+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! TYLKO DO KOŃCA MAJA! GUIDE - 5% Kup teraz
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2023-04-13

Jaka fotopułapka dla pszczelarza? Skuteczny monitoring pasiek.

Fotopułapki – co je łączy z pszczelarstwem?

Skuteczna ochrona pasieki to nie lada wyzwanie dla każdego pszczelarza. Opieka nad ulem, dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie pszczół generuje ogromny wysiłek i mnóstwo poświęconego czasu. Niestety w ostatnim czasie dochodzi na coraz częstszych prób wandalizmu, kradzieży całych pasiek. Na klęski żywiołowe wpływu nie mamy i tutaj niewiele możemy zdziałać natomiast przed niszczeniem uli przez dzikie zwierzęta, próby kradzieży czy nieuprawnione wtargnięcia na nasz teren możemy się zabezpieczyć i to minimalnym nakładem sił nie nadwyrężającym naszego domowego budżetu.

Fotopułapki dla pszczelarzy

Jak zabezpieczyć pasiekę przed rabusiami i wandalami?

Skutecznym narzędziem do stałego monitoringu naszych kochanych, pracowitych pszczół są fotopułapki nazywane także kamerami leśnymi. Dzięki swoim ogromnym zaletom optycznym zyskały dużą popularność i są niezwykle chętnie kupowane przez nadleśnictwa leśne, właścicieli stawów, tartaków czy rodzinnych ogródków działkowych.

Główne zalety fotopułapek.

Ich największy atut to długa praca na bateriach oraz wysyłanie powiadomień na telefon, bądź e-mail w przypadku wykrycia najmniejszego ruchu. Fotopułapki są to małe urządzenia i dzięki swoim maskującym barwom nie wzbudzają podejrzeń osób trzecich czy dzikiej zwierzyny. Możemy je umieścić w miejscu, gdzie nie mamy dostępu do prądu stałego. Dodatkowo istnieje kolejna możliwość w postaci dokupienia panela solarnego, który ładuje fotopułapkę. W ten sposób nasza kamera leśna jest cały czas zasilana. Do fotopułapek możemy też dokupić ładowarkę oraz akumulatorki. Wówczas wydatek mamy tylko raz i nie musimy się przez długi czas martwić o zakup kolejnych baterii.

Jaką kamerą na pasiekę wybrać?

Aby ułatwić wybór odpowiedniego urządzenia podzieliliśmy fotopułapki pracujące z modułem GSM oraz jego brak. Nie wszyscy oczekują i potrzebują dostawać powiadomienia na telefon. Wówczas idealnie sprawdzi się kamera leśna bez modułu GSM. Zapisuje ona wówczas zdjęcia i filmy na karcie pamięci.

1. Fotopułapki bez modułu GSM

fotopuapka_HC-900A

Fotopułapka, kamera leśna Top-Hunt HC-900A w zestawie z kartą pamięci i bateriami pracuje bez modułu GSM. Ne może komunikować się z telefonem czy komputerem. Odczyt wykonanych zdjęć możliwy jest na samym urządzeniu dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi lub po wyjęciu karty pamięci na dowolnym urządzeniu jak komputer, który posiada czytnik kart microSD.
Wykonuje zdjęcia w rewelacyjnej jakości 36 Mpx i dzięki 44 diodom podczerwieni doświetla teren nocą nawet do 25 metrów. Oczywiście owe diody są niewidoczne dla ludzkiego oka. W tej kamerze mamy wbudowany szerokokątny szklany obiektyw 90 stopni, natomiast czujnik ruchu PIR aż o zasięgu 120 stopni. Jeśli rzeczywiście nie potrzebujemy otrzymywać powiadomień to ta fotopulapka w zupełności sprawdzi się jako kamera do monitoringu pasieki.

2. Fotopułapki z modułem GSM działające w sieci 2G

Fotopulapka-GSM-kamera-lesna-HC-300M-40-IR-940nm-Czujnik-Ruchu-v3-

Dużo większe pole manewru mamy w przypadku fotopułapek z modułem GSM. Mamy tutaj do wyboru również urządzenia z podglądem na żywo, ale o tym poniżej.
Absolutnym hitem jest niskobudżetowa Fotopułapka - kamera leśna dla Pszczelarzy HC-300M PL Monitoring pasiek. Co prawda pracuje ona tylko w sieci 2G, ale póki co na terenie Polski dobrze wypełnia swoje zadania. Posiada czuły czujnik PIR, który natychmiast po wykryciu ruchu zaczyna robić zdjęcia lub nagrywać filmy. Następnie w formie MMS lub maila otrzymujemy powiadomienie. W ten sposób cały czas kontrolujemy to co dzieje się wokół naszej pasieki. Do fotopułapki możemy przypisać kilka numerów telefonów, co znacznie poszerza liczbę osób, które mają podgląd na ule. HC-300M posiada wzmocnioną zewnętrzną antenę GSM, która jest bezproblemowa jeśli chodzi o zasięg w urządzeniu. Czujnik PIR (możliwość ustawienia 3 stopni czułości) odpowiadający za wykrywanie ruchu pracuje na większym kącie niż kąt obiektywu - dlatego też urządzenie rejestruje nagrania oraz zdjęcia jeszcze przed pojawieniem się obiektu w kadrze. Barwy obudowy kamery mają być kamuflażem w danym środowisku, dodatkowo obudowa urządzenia jest wodoodporna dzięki czemu urządzenie odporne jest na wszelkie warunki atmosferyczne. Kamera pracuje z 8 bateriami alkalicznymi AA. Co warte podkreślenia użytkownik dostanie powiadomienie SMS o niskim poziomie baterii. Czas pracy na bateriach to około 3 tygodnie. Oczywiście wszystko zależy od ilości wysyłanych MMS-ów, warunków atmosferycznych, liczby wzbudzeń.
Może być również zasilany przez zewnętrzny zasilacz 9V DC (zalecamy wyjmowanie baterii alkalicznych w trakcie zasilania). Istnieje także możliwość podłączenia do większości standardowych baterii słonecznych wbudowanych w 6V baterie litowe. Gwarantuje doświetlenie zdjęć nocnych w odległości do 20 metrów od miejsca zainstalowania fotopułapki. Fotografowanie, nagrywanie odbywa się bez żadnego błysku, migania lub dźwięku. Osoba postronna nie jest w stanie zauważyć działania fotopułapki.

3. Fotopułapki z modułem GSM działające w sieci LTE

HC-550LTE

Kolejna nasza propozycja to fotopułapka GSM HC-550LTE-4G. Jak sama nazwa wskazuje pracuje ona w sieci LTE-4G więc ma zasięg praktycznie wszędzie. Odczyt wykonanych zdjęć możliwy jest na samym urządzeniu lub bezpośrednio na telefonie. 28 diod podczerwieni pomaga zidentyfikować postać/obiekt w ciemności, dzięki nim nagrania możliwe są również w nocy. Jest to kamera prosta w konfiguracji oraz obsłudze. Wykonywane zdjęcia podobnie jak w przypadku wyżej opisanych modeli są wyraźne i bez tzw. „szumów”. Bez problemu zidentyfikujemy na nich obiekt, który znajduje się przy pasiece. Oprócz możliwości robienia zdjęć, kamera leśna posiada również możliwość nagrywania filmów z dźwiękiem w rozdzielczości FullHD/30fps - nagrania są płynne i wyraźne. Kamera HC-550LTE zasilana jest także 8 bateriami, które w zależności od użytkowania wystarczają na niecały miesiąc.

4. Fotopułapki z możliwością podglądu w czasie rzeczywistym.

HC-940Pro-Live-view-4G-36Mpx-56-diody-IR

Ostatnia nasza propozycja monitoringu pasiek to kamera leśna z opcją podglądu na żywo fotopułapka HC-940Pro Live. Za pomocą wygodnej aplikacji na telefon jesteś w stanie obejrzeć, co aktualnie dzieje się w pobliżu fotopułapki. Jest to największy atut w przypadku tego modelu. Możemy podglądać nasza pasiekę „na żywo”. Wbudowane 56 diody podczerwieni doświetlają rewelacyjnie ule również w przypadku szczątkowego oświetlenia, w nocy. HC-940 PRO - LIVE VIEW to model kamery z szerokokątnym obiektywem. Dzięki niemu urządzenie zapewnia duże pole widzenia z małej odległości. Jak wiadomo, znajdująca się na wysokim drzewie, fotopułapka jest przymocowana do niego na stałe i co za tym idzie – niezależnie od sytuacji, nie zmienia swojego położenia. Ta kamera cyfrowa pracuje na 10 bateriach AA. Jej obsługa jest intuicyjna. Zdjęcia i filmy przez nią wykonane są bardzo dobrej jakości.

Jak ochronić fotopułapkę przed kradzieżą?

Oczywiście samo posiadanie fotopułapki nie uchroni nas przed jej kradzieżą czy dewastacją naszych pasiek. Dlatego posiadamy także w swojej ofercie różnorodne zabezpieczenia takie jak: linka zabezpieczająca, którą obwiązujemy naszą kamerę wokół drzewa, słupa. Dodatkowo metalowa obudowa na fotopułapkę z kłódką skutecznie odstrasza potencjalnego złodzieja.
Słowem podsumowania.
Opisane wyżej kamery cyfrowe do monitoringu pasiek to tylko nieliczne przykłady z naszej bogatej oferty. Chcieliśmy jedynie Państwu wskazać alternatywne rozwiązania na ochronę, obserwację uli, które często dla wielu pszczelarzy są dorobkiem życia i jedynym źródłem zarobku.

Polecane

pixel