+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl UWAGA! TERMOWIZOR INFIRAY XEYE E3 PLUS V.2 JUŻ ZA 8 490 PLN 8 990 PLN
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2023-01-12

Ranking celowników termowizyjnych 2023

Ranking-celowników-termowizyjnych-2023

Ranking celowników termowizyjnych 2023

Termowizory to urządzenia optyczne dostępne już nie tylko dla specjalistycznych służb mundurowych. Z racji coraz większego asortymentu i przystępności cenowej niezwykle chętnie korzystają z tych urządzeń myśliwi, pasjonaci outdooru. Termowizja znacząco poprawia bezpieczeństwo podczas polowań oraz zwiększa ich efektywność.

Jak działa termowizja?

Ciała takie jak człowiek czy zwierzę emitują promieniowanie cieplne, a natężenie tego promieniowania rośnie z temperaturą, więc cieplejsze ciała (np. człowiek, pracujący silnik pojazdu) emitują go więcej niż takie obiekty jak budynki czy otaczająca roślinność.
Detektor mikrobolometryczny nazywany także sensorem termicznym urządzenia rejestruje promieniowanie docierające do niego poprzez obiektyw, a układ mikroprocesorowy przetwarza te dane i przekazuje do wyświetlacza widocznego w okularze urządzenia.
Ogromną zaletą termowizji jest brak wpływu światła widzialnego na działanie termowizora. W dzień i w nocy otrzymamy taki sam, wysoce kontrastowy obraz, który umożliwi nam szybkie lokalizowanie gorących punktów w otoczeniu. Nie wymagane są tak jak w przypadku noktowizorów oświetlacze podczerwieni. Dzięki termowizji jesteśmy w stanie odróżnić czy obserwowany obiekt to człowiek czy zwierzę. Termowizor „widzi” bez problemu przez mgłę, śnieg czy deszcz. Obraz z termowizora często możemy nagrać w celu późniejszego obejrzenia.
Termowizory odczytują najmniejsze różnice w temperaturze, dzięki temu możemy dokładnie zmierzyć temperaturę obiektów w otoczeniu.

Celownik termowizyjny

Niezwykle popularne w ostatnim czasie są celowniki termowizyjne. Posiadają one wbudowane siatki celownicze, profile balistyczne, dzięki czemu umożliwiają celowanie do obiektów w warunkach utrudnionej widoczności, wykorzystując różnicę temperatur między celem a jego otoczeniem. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu takiego celownika?

Oto kilka wskazówek.

1.  Parametry celownika

Bardzo ważnymi parametrami są wielkość obiektywu, która wpływa na komfort obserwacji oraz rozdzielczość detektora termicznego. Czym większa wartość tym obejrzymy bardziej szczegółowy obraz. Z kolei odświeżanie obrazu wyrażane w hercach (Hz) oznacza szybkość, z jaką odświeżany jest obraz. Im większa wartość tym obraz będzie płynniejszy. Jeśli chcemy strzelać do obiektów poruszających się z dużą prędkością wówczas zalecane są wartości powyżej 30 Hz.
Nie sposób nie wspomnieć o czułości termicznej NETD. Jest on niejako miarą czułości kamery na różnice temperatur. Im niższa wartość NETD, tym bardziej czuła i dokładna kamera i lepszy obraz.
Cechą, na którą należy zwrócić uwagę jest wyświetlacz. Dobra rozdzielczość i wysoki kontrast zapewnią nam komfort obserwacji. Kolory będą żywe, a obraz wyraźny.

2.  Siatki balistyczne i palety kolorystyczne

Liczba siatek celowniczych w rożnych kolorach to już indywidualne preferencje użytkownika. Im większy wybór tym szerszy wachlarz możliwości podczas polowania. Wybór odpowiedniego trybu wyświetlania nie ma oczywiście wpływu na dokładność pomiaru, ale zmienność trybu kolorystycznego pozwala użytkownikowi rozwiać wątpliwości, czy to co widzi jest rzeczywiście prawdą. Odpowiednio wybrany tryb uwidoczni to czego nie widzi inny, przy okazji skracając czas naszej pracy.

3.  Zakres temperatur

Tutaj powinniśmy wybierać celowniki działające w paśmie -20 Cº do +50 Cº. Wystarczy to do obserwacji zwierzyny łownej i zapewni odpowiedni komfort działania. Bardzo mroźne zimy lub upalne lata mogą zmniejszyć kontrast termiczny otoczenia a co za tym idzie skrócić zasięg detekcji. Im większa jest różnica temperatury otoczenia od temperatury celu, tym większy będzie kontrast obrazu i zasięg detekcji.

Wychodząc naprzeciwko Państwo oczekiwaniom przygotowaliśmy specjalny ranking celowników termowizyjnych, które warto wziąć pod uwagę decydując się na zakup.

1.  Infiray SCP19W – jest to bardzo dobry wybór jako pierwszy celownik termowizyjny. Obiektyw ma średnicę 19mm oraz zmienne powiększenie optyczne 2.3x przekładające się na pole widzenia 9,2 x 6,9. Kamera Termowizyjna SCP19W zaprojektowana została z wyświetlaczem opartym na technologii LCOS w wysokiej rozdzielczości 1280x960px. Otrzymujemy ostry obraz w rozdzielczości HD cechujący się żywymi kolorami i doskonałym poziomem kontrastu. Sensor termiczny 256x192 oraz piksel 12um przekładają się bezpośrednio na większą szczegółowość obrazu, dalszy zasięg identyfikacji i rozpoznania obserwowanego obiektu. Detekcja dla obiektu wielkości człowieka wynosi około 990 metrów. Celownik zasilany jest 2 bateriami CR123A, które pozwalają pracować przez około 4h. W komplecie znajduje się montaż na szynę Weaver. Cena tej kamery wynosi 6900 zł.

Celownik-termowizyjny-kamera-Infiray-SCP19W

CELOWNIK TERMOWIZYJNY INFIRAY SCP19W

2.  Thunder TH35 – to kolejna nasza propozycja tym razem od firmy Hikmicro. W stosunku do SCP19W posiada wyższą rozdzielczość sensora 384x288 pikseli. Wyższy sensor przekłada się na dalszy i bardziej szczegółowy zasięg detekcji, który w przypadku TH35 wynosi 1030 metrów (dla człowieka). Większy jest również obiektyw, bo ma średnicę 35mm a wyświetlacz oparty jest już na technologii OLED, która pozwala uzyskać największą głębię czerni co w przypadku termowizji jest bardzo przydatne. Dodatkowo funkcja PiP (obraz w obrazie) poprawia dokładność, zapewniając 2-krotnie powiększony obraz obszaru siatki u góry wyświetlacza. Pomaga to powiększyć cel przy jednoczesnym zachowaniu pozostałej części widocznego pola widzenia. Wbudowany dalmierz stadiametryczny pozwala na rzetelny i szybki pomiar odległości na celu. Cena za ten celownik wynosi 10599 zł.

Celownik-termowizyjny-Kamera-Thunder-TH35-HikmicroCELOWNIK TERMOWIZYJNY THUNDER TH35 HIKMICRO

3.  ATN Mars 4 (384x288, 4.5-18x) – kolejne urządzenie podchodzi od amerykańskiej marki ATN produkującej sprzęt na jednostek specjalnych. Mars 4 to seria kilku celowników różniących się między sobą rozdzielczością sensora, powiększeniem optycznym i długością pracy na wbudowanej baterii. Do rankingu wybraliśmy popularny z tej serii celownik o średnicy obiektywu 50mm i wyróżniającym się na tle konkurencji czasem pracy na jednym ładowaniu bo aż 18 godzin. Celownik pracuje w oparciu o wysoko wydajny procesor ATN, sensor termiczny 384x288 i ma odświeżanie obrazu na poziomie 60Hz co jest unikalnym osiągiem. Celowniki ATN testowane w najtrudniejszych warunkach pogodowych doskonale sprawdzają się w myślistwie. Do wyboru mamy aż siedem siatek balistycznych w różnych kolorach. Dodatkowo są to urządzenia, w których zastosowano szereg nowinek technologicznych takich jak: e-kompas, gps, żyroskop 3D, E-Barometr, kompas elektroniczny, kalkulator balistyczny czy nagrywanie aktywowane strzałem. Jest to celownik dedykowany dla myśliwych lubiących dużo elektroniki oraz wymagających od urządzenia ponadprzeciętnych możliwości. Koszt tej lunety to 16099 zł.

Celownik-termowizyjny-ATN-MARS-4-Thor-384x288-4-5-18x-50mm

CELOWNIK TERMOWIZYJNY ATN MARS 4

4.  Infiray Rico RL42 tego celownika nie mogło zabraknąć w naszym rankingu. Rico RL42 to bestseller. Duży obiektyw 42mm jest wspomagany sensorem termicznym 384x288 pikseli. Powiększenie optyczne 4x możemy zwiększać cyfrowo także 4x otrzymując bardzo dobrą jakość obrazu. Wysokiej jakości detektor termiczny oraz piksel 12um przekładają się bezpośrednio na większą szczegółowość obrazu, dalszy zasięg identyfikacji i rozpoznania obserwowanego obiektu. Detekcja obiektu wielkości człowieka w tym modelu to aż 2180 metrów, co jest wynikiem wyróżniającym na tle konkurencyjnych modeli. Wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 1024x768 dostarcza obraz o wyraźnych, żywych kolorach. Do wyboru mamy aż pięć palet kolorystycznych i kilka siatek celowniczych. W urządzeniu mamy potężny, wymienny akumulator o dużej pojemności 4400 mAh pozwalający na pracę celownika przez 6 godzin. W zestawie otrzymujemy dwa akumulatory więc wydłużamy pracę w terenie do 12 godzin. Użytkowanie tej lunety to czysta przyjemność. Wygodne przyciski umieszczone na górnej części obudowy i prosta obsługa są ogromnymi zaletami tego celownika. Cena celownika Rico RL42 wynosi 15990 zł.

Celownik-Termowizyjny-Kamera-InfiRay-RICO-RL42-12-um

CELOWNIK TERMOWIZYJNY INFIRAY RICO RL42 12 ΜM

5.  Pulsar Thermion 2 XP50 PRO  Pulsar to sprzęt niezawodny klasy premium. Cała seria Thermion cieszyła się uznaniem myśliwych i dlatego wprowadzono jej ulepszoną wersję Thermion 2. Wyglądem celownik przypomina tradycyjną lunetę celowniczą z zaawansowaną optyką schowaną wewnątrz odpornego na trudne warunki pogodowe korpusu. Thermion 2 XP50 Pro zawiera już lepszy od wyżej wymienionych celowników sensor termiczny, bo aż 640x480 pikseli. Potężny obiektyw 50mm w połączeniu z wydajnym sensorem gwarantują ogromny komfort obserwacji na dalekich dystansach. Detekcja w tym modelu dla obiektu wielkości człowieka to aż 1800 metrów! Lunety Thermion 2 Pro posiadają ciekawy, unikalny system połączonych baterii składający się z dwóch akumulatorków Li-ion wewnętrznych i zewnętrznych. Zewnętrzny akumulator można wymienić w ciągu kilku sekund, co zapewnia dodatkowy czas podczas polowania. Na uwagę zasługuje poziom czułości termicznej w celowniku Pulsar Thermion 2 XP50 PRO, który wynosi ≤25mk sprawiając, że wykrycie obiektu jest dokładne i nawet w przypadku wyższych temperatur będziemy w stanie zaobserwować zwierzynę. Wyświetlacz 1024x768 HD AMOLED ma ulepszone odwzorowanie kolorów, oszczędność energii, obraz o wysokim kontraście i szybką reakcję, zapewniając wyraźny i płynny obraz podczas obserwacji w ruchu lub w zimnych warunkach. Klasyczny kształt obudowy jest idealny do wszystkich rodzajów polowań i upraszcza montaż. Celowniki termowizyjne Thermion zaprojektowane są od podstaw z myślą o łatwości użytkowania. Lunety montuje się do standardowych pierścieni lunetowych 30 mm. Nie są wymagane żadne specjalistyczne narzędzia ani sprzęt. Wybór 8 palet kolorów pozwala użytkownikowi lepiej obserwować swoje pole widzenia, umożliwiając optymalizację urządzenia do konkretnych zadań i reagowanie na zmieniające się warunki obserwacji. Pulsar ma swoją ustabilizowaną pozycję popartą niezawodnością, wydajnością oraz intuicyjną obsługą. Cena to 21499 zł.

Luneta-termowizyjna-Pulsar-Thermion-2-XP50-PRO

LUNETA TERMOWIZYJNA PULSAR THERMION 2 XP50 PRO

6.  Stellar SQ50 Hikmicro – nieprzypadkowo wracamy do marki Hikmicro. Wprowadzono do oferty serię Stellar zachowując wygląd standardowej lunety dziennej. Celowniki różnią się między sobą średnicą obiektywu oraz rozdzielczością sensora co oczywiście przekłada się na zasięg detekcji obiektów. Do porównania z innymi modelami wybraliśmy najmocniejszy z całej serii SQ50. W modelu Stellar SQ50 obiektyw ma średnicę 50mm oraz powiększenie optyczne 2.31x przekładające się na pole widzenia 8.80° × 7.03°. Celownik termowizyjny Stellar SQ50 dzięki odświeżaniu na poziomie 50Hz zapewnia płynny obraz nawet przy użyciu maksymalnego powiększenia cyfrowego, które w przypadku opisywanego modelu wynosi 8x. Celownik termowizyjny Stellar SQ50 Hikmicro zaprojektowany został z wyświetlaczem opartym na technologii OLED w rozdzielczości 1024x768 px. Detekcja dla obiektu wielkości człowieka to 2600 metrów. Luneta posiada wbudowany akumulator plus zasobnik na baterię CR123A, które zapewniają do 13h pracy. Celownik posiada pojemną pamięć wewnętrzną 64GB. Dzięki temu jesteśmy pewni, że nie zabraknie nam miejsca na uwiecznienie chwil z polowania. Hikmicro stosuje w swojej termowizji takie technologie obrazu jak: cyfrowe wzmocnienie detali, redukcja szumu czy poprawa kontrastu wyświetlanej sceny. To wszystko sprawia, że mamy do czynienia z produktem kompletnym, który w pełni zaspokoi potrzeby tych najbardziej wymagających użytkowników. Za najwyższy model z serii Stellar należy zapłacić 19999 zł.

Celownik-Termowizyjny-Luneta-Stellar-SQ50-HIKMICROLUNETA TERMOWIZYJNA STELLAR SQ50 HIKMICRO

7.  Tube TH50  ponownie zawitaliśmy u producenta Infiray. Jest to luneta, która posiada najlepsze parametry optyczne. Na uwagę tutaj szczególnie zasługuje rozdzielczość wyświetlacza OLED, która wynosi 2650x2650 pikseli. Otrzymujemy obraz najwyższej jakości z największą głębią czerni. Jest on zdeterminowany sensorem 640x512 i pikselem 12um. Detekcja także jest imponująca. Wynosi 2350 metrów. Zaawansowany algorytm przetwarzania obrazu doskonale radzi sobie z nawet najmniejszą różnicą temperatur, prezentując szczegółowy obraz. Obraz nacechowany jest wyraźnymi konturami i bez najmniejszego problemu jesteśmy w stanie zidentyfikować cechy płciowe zwierząt. W celowniku płynnie powiększamy obraz bez migotania i zacinania. W odróżnieniu od konkurencyjnych modeli TH50 widzi zimne pola. Tutaj należy wspomnieć o module Shutterless, który anuluje kalibracje migawki, obniża zużycie energii, dzięki czemu obrazowanie jest cichsze. Hybrydowe zasilanie oparte na wbudowanym akumulatorze i wymiennym 18500 zapewniają do 10h pracy celownika. Tubus pozwala na zainstalowanie TH50 na standardowych pierścieniach 30 mm, z prostą obsługą i wysoką stabilnością. Z tę lunetę należy liczyć się z wydatkiem 22990 zł.

Luneta-termowizyjna-celownik-InfiRay-TUBE-TH50-V2-2023LUNETA TERMOWIZYJNA CELOWNIK INFIRAY TUBE TH50

8.  Infiray Rico RS75 to luneta klasy business. Ogromny 75mm obiektyw w połączeniu z sensorem termicznym 1280x1024 pikseli przenoszą nasze obserwacje, polowanie w zupełnie inny wymiar. Detekcja dla obiektu wielkości człowieka to niemal 4km! Jest to celownik posiadający największe możliwości spośród wszystkich dostępnych obecnie w ofercie optyki myśliwskiej. Wspomnieliśmy o nim w tym rankingu w ramach ciekawostki. Cena sprzedaży tej lunety to 84900 zł.

Celownik-Termowizyjny-Kamera-InfiRay-RICO-RS75

CELOWNIK TERMOWIZYJNY INFIRAY RICO RS75

Mamy nadzieję, że powyższy ranking nie tylko poszerzył Państwa wiedzę z zakresu termowizji, ale pomógł w podjęciu ostatecznej decyzji, które urządzenie jest dla Państwa optymalne.

Polecane

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel