+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! TYLKO DO KOŃCA MAJA! GUIDE - 5% Kup teraz
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2023-05-08

Co lepiej wybrać lunetę noktowizyjną czy lunetę termowizyjną?

luneta noktowizyjna czy luneta termowizyjna? Jakiego dokonać wyboru?

Pytanie to stawiane jest niemalże zawsze, gdy klienci stają przed wyborem lunety. Celownik termowizyjny czy luneta noktowizyjna to częsty dylemat. Każde z urządzeń ma swoje atuty. Aby je poznać najpierw należy zapoznać się ze specyfiką działania tych urządzeń. Zarówno termowizja jak i noktowizja działają w inny sposób. Jedno jest pewne - niezależnie od wyboru znacząco ułatwiają polowanie!

Jak działa termowizor ?

No właśnie! Termowizory, a inaczej Kamery termowizyjne działają na zasadzie przetwarzania obrazu za pomocą promieniowania podczerwonego. Obiekty różne od temperatury zera bezwzględnego widoczne są w termowizorze. Każdy obiekt wydziela ciepło. Człowiek, zwierzę czy tez inne przedmioty. Poprzez wydzielanie ciepła termowizor jest w stanie przetworzyć obraz, który widzimy w obiektywie takiej kamery. Im większa czułość termiczna urządzeń (NETD) tym mniejsza różnica w temperaturze jest potrzebna do odróżnienia celu.

Jak działa noktowizor?

Noktowizory to urządzenia, które gromadzą światło w matrycy, a następnie wzmacniają obraz, który nie jest widoczny gołym okiem. Urządzenia noktowizyjne pracują przy szczątkowy oświetleniu. Obiektyw noktowizora skupia rozproszone światło zewnętrzne lub światło promiennika podczerwieni. Dzięki temu możliwa jest obserwacja nocna.
Wyróżniamy 2 rodzaje noktowizji - noktowizja analogowa oraz noktowizja cyfrowa. Ta pierwsza wykorzystywana już dzisiaj jest w większości do celów militarnych. Raczej noktowizji analogowej nie uświadczymy na broni myśliwego. Bardziej przydatna jest noktowizja analogowa z mocowaniem na głowę bądź na hełm. Jeśli jako myśliwi jesteśmy zainteresowani takim rozwiązaniem należy zerknąć na produkty od AGM. Jednakże koszt takiego noktowizora to koszt równoważny bądź nawet wyższy niż zakup solidnego celownika termowizyjnego renomowanej marki na przykład Infiray bądź Hikmicro.

Różnice między noktowizorem, a termowizorem celowniczym.

Jakie są różnice między noktowizją a termowizja? Oba rozwiązania maja swoje atuty oraz ograniczenia. W zależności od zastosowania i potrzeb lepiej sprawdzają się termowizory bądź noktowizory. Postaramy się przybliżyć te różnice, abyś mógł ukierunkować się na dany sprzęt, a także abyś mógł dokonać zakupu z którego będziesz bezwzględnie zadowolony!

Co najczęściej wybierają myśliwi na broń?

Sezon myśliwski 2023 stanie na pewno pod znakiem urządzeń o klasycznym designie. Mowa tutaj o wyglądzie klasycznej lunety. W urządzeniach celowniczych jest to niewątpliwie najczęstszy wybór. Łączy on bowiem innowacje i tradycje, a to dwa przeciwstawne określenia.

Jakie mamy zatem warianty?

Producenci oferujący oba warianty w technologii termowizyjnej i noktowizyjnej to ATN, Infiray oraz Hikmicro.

Serie noktowizyjne 

  • X-sight
  • TD50L
  • AlpeX

 Serie termowizyjne

  • Tube
  • Stellar
  • Mars 4
  • Mars LTV

Warto nadmienić, iż niebawem pojawią się nowe serie produktów od ATN - generacji 5, a w niej nowe X-sighty oraz Mars 5 z sensorem termicznym FULL-HD w jak dotąd relatywnie niskiej cenie!

Termowizja czy Noktowizja?

Każda z technologii ma swoje atuty.
Niewątpliwie najszybciej „przeszukamy” łowisko za pomocą urządzeń termowizyjnych z uwagi na ich specyfikacje działania. Bowiem średniej klasy termowizor określi nam czy jest coś na polu w odległości nawet 2 km. Natomiast rozpoznanie możliwe jest nawet na kilometr. Jednakże przy samym oddaniu strzału w zależności od klasy urządzenia będzie mniej bądź bardziej widoczny teren, a także miękkie przeszkody takie jak zarosła czy trawa. Niejednokrotnie spotkaliśmy się z tym, iż w łowisku sprzęt, którego koszt wynosił nawet kilkanaście tysięcy złotych nie był w stanie zlokalizować małych przeszkód jakimi były chociażby zarosła. Dlatego tak ważnym jest, aby wybierać termowizory o możliwie najwyższej czułości termicznej! Im wyższa czułość tym więcej szczegółów, a także lepsze odwzorowanie terenu (niższa wartość wskaźnika NETD). Natomiast w przypadku noktowizora, którego koszt jest z reguły co najmniej 2x mniejszy sytuacja jest zgoła inna. Wszelkie przeszkody i krajobraz przed nami jest widoczny. Dzięki temu w warunkach leśnych bardzo często możemy oddać pewniejszy strzał. Wady rozwiązania noktowizyjnego to niewątpliwie trudniejsza identyfikacja i rozpoznanie. Po prostu musimy podejść bliżej. Także należy dobrać optymalne doświetlenie, gdyż gdy przesadzimy obraz może być bardzo prześwietlony oraz może odbijać się światło promiennika od obiektów infrastruktury leśnej. Ponadto polowanie z noktowizorem jest bliższe polowaniem z klasycznej lunety aniżeli przy termowizji- dlatego częściej sięgają po noktowizje tradycjonaliści, którzy nie maja jeszcze przekonania do termowizji. Natomiast niewątpliwym dobrodziejstwem jest termowizja, która na dalekich odległościach pozwala określić co kryje się w łowisku.

celowniki termowizyjne, nasadki termowizyjne,  monokulary termowizyjne
celowniki noktowizyjne, nasadki noktowizyjne,  monokulary noktowizyjne

W chwili obecnej rynek ten dzieli się 50/50. Na pewno koronnym argumentem za wyborem noktowizji jest budżet, lecz warto mieć na uwadze to, że czasem nawet kilkakrotnie droższy sprzęt niekoniecznie musi być dla nas lepszy. Warto jednak postawić na sklep w którym każdy z wariantów można przetestować i dostosować do swoich potrzeb. Dlatego otworem stoją Elektromaniacy. Największy wybór termowizji i noktowizji w województwie kujawsko pomorskim. Jeden z największych sklepów myśliwskich w Polsce. Sztab specjalistów, którzy zlokalizują twoje potrzeby i odpowiednio doradzą. Jeśli nadal się wahasz służymy poradą!

Polecane

pixel