprojektowany dla osób profesjonalnie zajmujących się termowizją. Wyposażony jest w detektor termiczny o rozdzielczości 400x300 pikseli i obiektyw aż 50mm - które są odpowiedzialne za wykrycie celu na dystansie do 3000 metrów. Monokular posiada pole widzenia 7.8 ° x 5.8 ° i zakres powiększenia 3.3-13.2x. Ponadto dzięki dedykowanej aplikacji TrackIR dostępnej na telefony komórkowe, obraz z monokularu może być na żywo przesyłany na smartfona. Z pozycji aplikacji możemy także sterować termowizorem. Wydajna wbudowana bateria o pojemności 6000mAh gwarantuje długi czas pracy. Cena termowizora to 7990 zł. 

pixel