+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! SPRAWDŹ PRODUKTY 4LOP STOŁY MAGAZYNOWE DO PAKOWANIA DO -10%
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ranking kamer samochodowych 2020. Jaki wideorejestrator wybrać?

Jaka kamerka samochodowa? Ranking rejestratorów jazdy

Kamera samochodowa nazywana także rejestratorem trasy stanowi już dzisiaj u większości kierowców prawdziwy niezbędnik kierowcy – niemal jak apteczka. To niewielkie urządzenie, którego głównym zadaniem jest nagrywanie przebytej drogi stało się na tyle popularne, że wybór odpowiedniej dla siebie kamery może stanowić duży problem. Wielu kierowców wciąż stoi przed dylematem czy warto zakupić kamerę i jaki rejestrator jazdy wybrać? Jeśli tak, to jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze i najważniejsze pytanie: na jaki model się zdecydować?

Jaki rejestrator samochodowy wybrać?

Na wyżej postawione kwestie odpowiada niniejszy tekst. Jako sklep elektromaniacy.pl będący na co dzień dystrybutorem znanej marki Viofo mamy w tym temacie spore doświadczenie, którym chcemy się z Wami podzielić i chętnie podpowiemy jaki wideorejestrator wybrać.

W jakich sytuacjach rejestrator trasy jest przydatny? Kamery samochodowe opinie 

Podczas kolizji, wypadków i drogowych sytuacji stykowych – to oczywiście najbardziej przydatna funkcja. Nagranie z kolizji czy wypadku może być bardzo pożytecznym dowodem w sądzie lub dla policji, by jednoznacznie określić po czyjej stronie leży wina. Często między kierowcami dochodzi do różnych przykrych sytuacji czego efektem są nawet bójki. Przecież nikt nie lubi nie mieć racji, prawda? Takie nagranie stanowi doskonały materiał do wspólnej analizy i zażegnania konfliktu.
Materiał dydaktyczny dla niedoświadczonych kierowców – mnóstwo osób odbierając upragnione prawo jazdy czuje się „za kółkiem” dość niepewnie. Nagranie jest ogromnym źródłem wiedzy i ewentualnej korekty błędów. Oglądając naszą jazdę już bez emocji jesteśmy w stanie zobaczyć o wiele więcej niż podczas pierwszych jazd jako świeżo upieczeni kierowcy pojazdów.
Uwiecznimy nowe i piękne krajobrazy – jadąc wspólnie na rodzinną wycieczkę w nieznane dotąd dla nas tereny – kamera uwieczni filmem oraz zdjęciami – krajobrazy. Może to stanowić piękną pamiątkę.
Tryb parkingowy – kamery wyposażone w tę opcję nagrywają obraz także wtedy, gdy akurat nie jedziemy. Ileż to razy zdarzyło nam się wyskoczyć na chwilę do sklepu i wracając zauważyliśmy, że mamy wgniecenia na karoserii? Ani sprawcy zdarzenia, ani nagrania. Jak udowodnić, że to ktoś uderzył w nasze auto?
Odmowa przyjęcia mandatu – Policja przeważnie ma rację, ale nie zawsze. Nasze nagranie może być także dowodem na naszą obronę – w sytuacji, w której jesteśmy absolutnie pewni, że mandat nam się kategorycznie nie należy.

Dobra kamera samochodowa. Jaki wideorejestrator kupić? 

Jak widzicie zastosowań rejestratorów trasy jest wiele. Wielu kierowców nie znając się na specyfikacji technicznej tego typu urządzeń dokonuje zakupu „w ciemno” wychodząc z założenia, że kamera samochodowa ranking ma po prostu nagrywać. Jest to założenie błędne bowiem decydując się już na zakup kamerki warto wziąć pod uwagę rozdzielczość, kąt widzenia, tryb nocny i wiele innych aspektów, ale o nich poniżej. Po co zastanawia się dłużej jaka kamera samochodowa będzie najlepsza, skoro możesz liczyć na naszą pomoc? Poniżej kilka cech, jakie posiadają najlepsze rejestratory samochodowe

Rozdzielczość nagrania i ilość klatek na sekundę – jest odpowiedzialna za jakość nagranego materiału oraz poziom szczegółowości. Takie minimum od którego zalecamy poszukiwania to HD - czyli 1280x720px – jest to już poziom, w którym uzyskamy dobrą jakość materiału. Standardem jest wyższa jakość Full HD. Zapewnia ona bardzo dobrą jakość. Łącząc to z odpowiednio wysoką liczbą klatek na sekundę czyli płynnością nagrania na poziomie 30fps uzyskujemy materiał bardzo dobrej jakości. Przejrzysty, bez zawieszania się. Reasumując im więcej klatek tym lepiej. Najlepsza kamera samochodowa powinna ich mieć jak najwięcej.
Kąt nagrywania – odpowiada za objętość nagrywanego obszaru. Minimum od którego warto zacząć poszukiwania to 130 stopni i więcej.
Tryb nocny – nie wszystkie rejestratory tę funkcję posiadają. Tryb nocny jest bardzo ważny, bowiem szczególnie przydaje się w trudnych warunkach atmosferycznych i w porze jesienno – zimowej, gdy bardzo szybko zachodzi słońce. Za tryb nocny odpowiadają diody podczerwieni IR, które doświetlają nagrywany obszar.
Moduł GPS – niektóre modele oferują moduł GPS. Co nam ona daje? Podczas jazdy na wyświetlaczu pokazywana jest prędkość, z jaką się poruszamy oraz współrzędne geograficzne.
Tryby nagrywania oraz sposób zapisywania danych – warto w tym aspekcie zwrócić baczniejszą uwagę na obsługę kart pamięci – najlepiej do 64 GB bowiem kamery same w sobie pamięci wewnętrznej posiadają niewiele. Ciekawa jest nagrywanie w pętli – polega ono na zastępowaniu starszych nagrań tymi najnowszymi. Możemy także dzielić nasz materiał na różne odstępy czasowe – tu już zależy od nas samych czy ma to być na przykład co 3 minuty, czy na 10 minut.
G-sensor czyli nagranie kolizji / wypadku – najlepsze kamerki do auta powinny mieć możliwość wykrycia stłuczki i zapisania całego zdarzenia w osobnym pliku na karcie pamięci. Jest to bardzo przydatne ponieważ podczas kolizji dodatkowo towarzyszy nam ogromny stres. Odszukanie nagrania z przebiegiem całej sytuacji znacznie się wydłuża. Dzięki G-sensorowi natychmiast mamy dostęp do odtworzenia kolizji.
Wyświetlacz – wiadomo, że im większy tym wygodniej nam poruszać się po całym menu. Ale jest też druga strona tego – zasłania większy obszar na przedniej szybie. Kwestia doboru wyświetlacza jest bardzo indywidualna i zależy od samych preferencji kierowcy. Wielu z nich woli mniejsze gabarytowo kamery bądź nawet takie jak kamera samochodowa bez wyświetlacza pokazujące obraz z trasy na smarfonie.
Nagrywanie z tyłu auta – tzw. kamera samochodowa dual ranking zestaw – nagrania z tyłu są szczególnie przydatne w razie, gdy ktoś w nas uderzy w tylną część naszego pojazdu. Decydując się na wybór takiego zestawu musimy mocniej przyjrzeć się parametrom takich kamerek, ponieważ procesor musi poradzić sobie z obsługą dwóch kamer, a tu potrzeba jakości Full HD.
Rodzaj zasilania – coraz więcej rejestratorów wyposażonych jest w kondensatory zamiast zwykłych baterii litowo-jonowych. Kondensator to element służący do magazynowania energii elektrycznej. Jest znacznie trwalszy od baterii, nie zużywa się szybko i nie traci swojej pojemności z czasem lub pod wpływem niskiej temperatury. Najlepsze kamerki samochodowe powinny być w niego wyposażone.
 

Profesjonalny rejestrator jazdy powinien mieć wszystkie wymienione wyżej cechy. Przedstawione powyżej zastosowanie rejestratorów trasy wyraźnie pokazuje, że warto mieć takie urządzenie u siebie w aucie. Wymieniliśmy także najważniejsze kryteria techniczne, którymi powinniśmy się kierować przy ewentualnym wyborze danej kamery.

 Jaki model wybrać? Ranking kamer samochodowych

Elektromaniacy.pl mają w swojej ofercie znanego i cenionego w tej branży producenta kamer samochodowych, firmę Viofo. Rejestratory tej firmy są wykonane z wysokiej jakości materiałów i zostały dopracowane w każdym detalu zarówno pod kątem technicznym jak i wizualnym. Korzystają z nim kierowcy dopiero poznający się na pracy tych urządzeń jak i ci bardziej wymagający. Cechują się bardzo dobrymi parametrami, o czym możecie się przekonać poniżej.
Dla ułatwienia wyboru, poniższy ranking został podzielony na trzy segmenty cenowe: do 400 zł, do 700 zł oraz do 1000 zł. W każdym z segmentów proponujemy najlepszą - naszym zdaniem - kamerę oraz dodatkowo podajemy informację czy dany model rejestratora występuje z dodatkowymi opcjami jak GPS czy w wersji Duo. W tym miejscu warto nadmienić, że do łącznej ceny zakupu kamery należy dodać akcesoria dodatkowe (kartę pamięci czy dedykowany adapter zasilania). Ceny za dane modele są podane w wersjach bez dodatków. 

Wideorejestrator jaki kupić? Wideorejestratory ranking

Nasze zestawienie otwiera wideorejestrator Viofo G1W-S  czyli najlepsza kamera samochodowa do 400 zł z doskonałą jakością nagrań w bardzo wysokiej rozdzielczości – maksymalnie 1920x1080p (30 klatek/s) Full HD. Kamera została zaprojektowana tak, aby jej obsługa była jak najbardziej wygodna, a zapewnia to szklany wielowarstwowy obiektyw o kącie widzenia 145 stopni. Zastosowany profesjonalny przetwornik obrazu SONY IMX323 pozwala rejestrować obraz w trudnych warunkach oświetleniowych – również nocą. Wbudowany bardzo pojemny kondensator - umożliwia bezpieczne zakończenie nagrywanego pliku. Za brak przerw pomiędzy nagraniami odpowiada funkcja Constrecord - ostatnia sekunda z nagrania to pierwsza z następnego. Urządzenie obsługuje karty pamięci do 64 GB i kosztuje 289 zł. Wideorejestrator w lusterku występuje także z modułem WiFi. Wówczas możemy sterować kamerą oraz przeglądać nagrania za pomocą darmowej spolszczonej aplikacji VIOFO dla iOS/Android.

Nieco droższa jest innowacyjna kamera samochodowa Viofo WR1 z wbudowanym modułem WIFI, który wyeliminował wyświetlacz. Rejestrator samochodowy bez wyświetlacza tworzy sieć WIFI, do której należy podłączyć się naszym urządzeniem mobilnym. Następnie wchodząc w aplikację uzyskujemy dostęp do podglądu na żywo obrazu z rejestratora. Kamera została zaprojektowana tak, aby jak najbardziej przylegała do szyby, zwiększając pole widzenia kierowcy. Mocowanie kamery zostało maksymalnie zmniejszone, a oprócz tradycyjnej przyssawki zastosowano taśmę samoprzylepną. Mimo braku wyświetlacza rejestrator ma 6-warstwowy obiektyw o jasności F/1.8 i kącie widzenia 160 stopni, które pozwalają na wysoką jakość video niezależnie od pory dnia.  Wideorejestrator WR1 WIFI został wyposażony w wysokiej jakości soczewkę, która pozwala nagrywać obraz w jakości Full HD. Wszystkie ustawienia i podgląd możemy realizować przy użyciu telefonu komórkowego czy tabletu. Miniaturowe rozmiary i ergonomiczny kształt połączone z wysokimi parametrami technicznymi to największe zalety WR1 WiFi. To wideorejestrator jakiego jeszcze nie miałeś! Cena tego modelu wynosi 315 zł. 

Następny sektor cenowy otwiera nam wideorejestrator bez wyświetlacza Viofo A119-G V3 GPS. Jest to najbardziej udoskonalona generacja bestsellerowego rejestratora jazdy Viofo A119. Dzięki modułowi GPS w nagraniach mamy umieszczone dodatkowe informacje (możliwość ich wyłączenia) jak prędkość i współrzędne geograficzne. Fantastyczna optyka z sensorem Sony Starvis IMX335 i rozdzielczością QuadHD 2560*1440 30 klatek/s gwarantuje niezwykle wysoką szczegółowość rejestrowanego obrazu w każdych warunkach. Nasze testy pokazały, że bez włączonego trybu WDR obraz jest również wyśmienity. Możemy dostrzec mnóstwo detali nawet przy jeździe w słoneczne dni. Przy szybkiej zmianie oświetlenia (np. wyjazd z tunelu pod słońce) kamera błyskawicznie reaguje przez co widoczność i czytelność numerów rejestracyjnych jest bardzo wyraźna.
Cechą wyróżniającą ten model od wyżej opisanych jest aktywny tryb parkingowy. Aby korzystać z tego trybu należy podłączyć kamerę na stałe do zasilania (używając np. przejściówki do wpięcia się w akumulator dostępnej w naszym sklepie). W modelu A119-G V3 tryb parkingowy został rozszerzony o funkcję buforowania (do tej pory znanej jedynie z najdroższych kamer samochodowych). Aktywny buforowany tryb pozwala na bezobsługową pracę i automatyczne przełączanie się w tryb jazdy czy też w tryb parkowania. 
Menu jest w języku polskim, a to sprawia, że nie tracimy także zbyt wiele czasu na jej obsługę. Zasilanie superkondensatorem zagwarantuje znacznie wyższą trwałość i odporność na trudne warunki atmosferyczne w porównaniu do klasycznego akumulatora. Sprzęt ze względu na swoje gabaryty najlepiej umieścić za lusterkiem, by nie przesłaniał pola widzenia kierowcy. Kamerę  mocujemy do szyby na taśmie samoprzylepnej i możemy ją rozbudować o dodatkowy filtr polaryzacyjny chroniący przed odbiciem deski rozdzielczej w szybie oraz kartę pamięci do 256 GB. Cena to 549 zł.

 Kamerki samochodowe ranking 

Nieco droższy jest wideorejestrator VIOFO A129-G wyposażony w moduł WiFi działający na dwóch pasmach 2.4Ghz i 5Ghz. Dzięki temu obsługa kamery przez telefon jest jest wygodna, a sam transfer nagrań do telefonu znacznie szybszy. Ogromnym atutem tej kamery jest mocna matryca SONY STARVIS IMX291 zapewniającą rozdzielczość nagrania 1920x1080p FHD (60 klatek/s). Dla jeszcze większej wydajności podczas nagrań parkingowych kamera sama włącza tryb nagrywania poklatkowego, co znacznie redukuje liczbę zajętego miejsca na karcie pamięci. Bezpłatna aplikacja na smartfony umożliwiająca bezprzewodowe połączenie z kamerą i pobieranie nagrań video z kamery wprost do telefonu.
Jest to wersja z modułem GPS i dodatkowo otrzymujemy możliwość rozbudowania A129-G o tylną kamerę z rewelacyjną optyką (szklany obiektyw, 7 warstw, 140°, F/1.6) i rozdzielczością 2 Mpx. Dzięki dodatkowemu ochwytowi tylna kamera doskonale spełnia swoją funkcję na pionowych szybach. Do kamery opcjonalnie można dołączyć bardzo przydatne akcesoria. Opisany już filtr polaryzacyjny oraz bezprzewodowy przycisk EVENT, który działa w technologii Bluetooth i po sparowaniu z kamerą będzie służył jako przycisk „zabezpiecz nagranie”.  Jeśli jeszcze się zastanawiasz rejestrator jazdy jaki wybrać, to już chyba wiesz, na co się zdecydujesz! Cena wideorejestratora to koszt 625 zł.

Zastanawiasz się jaki wideorejestrator do motocykla będzie najlepszy? 

Nie głów się dłużej jaki wideorejestrator na motocykl kupić – wybór jest oczywisty!


Inni sprawdzali także: kamery samochodowe ranking 2020ranking wideorejestratorów 2021

pixel