Co to jest podczerwień?
Fale ir czyli fale podczerwieni
Podczerwień… Co to? Podczerwień znana też jako promieniowanie podczerwone to promieniowanie elektromagnetyczne miedzy światłem widocznym, a falami radiowymi. Fale podczerwone czyli promieniowanie podczerwone emituje każde ciało fizyczne, które ma wyższą temperaturę niż zero bezwzględne.
Co to jest ir?
Wielu użytkowników, którzy nie mieli jeszcze styczności z urządzeniami, opartymi na falach podczerwonych zastanawiają się co znaczy ir czyli skót używany w ich przypadku. Zestawienie tych dwóch liter, to nic innego, jak ang. infrared radiation, infrared czyli promieniowanie podczerwone, podczerwień.
Podział podczerwieni
Podczerwień dzieli się na tę bierną i czynną. W przypadku biernej podczerwieni detektor rejestruje promieniowanie podczerwone wysyłane przez przedmioty i jeśli nie są one oświetlone przez inne źródła podczerwieni, to ich promieniowanie zależy wyłącznie od temperatur ów przedmiotów. Podczerwień czynna opiera się na emisji podczerwieni i skierowaniu jej na obserwowany obiekt bądź obserwacji odbitego promieniowania.
Laser podczerwieni. Czy promieniowanie podczerwone lub promienie podczerwone są widoczne dla oka ludzkiego?
Długość fali podczerwieni
Zakres podczerwieni to istotna kwestia. Podczerwień zakres: W teorii pasmo 780 nm jest już w zupełności niewidoczne dla ludzkiego oka i każdej zwierzyny. Jednak i z tym bywa różnie bowiem jest kilka czynników wpływających na taki stan rzeczy. Jedną z nich jest średnica obiektywu w reflektorze podczerwieni. Kolejną ze zmiennych jest moc danego iluminatora oraz to czy oparty jest on o technologie diodową czy laserową. Jeśli chodzi o iluminatory diodowe – ważne też jest jaka dioda została użyta. Bowiem diody kryptonowe mają dużo mniejszą moc jednak są całkowicie niewidoczne dla ludzkiego oka.
Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu możemy powiedzieć, iż pasmo 780 nm jest widoczne dla ludzkiego oka i zwierząt. Zakres niewidzialności rozpoczyna się od wiązki 850 nm, jest to wiązka słabsza aniżeli 780 nm. Jednakże jest na tyle mocna, iż w praktyce pozwala nam doświetlić urządzenia współpracujące w głębokiej podczerwieni nawet do kilkuset metrów! Dajmy na to, że wykorzystamy jedno z popularniejszych urządzeń jakim jest w naszej ofercie noktowizor NV-019. Ma on dołączony diodowy iluminator podczerwieni o wiązce 850 nm, który w swoim ekstremum pozwala doświetlić obraz na około 400 metrów w zupełnej ciemności. Dla ludzkiego oka oraz części zwierząt jest on niewidoczny już z kilkunastu, a czasem kilkudziesięciu metrów. W zależności od człowieka.
Co zatem wybrać gdy chcemy być całkowicie dyskretni? Iluminator podczerwieni niewidoczny dla zwierzyny. Warto wtedy sięgnąć po produkty wykorzystujące pasmo 940 nm. Oświetlacze tego typu mają wiązkę około dwukrotnie węższą aniżeli wyżej wymienione 850 nm, przez co doświetlają na około dwukrotnie mniejszą odległość. Jednakże zachowujemy pełną dyskrecję naszego położenia czy też danego przedmiotu, który wykorzystuje ten rodzaj podświetlenia.
Zastosowanie podczerwieni. Podczerwień człowiek: Promieniowanie niewidoczne dla oka ludzkiego
Ogromną popularnością cieszą się te oświetlacze w produktach, które służą do ochrony mienia bądź danego obiektu. Bardzo często wykorzystywane są w fotopułapkach. Fotopułapki obserwują zazwyczaj mały obszar. Ich najważniejszą cechą jest bardzo dobry kamuflaż. W połączeniu z świetną jakością obrazu, potrafią udokumentować różnego rodzaju zdarzenia z wysoką szczegółowością.
Podczerwień w noktowizji. Noktowizor na podczerwień.
Światło podczerwone zastosowanie: Jednym z najbliżej nam znanych zastosowań promieniowania podczerwonego są urządzenia współpracujące z noktowizją. W haśle „noktowizor podczerwień” chodzi o iluminatory podczerwieni, zastosowane w urządzeniach. Jest to sprzęt, który czynnie wspiera wszelakiego rodzaju urządzenia noktowizyjne w technologii analogowej oraz cyfrowej. Przy zastosowaniu tych urządzeń noktowizory są w stanie uzyskać lepszy, bardziej przejrzysty obraz w trudnych warunkach, a co najważniejsze dużo dalszy zasięg.
Podczerwień w termowizji
Zastosowanie światła podczerwonego: Promieniowanie czerwone wykorzystywane jest także w urządzeniach termowizyjnych. W kamerach termowizyjnych promieniowanie przechodzi przez soczewkę, a następie skupia się na detektorze kamery. Dzięki światłoczułemu detektorowi reagują na każde ciało, które ma temperaturę wyższą od bezwzględnego zera to znaczy, że jest źródłem promieniowania podczerwonego. Na początku swoje zastosowanie światło podczerwone miało w wojsku, a później w służbach państwowych. Jednak teraz coraz szersze zastosowanie znajduję także w myślistwie czy też budownictwie. Dziś termowizja dostępna jest niemalże na każdą kieszeń za sprawą daleko idącego postępu technologicznego. W tym momencie termowizor możemy nabyć w cenie niespełna 3 tysięcy złotych. Mowa tu o produkcie Flir Scout Tk, który korzystając z technologii termowizyjnej jest w stanie znaleźć obiekty na ponad 100 metrów.
Podczerwień w telewizji przemysłowej
W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi korzysta z monitoringu. Zabezpieczamy nasze domy, firmy, hale produkcyjne, galerie handlowe i wiele innych. W tychże urządzeniach również wykorzystane zostały diody bądź oświetlacze pracujące w paśmie promieniowania podczerwonego. Dzięki temu nie są one rzucające się w oczy oraz przeszkadzające w funkcjonowaniu ludziom, którzy poruszają się w obszarze monitorowanym w nocy. Jedną z nadrzędnych funkcji doświetlenia nocnego w monitoringu jest to by dobrze rozpoznać daną osobę, gdy ta niepowołanie wtargnie nam na posesję czy na dowolny teren objęty ścisłą ochroną. Przy wykorzystaniu diod o wyższym paśmie podczerwieni jesteśmy w stanie doświetlić obiekty nawet na kilkadziesiąt metrów, co za tym idzie mamy możliwość monitorowania ogromnego obszaru. Wszystko za sprawą odpowiedniego dobrania doświetlenia.
Podczerwień w medycynie
Bardzo często promieniowanie podczerwone wykorzystuję się w celach terapeutycznych. Z uwagi na emitowanie ciepła służą one do uśmierzania bólu bądź też do rozluźnienia spiętych mięśni. Zatem fizjoterapeuci coraz częściej korzystają z tej możliwości leczenia przy przewlekłych urazach takich jak naderwane mięśnie czy też zwyrodnienia stawów oraz doraźne leczenie stwardnienia rozsianego i wielu innych.
Podczerwień w fotopułapkach. Iluminator 850 czy 940?
Fotopułapki znane również jako kamery leśne to bardzo nowoczesne podejście do tematu monitorowania. Te niewielkie urządzenia potrafią w bardzo prosty sposób zabezpieczyć teren, w którym nie mamy sposobności położenia przewodu i doprowadzenia standardowego rodzaju zasilania. W tych produktach najczęściej wykorzystywane są dwa rodzaje pasma podczerwieni. Diody o paśmie 940 nm i 850 nm. Te pierwsze wykorzystywane są z reguły wyższych modelach, które posiadają bardziej światłoczułe przetworniki. Jednym z takich modeli jest wiodący produkt z naszej oferty mianowicie Fotopułapka MG983G-36M. Natomiast z reguły w niższych modelach, gdzie zależy nam na możliwie najdłuższym czasie pracy przy najniższych kosztach i najlepszej jakości obrazu w możliwie najprzystępniejszej cenie - wtedy używa się diod 850 nm. To pasmo wykorzystuje mniej prądu z urządzeń, a doświetla na większy obszar z tym, że ten rodzaj podczerwieni jest widoczny dla części ssaków. Jednym z najpopularniejszych urządzeń na rynku jest właśnie fotopułapka, która spełnia powyższe wymogi to HC-300m. Produkt przystępny dla każdego, a przy okazji o całkiem rozbudowanej funkcjonalności.
Oświetlacze Podczerwieni, np. iluminator diodowy podczerwieni. Podczerwień zastosowanie
Znane szerzej jako iluminatory podczerwieni. To w głównej mierze urządzenia autonomiczne, które wspierają urządzenia działające w głębokiej podczerwieni, tak by osiągały jak najlepsze efekty w zależności od potrzeb. Najbardziej determinującymi zakup cechami są zasięg oraz dyskretność. Niekiedy te dwie rzeczy da się ze sobą połączyć.
Iluminator dla dyskretnych
Polecanym produktem działającym w paśmie niewidocznym (940 nm) jest iluminator podczerwieni 940L. Wykorzystywany jest przy np.: kamerach przemysłowych, fotopułapkach lub urządzeniach noktowizyjnych.. Jednak gałąź noktowizji jest w tej chwili jednym z najszerszych zastosowań. Produkt ten współpracuje z każdym urządzeniem noktowizyjnym cyfrowym oraz analogowym. Jest on w pełni kompatybilny z urządzeniami w GEN 1, GEN 1+, GEN 2, GEN 3. Oświetlacz pracujący w tym paśmie pozwala nam doświetlić obiekty na odległości około 150 metrów, zachowując całkowitą dyskrecję. Jest on niewidoczny dla człowieka i każdej zwierzyny.
Iluminator o dalekim zasięgu
Bliźniaczo wykonanym urządzeniem do iluminatora 940L jest oświetlacz 850L. Mimo takiego samego wyglądu ma on zupełnie inną długość wiązki. Pracuje w zakresie 850 nm, co daje nam dużo dalszą odległość podświetlenia. Po wnikliwych testach przeprowadzonych przez naszych specjalistów jesteśmy w stanie zagwarantować, że jest on w stanie doświetlić obraz nawet do pół kilometra, zależności od tego z jakimi urządzeniami jest sprzężony. Najefektywniej będzie sobie radził z urządzeniami analogowymi GEN 2 i w górę. Przy relatywnie niskiej cenie jest to produkt o znakomitym działaniu. Posiada on bardzo żywotną diodę, dzięki której będziemy mogli na wiele lat wesprzeć nasz noktowizor by doświetlił miejsca do tej pory niedostępne dla naszego oka. Niska cena - wysoka jakość. Małe wymiary na każdą kieszeń, nie tylko jeśli chodzi o finanse. Jest on bowiem bardzo kompaktowy i dzięki uniwersalnej średnicy 25 mm jesteśmy w stanie sprzęgnąć go z każdym urządzeniem.
Podsumowując najpopularniejsze długości fali jakie stosujemy to 850 nm i 940 nm. Gdy wyższy priorytet stanowi dla nas odległość – korzystamy z wiązki 850 nm. W przypadku, gdy dyskrecja jest na pierwszym miejscu koniecznie musimy skorzystać z produktu o fali 940 nm. Podczerwień z każdym dniem znajduję coraz więcej nowych zastosowań. Tak naprawdę stały się nieodłącznym elementem współpracujących w wielu dziedzinach nauki i użytku codziennego. Dzięki oświetlaczom podczerwieni dostrzeżemy więcej.