Nasadki noktowizyjne montowane na okular lunety - Sytong i Pard
Nasadki noktowizyjne montowane na okular lunety - Sytong i Pard
Nasadki noktowizyjne to produkty, które jako jedne z pierwszych uzyskały ogromna popularność wśród myśliwych. Od 2019 roku, gdy w Polsce można używać tych urządzeń był istny „boom” na te produkty. W poniższym artykule postaramy się opisać fenomen nasadek noktowizyjnych Pard i Sytong, czyli właściwie jedynych nasadek odtylnych, które przebiły się na rynku Polskim i Europejskim.
Dlaczego nasadki instalowane na okular lunety są tak popularne i czy są dobre? Czy się sprawdzają?
Na pewno jednym z argumentów, który widać na pierwszy rzut oka jest cena. Tak, jest ona zdecydowanie niższa niż zakup nasadki odprzodowej czy tez celownika noktowizyjnego. Nasadki odtylne możemy kupić już w okolicach 1500 złotych. W zestawie zawsze zawierają one montaż i bardzo często redukcje, dzięki którym bez trudu spasujemy sprzęt na większości lunet. Nasadki, które są na polskim rynku zasilane są popularnymi ogniwami 18650. Ogniwa te są łatwo dostępne, a ich koszt oscyluje w granicach 40 złotych.


Odtylna Nasadka noktowizyjna - uniwersalne urządzenie
Ich popularność wynika w dużej mierze z uniwersalności. Noktowizor instalowany jest na okularze lunety. Lunety celownicze, które dostępne są na rynku w większości przypadków wyglądają identycznie. Różnią się gabarytem, średnicą okularu, obiektywu. Regulacja parametrów lunety w większości jest w tym samym miejscu. Wyjątkiem jest kilka lunet Swarovskiego, Zeissa, Leica Magnus, które posiadają „wieżyczkę” od strony okularu, która utrudnia instalacje nasadki, gdyż wymagany jest indywidualny adapter, którego koszt waha się od 500-800 złotych, co znacząco zwiększa koszt takiego rozwiązania.
Na szczęście w większości przypadków jesteśmy w stanie spasować produkt na podstawowych adapterach, których zakres średnic wynosi od 37-50 mm. Takie adaptery zawarte są w zestawie podstawowym. Najlepiej jednak przed zakupem nasadki skonsultować się ze sprzedawcą i podać średnice okularu lunety. Wtedy wybierzemy optymalne rozwiązanie, które pozwoli Ci korzystać w pełni z użytkowanego sprzętu.
Na jakich lunetach najlepiej działają nasadki Pard i Sytong?
Nasadki te najlepiej działają na najmniejszych powiększeniach optycznych w zakresie od 1-5x. Wszystko za sprawą tego, ze bazowe powiększenie tych nasadek wynosi poniżej 1,8x. W naszych ofertach znajdują się nasadki o średnicy obiektywu 12; 14,5; 16 mm. Te 12 mm maja najniższe powiększenie optyczne i teoretycznie nadają się do lunet ze stałym powiększeniem, lecz w praktyce nie zawsze się to sprawdza.
Optymalne działanie nasadek odtylnych to lunety o regulowanym powiększeniu optycznym z regulacją paralaksy i krzyżem w drugim planie. Mając taką lunetę nawet średniej klasy w połączeniu z nasadką Sytong czy tez Pard jesteśmy w stanie uzyskać na prawdę dobrą widoczność i satysfakcjonującą jakość na ponad 200 metrów.

Nasadki noktowizyjne z naszej oferty
W naszej ofercie znajdują się dwie marki Pard oraz Sytong. Obaj producenci to liderzy na rynku w kategorii nasadki noktowizyjne. Można powiedzieć, że w tej ofercie znajdziemy produkty na każdy portfel, a jednocześnie uzyskamy świetną jakość i bezpieczeństwo w łowisku nocą. Odpowiednio dobrana nasadka do lunety może okazać się niezwykle przydatna o ile nie niezbędna do bezpiecznego polowania.
Nasadki Sytong zawierają w swojej ofercie aż 3 warianty. HT-66, HT-77 dostepny także w wersji z dalmierzem oraz najnowszy wypust HT-88, który jest nieco inny konstrukcyjnie tj. nieco mniejszy, co może ułatwić złożenie się do strzału. Dodatkowo posiada wyższa rozdzielczość matrycy, dzięki czemu uzyskujemy lepszy obraz.
Natomiast Pard w swojej ofercie posiada dobrze znany model 007V oraz 007S i 007SP dostępny także w wersji z dalmierzem. 007SP posiada także zasobnik na baterie po drugiej stronie. To ukłon ze strony producenta w kierunku użytkowników CZ. Gdyż w przypadku wykorzystywania 007S mieli oni problem z przeładowaniem.


Reasumując nasadki noktowizyjne to bardzo dobre rozwiązanie z uwagi na:
- brak konieczności przystrzelania (montowana na okular lunety)
- Łatwy montaż i demontaż na wielu lunetach
- Urządzenie 2 w 1 - urządzenie obserwacyjne i celownicze
- Mały gabaryt
- Prosta obsługa
- Relatywnie niska cena w odniesieniu do jakości
Najczęściej użytkownikami nasadek są ludzie, którzy zaczynają z noktowizją i nie chcą rezygnować z klasycznej optyki zainstalowanej na sztucerze. Ponadto wielu z użytkowników korzysta także z tego typu sprzętu jako z monokularu obserwacyjnego, a w tym segmencie cenowym nie uświadczymy alternatywy dla tego typu nasadek.