+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! SPRAWDŹ PRODUKTY 4LOP STOŁY MAGAZYNOWE DO PAKOWANIA DO -10%
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Automatyka Bram

(11 produktów)

Automatyka do bram / Automatyka bramy / Bramy z napędem

Automatyka do bram czyli napędy, siłowniki wprawiające w ruch bramę - inaczej silniki do bram automatycznych. Napędy do bram decydują o wygodzie i bezpieczeństwie pracy bramy. Wyróżniamy dwa rodzaje bram mianowicie skrzydłowe oraz bramy przesuwne.

Wśród napędów do bram skrzydłowych wyróżnia się mechaniczne i elektrohydrauliczne. W większości przypadków stosowane są pierwsze z nich: śrubowe, z tzw. łamanym ramieniem, i podziemne.

Czym się kierować przy wyborze bramy skrzydłowej? Napędy do bramy

Dobierając napęd do bramy skrzydłowej, należy zwrócić uwagę na: długość skrzydła bramy, ciężar skrzydła, odległość osi zamontowanych zawiasów od krawędzi słupka oraz ilość miejsca potrzebnego do zamocowania siłownika. Są to najważniejsze parametry, którymi należy się kierować kiedy decydujemy się na automatykę bram. Warto zdawać sobie sprawę, że na sprawność i żywotność automatów do bram skrzydłowych ma także wpływ ograniczona przewiewność bramy narażonej na uderzenia silnych podmuchów wiatru. Skrzydła o całkowitym wypełnieniu stawiają większy opór niż te o konstrukcji przewiewnej. Dlatego w przypadku bram o ograniczonej przewiewności (np. z drewnianym wypełnieniem) warto dobrać mocniejszy siłownik.

Druga najpopularniejsza automatyka do bram to napędy do bram przesuwnych. Czym się kierować przy wyborze? Po pierwsze należy ustalić jakie przeznaczenie będzie miał napęd do bramy przesuwnej i gdzie będzie stosowany. Inaczej dobieramy sprzęt, który będzie przesuwał bramę przy domu a inaczej jeżeli będzie stosowany przemysłowo.

W drugim przypadku urządzenie będzie musiało odbyć więcej niż 50 cykli na dobę. Z tego powodu automatyka musi mieć większy zapas mocy. Zdecydowanie takie rozwiązanie zwiększa żywotność urządzenia a także będzie działało płynnie i bezproblemowo. Bramy przydomowe nie wymagają tak dużej mocy gdyż cykle odbywają się w zdecydowanie większych odstępach czasowych. Drugim ważnym kryterium jest waga bramy.

Masa bramy a warunki atmosferyczne / Bramy automatyka 

Każda automatyka bram ma określone możliwości w kontekście pracy z bramą o danej masie. Parametr ten jest podawany przez producenta napędu. Ważne aby urządzenie nie pracowało na maksimum swoich możliwości. Warto zachować zapas w granicach 30-40% co skutkuję dłuższym okresem działania. Na działanie napędu mają również wpływ warunki atmosferyczne, a szczególnie warunki panujące zimą. Gdy temperatura znacząco spada, smar w przekładniach gęstnieje, co z kolei zwiększa opór tarcia podczas pracy napędu. I tu również ma znaczenie wcześniej wspomniany zapas mocy. Automaty do użycia przydomowego powinny mieć moc umożliwiającą uruchomienie bramy o ciężarze 400–600 kg. Siłowniki do zastosowania przemysłowego mają moc odpowiednią do nadania ruchu bramie o ciężarze nawet do 3500 kg, przy uzyskaniu intensywności pracy do 200 cykli/dzień.

Gdy potrzebna jest automatyka do bram ważny jest również sposób pracy automatu oraz napięcie zasilania silnika. Automatyka bram posiadająca napędy z silnikami 230 V niejednokrotnie nie zwalniają podczas kończenia określonej sekwencji ruchu i są pozbawione regulacji prędkości. Dodatkowo pracują głośniej od modeli z silnikami 24 V, stosowanymi w nowoczesnych napędach. Poprzez łagodny start i zwolnienie przy zamykaniu zapewniają bezpieczeństwo i wygodę. Brama będzie pracować cicho i płynnie. Niezwykle ekonomiczna jest także funkcja stand-by, dzięki której centrala napędu przechodzi w tryb uśpienia, a tym samym oszczędza energię elektryczną.

Fotokomórki do bram automatycznych / Czujniki do bram

Każda automatyka bram niezależnie czy przeznaczona do bram przesuwnych czy skrzydłowych posiada odpowiednie akcesoria mające na celu zachowanie bezpieczeństwa użytkowników oraz osób trzecich w trakcie wykonywani cyklu. Pierwszym ważnym elementem automatyki do bram są fotokomórki, które dają użytkownikom poczucie bezpieczeństwa. Zablokują lub odwrócą ruch bramy w momencie zlokalizowania przeszkody. Brak fotokomórek jest poważnym, często popełnianym błędem. Może spowodować napieranie poruszającej się bramy na przedmiot (np. samochód) i w konsekwencji jego porysowanie lub zniszczenie, czyli możliwe straty finansowe.

Zestaw poprawnie zamontowanych fotokomórek umożliwi również zrealizowanie funkcji samo zamknięcia bramy, tzn. po zadanym czasie zamknie się ona automatycznie, co zagwarantuje wygodę i bezpieczeństwo użytkownikom. Czujnik bramy przesuwnej powinien uchronić Cię od zdarzeń losowych z bramą w roli głównej. Dodatkowo warto wyposażyć się w lampę sygnalizacyjną , która wskazuje na ruch bramy, a tym samym poprawia bezpieczeństwo w obszarze poruszającej się bramy. Jest niejednokrotnie pomijana przy montażu napędu, a to duży błąd.

Nowe modele lamp tego typu są często wyposażone w wewnętrzną antenę, która wzmacnia zasięg pilota. Kolejnym nieodłącznym elementem jest nadajnik czyli pilot. Przy wyborze tego urządzenia należy zwrócić uwagę na typ, czyli sposób kodowania sygnału. Starsze modele mają kod stały, zaś te nowszej generacji zmienny oraz unikalny system rozpoznawania, co zwiększa stopień ochrony.

Lepiej jest wybrać pilot z kodem zmiennym, ten ze stałym nie zapewnia bowiem pełnego bezpieczeństwa gdyż nieuprawniona osoba może go z łatwością skopiować i włamać się na posesję. Ostatni ale równie ważny element to centrala sterująca. Warto przeanalizować jej możliwości  gdy dobieramy automatykę bram. Nawet jeśli pozostałe komponenty będą bardzo dobre i wytrzymałe, nie spełnią swojego zadania przy słabej jakości centrali sterującej. Biorąc pod uwagę wszystkie wskazane aspekty automatyka bram nie będzie skomplikowanym wyborem.

pixel