+48 519 653 388 | sklep@elektromaniacy.pl PROMOCJA! SPRAWDŹ PRODUKTY 4LOP STOŁY MAGAZYNOWE DO PAKOWANIA DO -10%
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Automatyka domowa i przemysłowa

(199 produktów)

Automatyka

Czym jest automatyka? Są to wszelkie urządzenia oraz systemy mające na celu ułatwienie, a także usprawnienie codziennego życia zarówno w domu i przedsiębiorstwie. Jest wiele różnych rodzajów oraz odłamów działu automatyka. Są to między innymi domofony, wideodomofony, automatyka bram, kontrola dostępuzamki szyfrowe a także wszelkie sensory i czujniki.

Najczęściej możemy spotkać się z domofonami i wideodomofonami. Występują one w blokach, jako domowa automatyka oraz w przedsiębiorstwach. Mogą być jednolokatorskie oraz wielolokatorskie, określane również mianem jednoabonentowych i wieloabonentowych. Są to synonimy. W związku z malejącą ceną rośnie popularność wideodomofonów, z których można wyodrębnić trzy technologie tego rodzaju automatyki: analogowa, cyfrowa oraz IP. Bardzo uniwersalnym producentem jest VIDOS., który posiada w swojej ofercie każdy ze wspomnianych rodzajów wideodomofonów. Na co zwrócić uwagę, kiedy jest nam potrzebna na przykład automatyka w domu jednorodzinnym? Pierwsze co nasuwa się na myśl to automatyka do bram oraz domofon lub wideodomofon.

Zestaw wideodomofonowy

Zestaw wideodomofonowy składa się ze stacji bramowej, która może być natynkowa lub podtynkowa oraz z monitora. Posiadają one szereg funkcjonalności począwszy od przycisku wywołania, przez klawiaturę szyfrową po czytnik kart. Większość wiedodomofonów posiada możliwość obsługi dwóch rygli, na przykład furtki i bramy lub dwóch furtek. Kolejną sprawą jest określenie ilu lokatorów ma obsługiwać dany wideodomofon. W zależności od potrzeb dobiera się stację bramową z odpowiednimi ilościami abonentów, a do każdego z nich dobieramy oddzielnie monitor lub unifon. Monitory mają wiele różnych rodzajów. Są to między innymi monitory czterocalowe, siedmiocalowe, dotykowe, z przyciskami, z pamięcią itd. Równie często stosowana jest domowa automatyka bram czyli napędy, siłowniki wprawiające w ruch bramę. Napędy do bram decydują o wygodzie i bezpieczeństwie pracy bramy.

Wyróżniamy dwa rodzaje bram mianowicie skrzydłowe oraz bramy przesuwne.

Kolejnym bardzo popularnym działem podpisanym jako automatyka jest kontrola dostępu. Są to systemy częściej stosowane w przedsiębiorstwach, na halach produkcyjnych czy w większych placówkach, aniżeli jako domowa automatyka. Taki system pozwala na skuteczne skontrolowanie, kto może przejść przez dane drzwi, a służą do tego proste kontrolery, które sczytują kartę/brelok lub zamki szyfrowe reagujące na odpowiedni szyfr. Klawiatury szyfrujące odnajdują się również z powodzeniem na przykład jako automatyka w domu jednorodzinnym. Gdy mieszkańcy posiadają furtkę z zastosowanym elektrozaczepem, można śmiało zamontować zamek szyfrowy. Gdy stosujemy szyfr nie musimy pamiętać o kluczyku do furtki, który można przecież zgubić.

Elektroniczne wizjery

Ostatnimi czasy dużym zainteresowaniem cieszą się elektroniczne wizjery. Montowane są one w drzwiach, w zamian za tak zwane judasze. Mają one z reguły trzy zasadnicze funkcję. Działają jako dzwonek do drzwi, oferują podgląd wyświetlany na ekranie monitora umieszczonego od strony domu/mieszkania oraz nagrywają krótkie filmy. Funkcja nagrywania filmów jest szczególnie poszukiwana ze względu na bezpieczeństwo. Gdy nie ma właściciela lokalu elektroniczny wizjer poprze detekcję ruchu rejestruje osoby kręcące się przed drzwiami. Jest to możliwe dzięki wbudowanym slocie na kartę pamięci.

Automatyka domowa

Domowa automatyka to również wszelkie urządzenia działające w kategorii smart home czyli inteligentny dom. Niejednokrotnie oglądając w kinie filmy o superbohaterach można było podziwiać komputer rozmawiający z właścicielem i wypełniający jego prośby sterując wszystkim co znajduje się w domu. Począwszy od otwarcia bramy wjazdowej, poprzez zapalenie światła po zaparzenie herbaty. Wydaje się to abstrakcyjne? Nic bardziej mylnego.

Inteligentny dom to taki, w którym można dowolnie programować znajdujące się w nim elementy. Przykładowo dzięki inteligentnym gniazdkom możemy programować czas, w którym funkcjonują podłączone do niego sprzęty. Możemy ustalać dla nich harmonogram oraz kontrolować zdalnie włączanie oraz wyłączanie na przykład poprzez aplikację w smartfonie lub za pomocą pilota. Kolejnym przykładem może być kontrolowanie rolet antywłamaniowych w domu lub mieszkaniu. Odbywa się to za pomocą odpowiednich sterowników oraz podnośników. Dobrym przykładem jest również gaszenie oraz zapalanie światła przy pomocy czujników wykrywających ruch. Domowa automatyka w postaci smart home pozwala również na kontrolowanie zużycia energii elektrycznej, temperatury w pomieszczeniach, ustalać określoną temperaturę, sprawdzać poziom wilgoci i nawilżenia powietrza, a także może sterować podlewaniem roślin w ogrodzie. Posiada ona wiele różnych zastosowań, które mają na celu ułatwienie, zabezpieczenie oraz urozmaicenie codzienności użytkownikom domów jednorodzinnych, mieszkańcom bloków czy pracownikom przedsiębiorstw.

pixel