+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! SPRAWDŹ PRODUKTY 4LOP STOŁY MAGAZYNOWE DO PAKOWANIA DO -10%
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

ZASTOSOWANIE ZASILACZY AWARYJNYCH UPS

Na pewno zadajecie sobie pytanie czym są zasilacze awaryjne i w jakim celu się je stosuje?

Otóż są to podstawowe i niezbędne urządzenia do zabezpieczenia naszej instalacji elektrycznej.

Czym są zasilacze awaryjne?

Zasilacz awaryjny UPS są wtórnym źródłem energii elektrycznej. Najpierw ładuje akumulatory, które znajdują się w urządzeniu, a następnie przekazuje energię na urządzenia elektryczne w razie awarii pierwotnego źródła zasilania. Najczęściej jednak zasilacze mają swoje zastosowanie w ochronie naszych instalacji oraz odbiorników. Bardzo często proponujemy naszym klientom zasilacze awaryjne w przedsiębiorstwach, gdzie zdarzają się zakłócenia w dostawie prądu, a niezbędne jest, aby zainstalowane systemy monitoringu, systemy alarmowe, a także urządzeń IT działały nieustannie.

Ponadto koszt przeciętnego zasilacza awaryjnego, który stosujemy do domów jednorodzinnych czy małych przedsiębiorstw jest o wiele niższy niż ewentualne koszt pokrycia strat w wypadku wyładowań atmosferycznych, które w okresie letnio-jesiennym zdarzają się dosyć często.

Współcześnie ciężko sobie wyobrazić firmę, w której taki zasilacz nie jest potrzebny. W każdym urzędzie, szkole, branży przemysłowej, usługowej czy też szpitalach UPS'y są niezbędne. Wynika to z zachowania bezpieczeństwa, które niezależnie od branży jest najważniejsze. Wyobraźmy sobie sytuację w której w przypadku braku zasilania i alternatywnych urządzeń podtrzymujących płynny przepływ energii musi nagle stanąć jakaś linia produkcyjna? Wówczas firmy są narażone na ogromne wydatki, które są niewspółmierne do nakładu finansowego jaki ponosimy kupując zasilacz awaryjny. Obecnie każde przedsiębiorstwo wyposażone jest w komputery, które również należy zabezpieczyć w celu ochrony danych i mienia.

Ponadto każda placówka medyczna wyposażona jest w aparaturę ratującą życie, a te powinny być dodatkową zabezpieczone zasilaczem awaryjnym o najwyższej mocy, ponieważ w nich poza urządzeniami IT mamy do zabezpieczenia najważniejszą rzecz- jaką jest nasze zdrowie.

Podział Zasilaczy Awaryjnych

Online - jest jednym z typów urządzeń awaryjnych. Działa na zasadzie podwójnego przetwarzania - napięcie jakie standardowo mamy w sieci zamieniane jest na stałe 12V bądź 24V. Następnie ponownie w układzie falownikowym wytwarza nam napięcie przemienne. Pozwala to na uzyskanie oczekiwanego napięcia na wyjściu dzięki czemu nie uszkodzi nam urządzeń podpiętych do sieci. Zaletą UPS ONLINE jest to, że całkowicie odseparowują układ wejściowy od wyjściowego. Ponadto cechują się całkowitą odpornością na zakłócenia i wyeliminowanie przypadku, że zaniknie nam całkowicie napięcie wejściowe. Takie UPS-y mają większe gabaryty. Są cięższe ze względu na zastosowane transformatory sieciowe o dużej mocy, a także dwa systemy przetwarzania - prostownik i falownik. Dzięki wyższej pojemności są bardziej wydajne I mają wyższą cenę.

Obecnie coraz popularniejszy w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych czy też szpitalach UPS o największej pojemności dostępny w ofercie to zasilacz awaryjny UPS AT-UPS20000-LCD, który posiada moc skuteczną 18000W, przez co swoje zastosowanie znajduje w wielu placówkach publicznych, gdzie do podtrzymania i zabezpieczenia całej instalacji podpiętych jest wiele urządzeń.

 

Bardzo często te zasilacze podłączane są do różnego rodzaju sprzętów automatyki na liniach produkcyjnych bądź aparaturach w szpitalach. Zasilacze UPS typu Online działają natychmiastowo i pozbywają się zakłóceń na wyjściu, co niezbędne jest w instalacjach elektrycznych tego typu przedsiębiorstw.

Kolejnym typem zasilaczy awaryjnych są UPS Line-interactive. W tego typu urządzeniach moc użyteczna połączona jest do krytycznego obciążenia za pomocą dławika, cewki bądź transformatora. Wykorzystują one falownik przy pracy akumulatorowej, ale także do wspierania go w momencie pracy sieciowej. Celem tych urządzeń jest eliminacja wszelkich przepięć, zaników bądź spadków napięcia. Inverter reaguje wtedy, gdy pojawia się konieczność uzyskania innego napięcia na wyjściu, aniżeli jest w danym momencie.

Bazując na wieloletnim doświadczeniu instalatorskim wiemy jak ważny jest odpowiedni dobór UPS do danej instalacji. Właściwe zabezpieczenie instalacji elektrycznej to jeden z najważniejszych elementów w przypadku projektowania instalacji elektrycznych w przedsiębiorstwach czy prywatnych domach.

Zasilacze dedykowane do szaf rackowych

Jednym z najpopularniejszych modeli dedykowanym do szaf rackowych jest zasilacz awaryjny UPS1200 R RACK. Posiada on możliwość zsynchronizowania z komputerem I obsługą z poziomu aplikacji UPSmart. Umożliwia ona zdalne zarządzanie i sterowanie nawet poza miejscem, w którym zasilacz się znajduje. Mamy także możliwość programowania go do wyłączenia komputera, z którym jest powiązany. Takie zastosowanie przydaje się w przedsiębiorstwach, gdzie mamy zainstalowany serwer wraz z komputerem dowodzącym. Posiada on możliwość bardzo prostej instalacji w szafach rackowych. Dzięki czemu można go zastosować niemalże wszędzie.

 

 

 

To UPS typu line-interactive. Model ten przeznaczony jest do instalacji w małych przedsiębiorstwach, gospodarstwach rolnych czy też w domach. Posiada on moc skuteczną 720W, co przy kilku kilkunastu urządzeniach użytku domowego pozwala na podtrzymanie do około 15 minut. Głównym jego zadaniem jest ochrona naszych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Wersja bardziej ekonomiczna, ale równie skuteczna to UPS o pojemności 360W mocy skutecznej.

Jest to model UPS 650R. Produkt również dedykowany jest do szafy rackowej. Rekomendujemy ów model niemalże do każdej instalacji, gdzie instalowany jest system monitoringu oraz automatyka, które często padają ofiarą wyładowań atmosferycznych.

W wypadku, gdy chcemy zabezpieczyć na przykład linie produkcyjne bądź instytucje takie jak szpitale, gdzie nie możemy zostać bez zasilania, konieczne jest zastosowanie zasilaczy awaryjnych, które będą w stanie podtrzymać instalację elektryczną nawet przez kilka godzin. W tym wypadku należy zastosować UPS'y o dużej pojemności akumulatorowej, ponieważ priorytetem jest tu podtrzymanie różnego rodzaju maszyn czy aparatur.

 

 

 

Najbardziej popularnym modelem zasilacza awaryjnego o bardzo dużej mocy skutecznej 9000W jest urządzenie dedykowane do szaf rackowych UPS AT-UPS10000RT/EPO RACK. Produkt ten świetnie nadaje się do dużych instalacji elektrycznych, gdzie wpiętych jest wiele urządzeń.

Wyposażony jest w 16 akumulatorów, które gwarantują długotrwałe zasilanie w przypadku zaniku energii elektrycznej. Dzięki zastosowanemu portowi EPO daje nam możliwość skomunikowania z instalacją PPOŻ. Uniwersalna budowa umożliwia zastosowanie go także jako urządzenia wolnostojącego.